Dermatologia w FitMedica w Warszawie

Wybierz usługę z listy

  Dermatologia to dziedzina medycyny, która koncentruje się na rozpoznawaniu i leczeniu chorób skóry i jej przydatków (włosów, paznokci), błon śluzowych oraz niektórych chorób ogólnoustrojowych. Pojawienie się niepokojących zmian na skórze lub śluzówkach powinno być sygnałem do zaplanowania konsultacji dermatologicznej.

  Czym zajmuje się dermatolog?
  Dermatolog to specjalista, który w swojej pracy wykorzystuje wiedzę z zakresu alergologii, chorób wewnętrznych, chorób zakaźnych, onkologii i radiologii. Jest to niezbędne dla postawienia właściwego rozpoznania choroby. Dermatolog-wenerolog zajmuje się także leczeniem chorób przenoszonych drogą płciową. W poradni dermatologicznej  udzielane są również konsultacje w zakresie medycyny estetycznej, zwłaszcza problemów związanych ze starzeniem się skóry, bliznami, powikłaniami po trądziku i przebarwieniami.

  Z jakimi objawami należy zgłosić się do poradni dermatologicznej?
  Najczęstszym problemem, z jakim zgłaszają się Pacjenci są znamiona barwnikowe tzw. pieprzyki. Zwykle zmiany te nie są powodem do niepokoju, ale w pewnych sytuacjach mogą okazać się niebezpieczne. Nieregularny kształt, duży rozmiar, sączenie lub podkrwawianie powinny być sygnałem do wizyty u dermatologa.

  Warto również skorzystać z porady dermatologicznej w przypadku pojawienia się grudek lub krostek na skórze, przebarwień, łojotoku lub zmian zapalnych w okolicy mieszków włosowych. Dermatolog zaproponuje postępowanie w przypadku blizn pozostałych po trądziku i operacjach, czy rozstępów.

  Sygnałem do wizyty u dermatologa jest również wystąpienie objawów grzybicy skóry. Są to zwykle swędzące zmiany o charakterze rumieniowymi i złuszczającym. Jeśli grzybica dotyczy skóry głowy często obserwuje się nadmierne wypadanie włosów i łupież. Oznakami grzybicy paznokci są nieestetycznie wyglądające płytki paznokciowe, twarde, matowe i żółkniejące.

  Powodem do odbycia konsultacji w poradni dermatologicznej może być także  wysuszona skóra, zwłaszcza jeśli towarzyszy jej łuszczenie się i zgrubienie naskórka, intensywne swędzenie lub pojawienie się krostek. Takie objawy mogą świadczyć o atopowym zapaleniu skóry lub innej przyczynie dolegliwości o podłożu alergicznym.

  Jak przygotować się do wizyty?
  Na wizytę w poradni dermatologicznej Pacjent powinien zabrać wyniki badań dodatkowych, karty konsultacyjne z poprzednich wizyt bądź też karty informacyjne z pobytów w szpitalu, jeśli takie posiada. Proszę pamiętać, że lekarz zapyta o przyjmowane leki i ich dawki.

  Poza tym, wizyta u dermatologa nie wymaga żadnego szczególnego przygotowania.

   Jak przebiega wizyta?
  Wizyta w poradni dermatologicznej rozpoczyna się od przeprowadzenia szczegółowego wywiadu lekarskiego, który pozwoli na wstępne rozpoznanie problemu Pacjenta. Następnie lekarz obejrzy miejsca, w których wystąpiły zmiany skórne. Może okazać się, że potrzebne będzie wykonanie dodatkowych badań, np. dermatoskopii lub pobranie wycinka ze zmiany na badanie histopatologiczne. W oparciu o ostateczną diagnozę lekarz ordynuje maści do stosowania zewnętrznego lub leki ogólnoustrojowe. Czasami dermatolog kieruje Pacjenta do szpitala w celu chirurgicznego usunięcia zmiany na skórze lub dalszego leczenia.