Neurologia w FitMedica w Warszawie

Neurologia

Wybierz usługę z listy

  Specjalistyczne Centrum Zdrowia FitMedica oferuje swoim Pacjentom opiekę w poradni neurologicznej. Nasi konsultanci zapewniają leczenie schorzeń neurologicznych na najwyższym poziomie, od szybkiej i skutecznej diagnostyki po leczenie specjalistyczne z udziałem najwyższej klasy neurologów i fizjoterapeutów.

  Czym zajmuje się neurolog?
  Neurolog zajmuje się diagnostyką oraz leczeniem chorób obwodowego i ośrodkowego układu nerwowego. Neurologia jest ściśle powiązana z psychiatrią, przy czym koncentruje się przede wszystkim na schorzeniach związanych z uszkodzeniem układu nerwowego.

  Specjalista neurolog zajmuje się diagnostyką, leczeniem i postępowaniem profilaktycznym w przypadków takich dolegliwości, jak:
  migrena, klasterowe bóle głowy,
  – neuralgie,
  – bóle przewlekłe,
  – zapalenie nerwów obwodowych,
  – stan po udarze mózgu,
  – niedowłady,
  – otępienie, choroba Alzheimera
  – dystonia,
  – choroba Parkinsona,
  – drżenie samoistne,
  – stwardnienie rozsiane,
  – padaczka,
  – miastenia,
  – polineuropatia,
  i inne

  Z jakimi objawami należy zgłosić się do poradni neurologicznej?
  Wskazaniem do konsultacji neurologicznej jest występowanie poniższych objawów:

  – napadowe, okresowe bądź ciągłe bóle głowy i twarzy,
  – bóle szyi, karku, tułowia i kończyn,
  – drżenie rąk,
  – tiki, skurcze, wykręcania poszczególnych części ciała lub zrywania mięśni,
  – spowolnienie ruchowe,
  – osłabienie mięśni lub ich wzmożona męczliwość,
  – zawroty głowy lub brak poczucia stabilności postawy,
  – omdlenia lub utraty przytomności,
  – zaburzenia snu,
  – uczucie drętwienia lub mrowienia, parestezje, niezależnie od umiejscowienia i czasu trwania,
  – zaburzenia pamięci czy orientacji w znanym terenie,
  – powtarzające się napadowe lub okresowe zaburzenia węchu, wzroku, słuchu, smaku i mowy,
  – zaburzenia czynności zwieraczy.

  Jak przygotować się do wizyty?
  Na wizytę w poradni neurologicznej Pacjent powinien zabrać wyniki badań dodatkowych, karty konsultacyjne z poprzednich wizyt bądź też karty informacyjne z pobytów w szpitalu, jeśli takie posiada. Proszę pamiętać, że lekarz zapyta o przyjmowane leki i ich dawki.

  Pacjent powinien również posiadać wiedzę o występujących w rodzinie chorobach neurologicznych. Poza tym, wizyta u neurologa nie wymaga żadnego szczególnego przygotowania.

  Jak przebiega wizyta?
  Wizyta rozpoczyna się od przeprowadzenia wywiadu. Krótka rozmowa pozwala lekarzowi na rozpoznanie dolegliwości, z jakimi zgłasza się Pacjent. Istotne, aby podali Państwo lekarzowi jak najwięcej informacji, które pozwolą na ustalenie przyczyny dolegliwości. Proszę pamiętać, że neurolog zapyta również o dotychczas przyjmowane leki i ich dawki.

  Następnie lekarz przeprowadzi badanie neurologiczne, podczas którego ocenia siłę mięśni kończyn górnych i dolnych, odruchy ścięgniste i skórne, czucie powierzchowne i głębokie, koordynację ruchową, obecność objawów oponowych i korzeniowych. Badanie głowy polega na ocenie funkcji poszczególnych nerwów czaszkowych, oraz obejrzeniu dna oczu z oceną tarczy nerwów wzrokowych. Lekarz może również zlecić wykonanie szczegółowych badań diagnostycznych, które umożliwią postawienie prawidłowego rozpoznania. Na zakończenie wizyty lekarz ordynuje stosowne leczenie – przepisuje leki bądź zaleca rehabilitację i zmianę trybu życia, które stanowią ważny element terapii zaburzeń neurologicznych. Może również skierować pacjenta na konsultację do innego lekarza specjalisty, np. psychologa, psychiatry, logopedy lub ortopedy.