ECHO serca u dzieci

Co to jest ECHO serca?
Badanie jest wykonywane w celu oceny budowy i funkcji serca. Do uzyskania obrazu aparat ECHO wykorzystuje fale dźwiękowe. Jest to badanie nieinwazyjne, niebolesne i trwa ok. 30 minut.

Jak wygląda badanie?
W trakcie badania pacjent pozostaje w pozycji leżącej. Na skórę badanej okolicy nakładany jest żel, a następnie za pomocą sondy przyłożonej na powierzchni klatki piersiowej, uwidocznione zostają struktury serca i jego działanie. Sonda wysyła w kierunku serca wiązkę fal dźwiękowych, które po odbiciu wracają do niej i trafiają do komputera, gdzie są przekształcane na obraz widoczny na monitorze.

Kiedy najczęściej wykonujemy badanie ECHO?
Częstym wskazaniem jest wysłuchany przypadkowo przez lekarza szmer w sercu. Zdarzają się pacjenci odsyłani do pracowni po stwierdzeniu nieprawidłowych wyników innych badań (np. EKG). Część skierowań wynika z potrzeby ustalenia przyczyny zaburzeń rytmu serca. Są też badania planowane okresowo w celu monitorowanie leczenia farmakologicznego. Wykonujemy również ECHO na zlecenie lekarzy medycyny sportowej.

Jak się przygotować do badania?
Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania ze strony pacjenta.
Dobrze, jeśli noworodki i niemowlęta są wypoczęte. Warto przynieść ze sobą ulubioną zabawkę lub przytulankę dziecka i dodatkową porcję jedzenia i picia. U naszych najmłodszych pacjentów staramy się nie wykonywać badania bezpośrednio po posiłku, żeby nie spowodować cofnięcia się treści pokarmowej.
Zachęcamy Państwa, aby starszym dzieciom opowiedzieć lub pokazać, jak wygląda badanie.

Czym dysponuje pracownia ECHO w przychodni FitMedica?
W naszej przychodni badania są wykonywane na najnowszym modelu aparatu USG firmy General Electrics. Logiq P9 jest nowoczesną platformą ultrasonograficzną, która dzięki zastosowanym rozwiązaniom technologicznym i rozbudowanemu oprogramowaniu zapewnia znakomitą jakość obrazu. Do badań pediatrycznych wykorzystujemy specjalnie dedykowaną do tego celu sondę.

ZAPRASZAMY PAŃSTWA NA BADANIA ECHO DO PRZYCHODNI FITMEDICA!

W naszej pracowni badania wykonuje lekarz w asyście technika elektroradiologii. Usprawnia to przebieg samego badania i stanowi dodatkowe wsparcie dla Rodziców, jeśli dziecko jest niespokojne.

Zachęcamy gorąco Rodziców do skorzystania z dodatkowej konsultacji kardiologicznej w celu wyjaśnienia wszelkich wątpliwości i uzyskania zaleceń co do dalszego postępowania. Wizyta lekarska może być zaplanowana tego samego dnia i obejmuje kompleksową ocenę stanu zdrowia dziecka.

W naszej przychodni wykonujemy również u dzieci spoczynkowe badanie EKG oraz umożliwiamy przeprowadzenie całodobowej rejestracji holterowskiej EKG.

Gwarantujemy trafną doagnozę.

Doświadczony zespół kardiologów dziecięcych. Specjalistów wykonujących badania ECHO serca u dzieci.

Czekamy na kontakt z Państwa strony. Zapraszamy