Ból kręgosłupa – jak sobie poradzić z tym problemem?

Według badań bóle  kręgosłupa dotyczą nawet 80 % dorosłych w krajach rozwiniętych. Szacuje się, że są drugim co do częstości występowania – zaraz po bólach głowy – objawem ograniczającym sprawność, a około 30-40 % osób zgłaszających się do ortopedy uskarża się na dolegliwości bólowe w odcinku lędźwiowym kręgosłupa.

Niekiedy dolegliwości pojawiają się nagle, np. przy dźwignięciu dużego ciężaru, zdarza się również, że nieduży dyskomfort przeradza się z upływem czasu w bardzo silny ból.

Wykazano, że 80-90% chorych z ostrym bólem kręgosłupa może odzyskać sprawność w ciągu sześciu tygodni, jednak u 10-20% tych pacjentów rozwija się postać przewlekła, która może prowadzić do długotrwałej niepełnosprawności, powodując ogromne utrudnienia w codziennym funkcjonowaniu.

Przewlekłe bóle kręgosłupa zostały uznane za chorobę cywilizacyjną i są związane z ewolucją człowieka. Nacisk wywierany w pozycji wyprostowanej na poszczególne odcinki kręgosłupa jest bardzo duży i może przyczyniać się do powstawania przeciążeń aparatu więzadłowego czy krążka międzykręgowego.

Niezależnie od tego, czy ból pojawił się nagle, czy też nasila się od wielu dni, najważniejsza jest trafna diagnostyka oraz odpowiednio zaprogramowane leczenie.

W wielu przypadkach po konsultacji z lekarzem ortopedą lub fizjoterapeutą pacjent jest kierowany na rehabilitację.

Rehabilitacja kręgosłupa składa się z kilku etapów i ma na celu poprawę stanu zdrowia pacjenta, przywrócenie prawidłowej funkcji, zakresu ruchu, a przede wszystkim wyeliminowanie bólu.

W FitMedica każdy pacjent jest traktowany indywidualnie, a program leczenia dobiera zespół specjalistów złożony z ortopedy, fizjoterapeuty i trenera personalnego. Rehabilitacja w chorobach kręgosłupa wykorzystuje różne techniki, w tym: terapię manualną, zabiegi fizykoterapeutyczne oraz ćwiczenia.

Terapia manualna polega na indywidualnej pracy fizjoterapeuty z pacjentem i obejmuje działania takie jak:  rozluźnianie mięśniowo- powięziowe, mobilizacje i manipulacje stawów kręgosłupa, rozciąganie przykurczonych grup mięśni, masaż poprzeczny, masaż segmentarny, igłoterapię oraz kinesiology taping.

Zabiegi fizykoterapii, np. pole magnetyczne, ultradźwięki, fala uderzeniowa oraz elektroterapia mają na celu zmniejszenie dolegliwości bólowych, przyśpieszenie regeneracji tkanek, rozluźnienie mięśni czy wprowadzenie leku w miejsce objęte stanem zapalnym.

Nieodłącznym elementem rehabilitacji pacjentów z bólami kręgosłupa są ćwiczenia indywidualne. W naszej przychodni takie zajęcia prowadzi fizjoterapeuta-trener personalny. Na podstawie wywiadu oraz badania funkcjonalnego dobiera on zestaw ćwiczeń, aby wzmocnić osłabione grupy mięśni i rozciągnąć przykurcze, które determinują nieprawidłową postawę ciała. Zajęcia indywidualne mają także na celu nauczenie pacjenta co robić, by dolegliwości nie powracały.

Ćwiczenia, w szczególności u osób prowadzących głównie siedzący trybem życia, są niezwykle istotnym elementem, który wpływa na zachowanie sprawności narządu ruchu. Należy je kontynuować nawet po ustąpieniu dolegliwości bólowych, ponieważ bardzo często w przypadku braku aktywności fizycznej dochodzi do nawrotów choroby. W FitMedica prowadzimy zajęcia „Zdrowy kręgosłup” szczególnie polecane osobom, które w przeszłości doświadczyły incydentów bólowych kręgosłupa.

Im wcześniej zostanie wdrożone leczenie, tym szybciej można poradzić sobie z problemem, dlatego naszym pacjentom proponujemy bezpłatne konsultacje z fizjoterapeutą. Podczas badania odpowiemy na wszystkie pytania dotyczące możliwości i sposobów rehabilitacji. Znakomita większość zespołów bólowych kręgosłupa niezakwalifikowanych do leczenia operacyjnego bardzo dobrze reaguje na działania rehabilitacyjne, dlatego zapraszamy do naszej Placówki, gdzie każdy pacjent uzyska fachową i rzetelną pomoc.

WARTO ZADBAĆ O KRĘGOSŁUP JUŻ DZIŚ. DOŁĄCZ!