- 2 kwietnia 2025
- Comment: 0
- Ortopedia
Silny ból kręgosłupa, który nie ustępuje mimo leczenia farmakologicznego i rehabilitacji, nie musi oznaczać konieczności operacji. Blokada kręgosłupa to zabieg, który może przynieść ulgę i znaczną poprawę komfortu życia. Na czym dokładnie polega ta procedura? Kiedy warto ją rozważyć i z jakimi efektami można się liczyć? W tym artykule wyjaśniamy, jak działa blokada kręgosłupa, kto może z niej skorzystać i jakie są jej ograniczenia.
W artykule dowiesz się:
Blokada kręgosłupa – na czym polega?
Ból kręgosłupa, zarówno o charakterze ostrym, jak i przewlekłym, może być wynikiem przepukliny dysków międzykręgowych na jednym lub kilku poziomach kręgosłupa. W wielu przypadkach objawy nie ustępują mimo zastosowania leczenia farmakologicznego w formie doustnej czy regularnej rehabilitacji. Choć w niektórych sytuacjach rozważa się leczenie operacyjne, wiąże się ono z większym ryzykiem powikłań i dłuższym okresem rekonwalescencji. Alternatywą dla interwencji chirurgicznej może być blokada kręgosłupa – procedura polegająca na miejscowym podaniu silnie działających leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych, najczęściej glikokortykosteroidów. Preparaty te wstrzykuje się bezpośrednio w okolice stawów międzykręgowych lub w pobliże korzeni nerwowych, co pozwala na szybkie złagodzenie dolegliwości.
Zabiegi bywają również pomocne przy dokładnym zdiagnozowaniu schorzenia, a forma podania substancji o właściwościach leczniczych jest najmniej obciążająca dla organizmu z pozostałych dostępnych sposobów podania farmaceutyków.
Oferujemy szeroki wachlarz konsultacji lekarskich
Skonsultuj swój przypadek podczas wizyty.
Blokada na ból kręgosłupa – wskazania do zabiegu
Blokada kręgosłupa jest stosowana przede wszystkim w leczeniu zespołów bólowych związanych z uciskiem na struktury nerwowe lub stanem zapalnym w obrębie kręgosłupa. Zabieg ten może być rozważany w przypadku:
- rwy kulszowej – silnego bólu promieniującego od odcinka lędźwiowego do kończyny dolnej, spowodowanego podrażnieniem nerwu kulszowego,
- dyskopatii – zmian zwyrodnieniowych w obrębie krążków międzykręgowych, prowadzących do ucisku na korzenie nerwowe,
- zespołu bólowego kręgosłupa szyjnego lub lędźwiowego – przewlekłego bólu związanego z przeciążeniem struktur mięśniowo-więzadłowych i stawów międzykręgowych,
- stenozy kanału kręgowego – patologicznego zwężenia światła kanału kręgowego, które ogranicza przestrzeń dla rdzenia kręgowego i nerwów,
- kręgozmyku (spondylolistezy) – przemieszczenia kręgu względem sąsiedniego, powodującego mechaniczny ucisk i dolegliwości bólowe,
- zespołu bólowego pooperacyjnego – utrzymującego się bólu po zabiegach chirurgicznych w obrębie kręgosłupa,
- neuralgii – bólów neuropatycznych wynikających z uszkodzenia lub podrażnienia korzeni nerwowych,
- braku skuteczności leczenia farmakologicznego i rehabilitacji – gdy standardowe metody nie przynoszą oczekiwanej ulgi w bólu.
Blokada kręgosłupa – przeciwwskazania do zabiegu
Bezwzględnym przeciwwskazaniem są zaburzenia krzepnięcia krwi, które zwiększają ryzyko wystąpienia krwawień lub krwiaków w miejscu podania leku. Zabieg nie jest również zalecany u pacjentów z aktywną infekcją w okolicy planowanego wkłucia, a także u osób uczulonych na podawane środki – zarówno glikokortykosteroidy, jak i środki znieczulające miejscowo. Należy zachować ostrożność także u kobiet w ciąży, ponieważ część leków może potencjalnie wpływać na rozwijający się płód.
Należy jednocześnie podkreślić, że przy występowaniu niezdiagnozowanych dolegliwości m.in. przepukliny kręgosłupa, zmian zwyrodnieniowych czy zapalenia korzonków wykonanie blokady może spowodować uwidocznienie objawów wskazujących na te dysfunkcje. Przed wykonaniem blokady niezbędna jest więc szczegółowa kwalifikacja medyczna, uwzględniająca wywiad, aktualny stan zdrowia i wyniki badań.
Jak się przygotować do blokady kręgosłupa?
Podanie blokady do kręgosłupa nie wymaga specjalnego przygotowania ze strony Pacjenta. Nie ma konieczności pozostawania na czczo. Nie należy także odstawiać leków przyjmowanych przewlekle, jednak o stosowaniu leków obniżających krzepliwość krwi należy bezwzględnie poinformować lekarza.
Szczegółowe informacje o przygotowaniu do zabiegu, lekarz przekaże Państwu podczas konsultacji.
Przebieg zabiegu – zastrzyki na kręgosłup
Zabieg blokady do kręgosłupa wykonuje się ambulatoryjnie, po zastosowaniu miejscowego znieczulenia. Za pomocą specjalnej igły, wprowadzony zostaje roztwór glikokortykosterydu. W czasie zabiegu Pacjent może odczuwać ukłucie przy kontakcie igły ze skórą, niewielki ból w momencie przechodzenia igły przez torebkę stawową oraz uczucie rozpierania podczas wstrzyknięcia leku do jamy stawu. Pacjent może opuścić gabinet po ok. 15-20 minutach.
Po wykonaniu blokady dolegliwości ustępują niemal natychmiast, jeśli zastosowano również lek miejscowo znieczulający. Efekt działania glikokortykosterydów najczęściej jest zauważalny po 1-2 dniach, a dolegliwości bólowe powinny ustąpić w ciągu 3-7 dni. U większości Pacjentów blokada znosi całkowicie dolegliwości bólowe, co pozwala na rozpoczęcie intensywnej rehabilitacji w celu podtrzymania efektu. Działanie blokady sterydowej do kręgosłupa utrzymuje się od kilku tygodni do nawet roku.
Zastrzyk na ból kręgosłupa
Blokada kręgosłupa jest wykonywana w formie zastrzyku, dzięki czemu lekarz ma możliwość wprowadzenia preparatu steroidowego o miejscowym spektrum działania. Dzięki zastosowaniu takiej formy podania dawka leku może być znacznie większa niż przy doustnym lub dożylnym podaniu. W taki sposób efekty niepożądane zostają ograniczone do minimum, a dolegliwości bólowe skutecznie ustępują.
Znaczenie rehabilitacji po blokadzie
Zastosowanie blokady kręgosłupa przynosi zazwyczaj szybką ulgę w bólu, jednak nie powinno być traktowane jako samodzielna metoda leczenia. W praktyce zabieg ten stanowi istotny element terapii wspomagającej, która powinna być kontynuowana poprzez odpowiednio dobraną rehabilitację. Ustąpienie objawów bólowych po blokadzie stwarza idealne warunki do rozpoczęcia ćwiczeń wzmacniających mięśnie przykręgosłupowe oraz poprawiających stabilizację i ruchomość kręgosłupa.
Regularna fizjoterapia pozwala zmniejszyć ryzyko nawrotu dolegliwości oraz poprawić ogólną sprawność pacjenta. Warto również wdrożyć działania profilaktyczne – zmianę ergonomii pracy, redukcję masy ciała czy poprawę nawyków ruchowych – które wspierają długofalowe efekty leczenia.
Przeczytaj także: Rehabilitacja kręgosłupa lędźwiowego – na czym polega i jakie ćwiczenia obejmuje?
Blokada kręgosłupa – możliwe powikłania
Jak w przypadku każdego zabiegu medycznego, również po blokadzie kręgosłupa mogą wystąpić powikłania. Do najczęstszych należą miejscowe dolegliwości, takie jak przejściowe nasilenie bólu lub obrzęk w miejscu wkłucia. Rzadziej może dojść do infekcji, zwłaszcza przy niedostatecznej aseptyce, a także do reakcji alergicznych na podane leki. W pojedynczych przypadkach obserwuje się objawy neurologiczne wynikające z przypadkowego uszkodzenia struktur nerwowych – mrowienie, osłabienie kończyn lub zaburzenia czucia. Istnieje również ryzyko powstania krwiaka nadtwardówkowego, szczególnie u pacjentów z zaburzoną krzepliwością.
Choć poważne działania niepożądane występują bardzo rzadko, Pacjent zawsze zostaje poinformowany o wszystkich potencjalnych zagrożeniach przed wykonaniem procedury.
Blokada kręgosłupa – opinie
Poddanie się zabiegowi blokady kręgosłupa w krótkim czasie pozwala zauważyć spektakularne efekty dotyczące mniejszego odczuwania dolegliwości bólowych, które zapewniają większą sprawność. Pierwsze efekty zastrzyków na kręgosłup pacjenci mogą odczuć już po kilku godzinach od zabiegu, natomiast rezultaty działania wprowadzonych leków utrzymują się nawet do roku. Przy jednoczesnym korzystaniu z pomocy fizjoterapeuty można także zauważyć duże zmiany w codziennym funkcjonowaniu. Tak jak każdy inny zabieg o większym stopniu inwazyjności zastrzyki na kręgosłup wiążą się z pewnym ryzykiem, jednak przy zdaniu się na pomoc doświadczonych specjalistów i stałym kontakcie z lekarzem szanse powikłań są niewielkie.
Źródła:
Kiwerski, J. E. „Uraz kręgosłupa. Poradnik dla terapeuty i opiekuna”. Wydawnictwo PZWL, Warszawa 2018.
Koszewski, W. (red.). „Bóle kręgosłupa i ich leczenie”. Wydawnictwo Termedia, Poznań 2012.
Rakowski, A. „Kręgosłup w stresie”. Wydawnictwo Sensus, Gliwice 2017.
Sękowska, A., Malec-Milewska, M. „Dekalog diagnostyki i leczenia bólu neuropatycznego”. Wydawnictwo Medyk, Warszawa 2019.
- „Jakie jest bezpieczeństwo blokad stosowanych w leczeniu bólu lędźwiowo-krzyżowego”. Medycyna Praktyczna, 2024. https://www.mp.pl/bol/ekspert/340847,jakie-jest-bezpieczenstwo-blokad-stosowanych-w-leczeniu-bolu-ledzwiowo-krzyzowego
Dowiedz się więcej:
Chirurgia kręgosłupa
Najlepsi specjaliści od kręgosłupa w Warszawie Chirurgia kręgosłupa w Fitmedica to kompleksowa usługa zdrowotna, która obejmuje specjalistyczne konsultacje,…
Chondromalacja rzepki kolana: leczenie, przyczyny i objawy
Chondromalacja rzepki kolana: leczenie, przyczyny i objawy Wielu pacjentów zmaga się z dolegliwościami kolan, które w dużej mierze…
Artroskopia – badanie, wskazania, przygotowanie
Artroskopia – badanie, wskazania, przygotowanie Artroskopia jest małoinwazyjnym zabiegiem operacyjnym pozwalającym na ocenę stawów. Pozwala ona zmniejszyć pooperacyjne…