Kardiologia w FitMedica w Warszawie

Z poradni kardiologicznej korzystają zarówno osoby zdrowe w ramach okresowych badań profilaktycznych, np. sportowcy oraz pacjenci, którzy borykają się z różnymi dolegliwościami w zakresie układu sercowo-naczyniowego. Najczęściej należą do nich podwyższone ciśnienie tętnicze krwi, spadek wydolności fizycznej, kołatania serca, zasłabnięcia lub utraty przytomności.

Czym zajmuje się specjalista kardiolog?
Kardiologia to dziedzina medycyny, która zajmuje się diagnostyką i leczeniem chorób układu krążenia. Kardiolog przeprowadza oraz interpretuje badania dodatkowe takie jak EKG, echo serca, Holter. Te badania można wykonać w warunkach ambulatoryjnych, w poradni kardiologicznej. Kardiolog inwazyjny zajmuje sie również leczeniem zabiegowym choroby wieńcowej i zaburzeń rytmu serca. Takie procedury są zarezerwowane dla lecznictwa szpitalnego. W przypadku rozpoznania choroby serca lub naczyń kardiolog ordynuje leczenie oraz nadzoruje proces rehabilitacji pacjentów.

Kardiolog zajmuje się diagnostyką oraz leczeniem:
– choroby wieńcowej,
nadciśnienia tętniczego,
niewydolności serca,
miażdżycy aorty i tętnic obwodowych,
zaburzeń rytmu serca,
– chorób zapalnych i metabolicznych mięśnia serca,
– wad wrodzonych i nabytych serca.

 Z jakimi objawami należy zgłosić się do poradni?

Do kardiologa powinni się Państwo zgłosić, jeśli wystąpią poniższe objawy:
– ucisk, kłucie lub pieczenie w okolicy serca;
– bóle w klatce piersiowej związane z wysiłkiem fizycznym;
– zmniejszona tolerancja wysiłku fizycznego;
– duszność lub obrzęki obwodowe;
– zasłabnięcia bądź utrata przytomności;
– kołatania serca

Zdarza się, że konsultację w poradni kardiologicznej zaleca lekarz rodzinny po stwierdzeniu obecności szmerów w sercu lub w celu kwalifikacji do diagnostyki inwazyjnej lub leczenia operacyjnego.

Jak przygotować się do wizyty?
Na wizytę w poradni kardiologicznej Pacjent powinien zabrać ze sobą wyniki badań dodatkowych i konsultacji specjalistycznych oraz karty informacyjne z pobytów w szpitalu. Proszę pamiętać, że lekarz zapyta o przyjmowane leki i ich dawki.

Jak przebiega wizyta?
Wizyta u kardiologa rozpoczyna się od zebrania szczegółowego wywiadu, który dotyczy obecnych problemów Pacjenta, chorób przewlekłych i rodzinnych, przyjmowanych leków, nałogów i nawyków żywieniowych oraz aktywności fizycznej. Krótka rozmowa pozwala lekarzowi na rozpoznanie dolegliwości, z którymi boryka się Pacjent. Następnie lekarz wykona podstawowe badania diagnostyczne: zmierzy ciśnienie krwi, osłucha klatkę piersiową, poszuka tętna na dużych naczyniach obwodowych. Przy pierwszym kontakcie z Pacjentem lekarz będzie zapewne chciał obejrzeć wynik badania EKG, można je przynieść ze sobą na wizytę, jeśli nie jest starsze niż 2 tygodnie lub wykonać na miejscu w przychodni. Po rozpoznaniu problemu lekarz wyda zalecenia co do dalszego postępowania: zaordynuje leki lub skieruje Pacjenta na dodatkowe badania lub zabieg kardiologiczny.