Ambulatoryjny pomiar ciśnienia tętniczego (abpm, holter ciśnieniowy)

holter ciśnieniowy
W naszej przychodni oferujemy Państwu możliwość wykonania całodobowej, ambulatoryjnej rejestracji ciśnienia tętniczego. 

Dysponujemy nowym, lekkim i cichym aparatem HOLTER firmy BTL. Zapraszamy na konsultacje do wybitnych specjalistów w dziedzinie kardiologii.

Co to jest ambulatoryjny pomiar ciśnienia tętniczego? HOLTER

Holter ciśnieniowy, czyli badanie ABPM (ambulatory blood pressure monitoring) to ciągły pomiar ciśnienia tętniczego w czasie codziennej aktywności życiowej oraz w nocy. Prowadzi się go zwykle przez 24 godziny. Niewielkich rozmiarów cyfrowy rejestrator danych jest przymocowany do paska umieszczonego w talii i połączony z mankietem owiniętym wokół ramienia. Urządzenie jest lekkie i nie przeszkadza w prowadzeniu normalnej aktywności, ani w trakcie snu. Pomiar ABPM może być bezpiecznie stosowany również u dzieci i kobiet w ciąży. Mając założony HOLTER, można prowadzić samochód, chodzić do pracy i wykonywać typowe codzienne obowiązki, w tym także uprawiać sport (z wyjątkiem dyscyplin wyczynowych).  

Jakie są korzyści z badania?

24-godzinna rejestracja ciśnienia tętniczego daje rzeczywisty obraz wahań ciśnienia tętniczego w ciągu doby, w trakcie wykonywania normalnych aktywności życiowych i w czasie snu. Pozwala również wyeliminować zwyżki ciśnienia tętniczego wynikające z efektu „białego fartucha” (co jest związane ze stresem pacjenta w trakcie badania).

Kiedy warto wykonać badanie z HOLTER?

  1. Badanie jest stosowane dla potwierdzenia rozpoznania nadciśnienia tętniczego.
  2. Służy do wytypowania pacjentów, u których wysokie wartości ciśnienia tętniczego wynikają z efektu „białego fartucha”.
  3. Jest przydatne w trakcie podejmowania decyzji o włączeniu leczenia obniżającego ciśnienie tętnicze krwi.
  4. Służy do oceny skuteczności stosowanego leczenia.
  5. Jest przydatne przy podejmowaniu decyzji o zmianie dotychczasowej strategii leczenia.
  6. Jest stosowane w diagnostyce nadciśnienia tętniczego opornego na tradycyjne leczenie.
  7. Służy do oceny wartości ciśnienia tętniczego również w nocy.
  8. Pozwala zdiagnozować wszelkiego rodzaju zaburzenia ciśnienia, w tym także niedociśnienie tętnicze.

Jak przebiega badanie?

Badanie ABPM przebiega tak, jak tradycyjny pomiar ciśnienia tętniczego. Urządzenie jest uruchamiane w przychodni, a następnie wypożyczane pacjentowi na 24 godziny. Pomiary ciśnienia tętniczego odbywają się w regularnych odstępach czasu. Zazwyczaj aparat jest zaprogramowany do wykonania pomiarów co 15-30 minut w ciągu dnia i 30-60 minut w nocy. W momencie pomiaru najlepiej przyjąć pozycję siedzącą z ramieniem ustabilizowanym na poziomie serca. Zalecamy, aby w tym czasie nie rozmawiać i nie krzyżować nóg.

Aparat nie jest wodoszczelny, w związku z tym kąpiel lub prysznic najlepiej wziąć przed wizytą w przychodni, następną dopiero po zakończeniu badania i zdjęciu urządzenia.

Przez okres rejestracji pacjent prowadzi dzienniczek zdarzeń, w którym odnotowuje: godziny aktywności i wysiłku, moment przyjęcia leków obniżających ciśnienie krwi, czas nocnego odpoczynku lub złe samopoczucie.

Jaki rodzaj aktywności można bezpiecznie wykonać w trakcie rejestracji?

Zachęcamy pacjentów, aby w czasie badania prowadzili normalną codzienną aktywność. Ćwiczenia statyczne, jazda na rowerze, czy spacer nie są przeszkodą dla uzyskania dobrej jakości wyników rejestracji. Odradzamy natomiast intensywny wysiłek fizyczny, sporty kontaktowe i zajęcia na basenie. Aby pomiar był jak najbardziej miarodajny, zaleca się w dzień badania (a także dzień wcześniej) ograniczyć spożywanie kofeiny oraz alkoholu.

HOLTER ABPM – co jeszcze warto wiedzieć?

Całodobowy pomiar ciśnienia tętniczego nie wymaga od pacjenta specjalnego przygotowania, warto jednak pamiętać o kilku zasadach, które pozwolą sprawnie przeprowadzić badanie: 

  • Zaleca się założyć luźne ubrania, pozwalające na swobodne założenie mankietu oraz przypięcie aparatu mierzącego ciśnienie do pasa.
  • Pacjent nie powinien zmieniać ustawień urządzeń i nie manipulować przy nich w żaden inny sposób, tak by nie utracić zapisanych pomiarów. HOLTER zostaje ściągnięty podczas wizyty w przychodni, a uzyskane dane przeniesione do komputera. Po ich opisaniu pacjent otrzymuje wyniki w formie drukowanej i może udać się z nimi do lekarza prowadzącego.

ZAPRASZAMY DO SPECJALISTYCZNEGO CENTRUM ZDROWIA FITMEDICA!

W naszej przychodni oferujemy Państwu możliwość wykonania całodobowej, ambulatoryjnej rejestracji ciśnienia tętniczego. 

Dysponujemy nowym, lekkim i cichym aparatem firmy BTL.

Zapraszamy na konsultacje do wybitnych specjalistów w dziedzinie kardiologii.

Dowiedz się więcej:

Ambulatoryjny pomiar ciśnienia tętniczego (abpm, holter ciśnieniowy)

W naszej przychodni oferujemy Państwu możliwość wykonania całodobowej, ambulatoryjnej rejestracji ciśnienia tętniczego.  Dysponujemy nowym, lekkim i cichym aparatem…

Niewydolność serca

Niewydolność serca Niewydolność serca jest zespołem objawów, który spowodowany jest uszkodzeniem mięśnia sercowego. Jest to poważne schorzenie, którego…

Holter EKG Warszawa

Rejestrator holterowski EKG to niewielkie urządzenie, które pozwala na zapis rytmu serca w czasie codziennej aktywności oraz w…