operacja

Klinika ortopedyczna w Warszawie

Specjalistyczne Centrum Zdrowia FitMedica w ramach poradni ortopedycznej dla dorosłych zapewnia kompleksową diagnostykę oraz leczenie schorzeń narządu ruchu, wad i urazów. Proponujemy pomoc najlepszych specjalistów w dziedzinie ortopedii i traumatologii narządu ruchu oraz wykonywanie badań diagnostycznych przy użyciu nowoczesnego sprzętu USG.

Czym zajmuje się lekarz ortopeda?

Poradnia ortopedyczna zajmuje się diagnostyką oraz leczeniem schorzeń narządu ruchu, czyli chorób układu kostnego, mięśniowego oraz więzadłowego. Traumatolog, czyli chirurg ortopeda, zajmuje się leczeniem urazów kostnych, tkankowych i mięśniowych, wykorzystując w tym celu procedury operacyjne. Ortopedia i traumatologia to dwie, ściśle ze sobą powiązane dziedziny. Ortopedia zajmuje się bowiem dolegliwościami przewlekłymi, przetrwałymi w czasie tzn. wadami wrodzonymi bądź chorobami zwyrodnieniowymi. Traumatologia z kolei zajmuje się leczeniem dysfunkcji narządu ruchu powstałych w wyniku urazów.

Możemy wymienić następujące schorzenia narządu ruchu, które pozostają w obszarze działalności lekarza ortopedy:

– wady wrodzone układu kostno-stawowego,
– choroby zwyrodnieniowe stawów,
– choroby tkanki kostnej,
– urazy,
– nowotwory,
– amputacje kończyn.

Poradnia ortopedyczna zajmuje się leczeniem schorzeń układu ruchu, m.in. takich jak: uszkodzenia więzadeł krzyżowych, uszkodzenia łąkotek, uszkodzenia mięśni i przyczepów mięśniowych, uszkodzenia ścięgna Achillesa, dysfunkcje stawu barkowego, stawu łokciowego: łokieć tenisisty i łokieć golfisty, stawu biodrowego, zespołu cieśni nadgarstka, zmiany zwyrodnieniowe stawów, dolegliwości bólowe kręgosłupa, jałowe martwice kości, zmiany przeciążeniowe, osteoporoza, ostroga piętowa.

Z jakimi objawami należy zgłosić się do poradni ortopedycznej?

Lekarza ortopedę Pacjenci najczęściej odwiedzają w momencie wystąpienia złamania kości bądź naderwania mięśni lub więzadeł. Pamiętajmy, by do specjalisty udać się bezpośrednio po doznaniu urazu. Ponadto, wizyta konieczna jest w przypadku zaobserwowania niepokojących objawów ze strony narządu ruchu. Nie powinno się lekceważyć dolegliwości takich jak: obrzęk, krwiak, silny ból, płyn w stawie, dysfunkcje, zniekształcenia stawów lub kończyn, asymetria kończyn dolnych, niestabilności stawów, uczucie „uciekania” stawu, blok stawu, nadmierna ruchomość stawów.

W jaki sposób przygotować się do wizyty w poradni ortopedycznej?

Na wizytę u lekarza ortopedy Pacjent powinien zabrać ze sobą wyniki badań dodatkowych, karty konsultacyjne z innych wizyt w poradni ortopedycznej bądź karty informacyjne z pobytów w szpitalu, jeśli takowe posiada.

Jak przebiega wizyta u chirurga ortopedy?

Wizyta w poradni ortopedycznej rozpoczyna się od przeprowadzenia dokładnego wywiadu lekarskiego, pozwalającego na rozpoznanie problemu, z jakim zgłosił się Pacjent. Bardzo ważne na tym etapie jest przekazanie jak największej ilości szczegółowych informacji, które pozwolą lekarzowi zlecić wykonanie niezbędnych badań diagnostycznych, – kiedy pojawił się problem, w jakich okolicznościach, jakie są jego objawy itp. Po przeprowadzeniu wywiadu lekarz przystępuje do badania przedmiotowego, które ma celu określenie dysfunkcji w obrębie narządu ruchu. W celu postawienia prawidłowego rozpoznania, lekarz ortopeda może skierować pacjenta na szczegółowe badania obrazowe, takich jak: USG, MRI, RTG, TK.

×
Chcesz umówić się na wizytę? Oddzwonimy do Ciebie.