doctor examining a child in a hospital

Ortopedia dziecięca w FitMedica w Warszawie

Poradnia ortopedyczna dla dzieci udziela specjalistycznych konsultacji medycznych w zakresie wad postawy, urazów kości i stawów, wad wrodzonych oraz dysplazji stawów biodrowych u dzieci i młodzieży – od noworodków do osób poniżej 16 roku życia. Z ortopedą dziecięcym powinni Państwo skonsultować wszelkie niepokojące zmiany w obrębie narządu ruchu, które zachodzą podczas rozwoju dziecka.

Czym zajmuje się ortopeda dziecięcy?

Poradnia ortopedyczna dla dzieci otacza opieką dzieci po urazach oraz z wadami w obrębie narządu ruchu, zarówno wrodzonymi jak i nabytymi. Ortopeda dziecięcy zajmuje się również profilaktyką wad postawy u dzieci. Do głównych zadań ortopedy dziecięcego należy:

– wykonywanie badań i testów czynnościowych ukierunkowanych na określenie dysfunkcji w obrębie aparatu ruchu,
– wykrywanie wad wrodzonych u noworodków i niemowląt,
– wykrywanie wad nabytych, wad postawy u dzieci,
– udzielanie pierwszej pomocy w przypadku urazu lub kontuzji,
– prowadzenie badań profilaktycznych i przesiewowych,
– edukacja rodziców oraz dzieci w zakresie profilaktyki i leczenia urazów, wad wrodzonych czy wad postawy,
– planowanie rehabilitacji, w tym działań mających na celu przywrócenie pełnej sprawności narządu ruchu lub spowolnienie rozwoju choroby.

Z jakimi objawami należy zgłosić się do poradni ortopedii dziecięcej?

Do poradni ortopedycznej najczęściej zgłaszają się Pacjenci z urazami, którym towarzyszy ból bądź obrzęk. Konsultacja z ortopedą dziecięcym konieczna jest również w przypadku wystąpienia krwiaka, patologicznej ruchomości kończyn, dysfunkcji w stawach, zniekształcenia stawów, bólów startowych i rozruchowych, a także asymetrii kończyn bądź poszczególnych ich elementów.

Z porady ortopedycznej warto skorzystać w celu przeprowadzenia kontroli prawidłowego rozwoju aparatu ruchu u dziecka, w przypadku noworodków i niemowląt – pozwala to na dokonanie oceny budowy stawów biodrowych. Pierwsza wizyta dziecka u ortopedy powinna odbyć się w wieku niemowlęcym – nie później niż 12 tygodniu życia, a najlepiej około 6-10 tygodnia życia. Lekarz sprawdzi, czy stawy biodrowe malucha rozwijają się prawidłowo i dziecko nie będzie miało problemów ze stawianiem pierwszych kroków.

Do dziecięcej poradni ortopedycznej należy się zgłosić, jeśli zauważymy jakiekolwiek nieprawidłowości w rozwoju dziecka, np. gdy wykazuje ono opóźnienie w rozwoju w stosunku do rówieśników lub kiedy podejrzewają Państwo u dziecka wystąpienie wad wrodzonych lub nabytych w obrębie narządu ruchu takich jak płaskostopie, koślawe kolana, szpotawe kolana, skolioza (skrzywienie kręgosłupa), itp.

Na konsultację w poradni warto również wybrać się w przypadku wystąpienia powikłań po przeprowadzonym zabiegu ortopedycznym.

Jak przygotować się do wizyty w poradni ortopedii dziecięcej?

W przypadku starszych dzieci, wizyta u lekarza specjalisty może okazać się  stresująca. Warto wobec tego wcześniej przygotować dziecko. Dobrym pomysłem jest wytłumaczenie dziecku, dlaczego udaje się do lekarza i co go tam czeka. Warto wcześniej spisać pytania, które chcecie Państwo zadać lekarzowi.

Wybierając się do specjalisty z dzieckiem warto ubrać je w sposób umożliwiający szybkie zdjęcie odzieży. Polecamy wybrać rozpinane bluzy i koszulki, a zamiast rajstop, getry i skarpetki, umożliwiające bezproblemowe przygotowanie dziecka do badania.

Konieczne jest zabranie ze sobą książeczki zdrowia dziecka oraz dokumentacji medycznej z poprzednich wizyt i wyników badań dodatkowych.

Jak przebiega wizyta u ortopedy dziecięcego?

Konsultacja u ortopedy rozpoczyna się od przeprowadzenia szczegółowego wywiadu z rodzicem. Pozwala to lekarzowi na rozpoznanie dolegliwości dziecka. Powinni Państwo pamiętać, żeby podać lekarzowi jak najwięcej informacji, które pozwolą na ujawnienie przyczyny problemów. Zdajemy sobie sprawę z faktu, że w głowie rodziców pojawia się milion pytań i wątpliwości – nie krępujcie się, żeby zadać je lekarzowi w trakcie wizyty. Po przeprowadzeniu wywiadu, lekarz zbada pacjenta i jeśli to konieczne – zleci wykonanie dodatkowych badań specjalistycznych np. USG, RTG, NMR.

×
Chcesz umówić się na wizytę? Oddzwonimy do Ciebie.