Czym jest dwubiegunowość? Jak ją rozpoznać i jakie są możliwości leczenia

Czym jest dwubiegunowość?

Zaburzenie dwubiegunowe, inaczej choroba afektywna dwubiegunowa (ChAD), to przewlekła choroba psychiczna, która znacząco wpływa na funkcjonowanie emocjonalne i społeczne dotkniętych nią osób. Współcześnie można ją leczyć za pomocą leków, a w kontrolowaniu choroby może pomóc psychoterapia. Co trzeba wiedzieć o tym zaburzeniu psychicznym i jak sobie z nim radzić?

Dwubiegunowość – co to takiego?

Choroba afektywna dwubiegunowa (w skrócie ChAD) charakteryzuje się regularnym, naprzemiennym występowaniem epizodów depresji (znacznym obniżeniem nastroju) i manii (stanu dużej euforii) lub hipomanii (euforii o łagodniejszym przebiegu). W fazie manii pacjent odczuwa nadmierne pobudzenie, wzrost energii i specyficzny stan emocjonalny, który charakteryzuje:

  • duży wzrost pewności siebie,
  • skłonność do podejmowania pochopnych/nieracjonalnych decyzji,
  • skłonność do podejmowania ryzykownych zachowań (i ignorowanie ich potencjalnych konsekwencji).

W tej fazie mogą pojawić się także trudności ze snem i dłuższym utrzymaniem koncentracji, niekiedy też nadpobudliwość psychoruchowa.

Następnie pojawia się faza depresyjna – okres głębokiego obniżenia nastroju, braku motywacji, zmęczenia oraz postrzegania siebie i świata w negatywny sposób (w silnych epizodach depresyjnych mogą pojawiać się również myśli lub zachowania samobójcze). 

U niektórych osób dotkniętych ChAD występuje tzw. stan mieszany, w którym objawy manii i depresji występują jednocześnie, z różnym natężeniem.

Psychiatra Warszawa

Nie ignoruj objawów. Skonsultuj się ze specjalistą i zadbaj o swoje zdrowie psychiczne. Leczenie naprawdę działa.

Jak rozpoznać dwubiegunowość?

Ze względu na zmienność objawów i ich przeciwstawny charakter, diagnoza może być trudna. Ważna jest dokładna obserwacja objawów (zarówno przez pacjenta jak i jego bliskie otoczenie). Zaburzenie rozpoznaje lekarz psychiatra, a wsparciem w diagnostyce może być rozmowa z psychologiem.

Objawy dwubiegunowości są różne w zależności od fazy choroby. Do najczęstszych objawów manii należą:

  • duża gadatliwość, gonitwa myśli, chaos w komunikacji,
  • zmniejszona potrzeba snu (np. kilka godzin, bez uczucia zmęczenia),
  • impulsywność i podejmowanie ryzykownych decyzji,
  • zwiększone zainteresowanie życiem zawodowym, hobby,
  • inicjowanie zachowań takich jak kompulsywne zakupy, nawiązywanie nowych relacji seksualnych,
  • podejmowanie nowych inicjatyw, projektów (nierzadko ryzykownych lub nieprzemyślanych).

Z kolei epizod depresji może objawiać się:

  • dużym smutkiem i poczuciem beznadziejności,
  • spadkiem energii i brakiem zainteresowania codziennymi aktywnościami,
  • zaburzeniami snu i apetytu,
  • zobojętnieniem, niemożnością odczuwania przyjemności,
  • trudnościami z koncentracją.

Ponieważ u wielu osób objawy te występują naprzemiennie, mogą być szczególnie trudne. W fazie depresyjnej osoby z ChAD często zmagają się z konsekwencjami swoich decyzji podjętych w trakcie manii, np. wzięciem trudnego do spłaty kredytu, porzuceniem pracy lub utratą bliskiej relacji. Typowe dla depresji odczucia – poczucie winy i negatywny obraz siebie – są w ten sposób potęgowane. Dlatego bardzo ważne jest balansowanie nastroju, najczęściej za pomocą leków i/lub psychoterapii.

Jak leczy się dwubiegunowość?

Leczenie choroby afektywnej dwubiegunowej wymaga zwykle dwukierunkowego podejścia, co obejmuje farmakoterapię i psychoterapię. W dobrym funkcjonowaniu osoby z ChAD niezwykle ważne jest też wsparcie społeczne – zrozumienie i pomoc najbliższych osób (ale także szerzej – innych osób, z którymi taka osoba ma styczność, np. w życiu zawodowym).

Leczenie ChAD obejmuje włączenie odpowiednio dobranego zestawu leków (to kwestia indywidualna, stosuje się np. leki stabilizujące, przeciwdepresyjne, przeciwpsychotyczne) oraz regularną terapię. Można zastosować psychoterapię poznawczo-behawioralną, psychodynamiczną i różne warianty terapii integracyjnych. Niekiedy stosuje się również tzw. terapię interpersonalną i rytmu społecznego, która może pomóc redukować nieprzewidywalność w relacjach, trudną dla otoczenia pacjenta.

Niezależnie od nurtu, psychoterapia pomoże pacjentowi także rozpoznawać wczesne symptomy kolejnej fazy choroby i budować strategie radzenia sobie z chorobą.

Przeczytaj więcej: Co warto wiedzieć o psychoterapii i jej rodzajach?

Przede wszystkim poprzez regularność terapii i dobranie odpowiedniego zestawu leków. Choć ChAD to choroba przewlekła, przy odpowiednim leczeniu i wsparciu możliwe jest prowadzenie satysfakcjonującego życia osobistego i zawodowego. Ważne jest, aby zarówno pacjent, jak i jego bliskie otoczenie zrozumieli, jak działa choroba i odpowiednio reagowali na pojawiające się objawy. Jak już wspomnieliśmy, wsparcie społeczne jest bardzo ważne dla funkcjonowania osoby z ChAD.

Pomocne w zarządzaniu chorobą mogą być tzw. dzienniki nastroju, które pomagają zarówno pacjentowi, jak i lekarzowi monitorować dynamikę objawów. Z kolei analiza dziennika podczas psychoterapii może – szczególnie w długim terminie – pomóc bardziej obiektywnie spojrzeć na swój nastrój, szczególnie w silnych epizodach manii lub depresji.

W utrzymaniu higieny zdrowia psychicznego istotnym wsparciem są również zdrowe nawyki, zalecane każdej osobie, takie jak wysypianie się (minimum 7-8 godzin snu), dieta bogata w witaminy i mikroelementy oraz regularna aktywność fizyczna.

Czy dwubiegunowość jest dziedziczna?

Choć dokładna przyczyna zaburzenia nie jest znana, współcześnie uważa się, że choroba afektywna dwubiegunowa jest dziedziczona – jeśli występowała w historii rodzinnej, ryzyko jej pojawienia się jest większe. Jednocześnie trzeba wiedzieć, że nie u każdej osoby, w której bliscy krewni cierpią na dwubiegunowość, choroba musi się pojawić.

W rozwoju ChAD mogą mieć udział także czynniki środowiskowe (np. silny i długotrwały stres, trudna sytuacja życiowa, nadużywanie substancji psychoaktywnych). Czynniki te mogą przyczynić się do ujawnienia choroby u osób z predyspozycjami genetycznymi.

Dowiedz się więcej:

Czym jest depresja i jak można ją leczyć?

Światowa Organizacja Zdrowia zalicza depresję do chorób cywilizacyjnych, związanych ze współczesnym stylem życia. To choroba, która wymaga leczenia,…

Spektrum autyzmu – co to jest i jak rozpoznać objawy?

Autyzm to temat, który budzi coraz większe zainteresowanie w społeczeństwie, a jednocześnie wciąż pozostaje pełen mitów i nieporozumień.…

Czym jest ADHD u dorosłych? Objawy, diagnostyka i leczenie

ADHD – zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi – często kojarzony jest z wiekiem dziecięcym, jednak często pozostaje…