Ambulatoryjny pomiar ciśnienia tętniczego (abpm, holter ciśnieniowy)

holter ciśnieniowy
W naszej przychodni oferujemy Państwu możliwość wykonania całodobowej, ambulatoryjnej rejestracji ciśnienia tętniczego. 

Dysponujemy nowym, lekkim i cichym aparatem HOLTER firmy BTL. Zapraszamy na konsultacje do wybitnych specjalistów w dziedzinie kardiologii.

Co to jest ambulatoryjny pomiar ciśnienia tętniczego? HOLTER

Holter ciśnieniowy, czyli badanie ABPM (ambulatory blood pressure monitoring) to ciągły pomiar ciśnienia tętniczego w czasie codziennej aktywności życiowej oraz w nocy. Prowadzi się go zwykle przez 24 godziny. Niewielkich rozmiarów cyfrowy rejestrator danych jest przymocowany do paska umieszczonego w talii i połączony z mankietem owiniętym wokół ramienia. Urządzenie jest lekkie i nie przeszkadza w prowadzeniu normalnej aktywności, ani w trakcie snu. Pomiar ABPM może być bezpiecznie stosowany również u dzieci i kobiet w ciąży. Mając założony HOLTER, można prowadzić samochód, chodzić do pracy i wykonywać typowe codzienne obowiązki, w tym także uprawiać sport (z wyjątkiem dyscyplin wyczynowych).  

Jakie są korzyści z badania?

24-godzinna rejestracja ciśnienia tętniczego daje rzeczywisty obraz wahań ciśnienia tętniczego w ciągu doby, w trakcie wykonywania normalnych aktywności życiowych i w czasie snu. Pozwala również wyeliminować zwyżki ciśnienia tętniczego wynikające z efektu „białego fartucha” (co jest związane ze stresem pacjenta w trakcie badania).

Kiedy warto wykonać badanie z HOLTER?

  1. Badanie jest stosowane dla potwierdzenia rozpoznania nadciśnienia tętniczego.
  2. Służy do wytypowania pacjentów, u których wysokie wartości ciśnienia tętniczego wynikają z efektu „białego fartucha”.
  3. Jest przydatne w trakcie podejmowania decyzji o włączeniu leczenia obniżającego ciśnienie tętnicze krwi.
  4. Służy do oceny skuteczności stosowanego leczenia.
  5. Jest przydatne przy podejmowaniu decyzji o zmianie dotychczasowej strategii leczenia.
  6. Jest stosowane w diagnostyce nadciśnienia tętniczego opornego na tradycyjne leczenie.
  7. Służy do oceny wartości ciśnienia tętniczego również w nocy.
  8. Pozwala zdiagnozować wszelkiego rodzaju zaburzenia ciśnienia, w tym także niedociśnienie tętnicze.

Jak przebiega badanie?

Badanie ABPM przebiega tak, jak tradycyjny pomiar ciśnienia tętniczego. Urządzenie jest uruchamiane w przychodni, a następnie wypożyczane pacjentowi na 24 godziny. Pomiary ciśnienia tętniczego odbywają się w regularnych odstępach czasu. Zazwyczaj aparat jest zaprogramowany do wykonania pomiarów co 15-30 minut w ciągu dnia i 30-60 minut w nocy. W momencie pomiaru najlepiej przyjąć pozycję siedzącą z ramieniem ustabilizowanym na poziomie serca. Zalecamy, aby w tym czasie nie rozmawiać i nie krzyżować nóg.

Aparat nie jest wodoszczelny, w związku z tym kąpiel lub prysznic najlepiej wziąć przed wizytą w przychodni, następną dopiero po zakończeniu badania i zdjęciu urządzenia.

Przez okres rejestracji pacjent prowadzi dzienniczek zdarzeń, w którym odnotowuje: godziny aktywności i wysiłku, moment przyjęcia leków obniżających ciśnienie krwi, czas nocnego odpoczynku lub złe samopoczucie.

Jaki rodzaj aktywności można bezpiecznie wykonać w trakcie rejestracji?

Zachęcamy pacjentów, aby w czasie badania prowadzili normalną codzienną aktywność. Ćwiczenia statyczne, jazda na rowerze, czy spacer nie są przeszkodą dla uzyskania dobrej jakości wyników rejestracji. Odradzamy natomiast intensywny wysiłek fizyczny, sporty kontaktowe i zajęcia na basenie. Aby pomiar był jak najbardziej miarodajny, zaleca się w dzień badania (a także dzień wcześniej) ograniczyć spożywanie kofeiny oraz alkoholu.

HOLTER ABPM – co jeszcze warto wiedzieć?

Całodobowy pomiar ciśnienia tętniczego nie wymaga od pacjenta specjalnego przygotowania, warto jednak pamiętać o kilku zasadach, które pozwolą sprawnie przeprowadzić badanie: 

  • Zaleca się założyć luźne ubrania, pozwalające na swobodne założenie mankietu oraz przypięcie aparatu mierzącego ciśnienie do pasa.
  • Pacjent nie powinien zmieniać ustawień urządzeń i nie manipulować przy nich w żaden inny sposób, tak by nie utracić zapisanych pomiarów. HOLTER zostaje ściągnięty podczas wizyty w przychodni, a uzyskane dane przeniesione do komputera. Po ich opisaniu pacjent otrzymuje wyniki w formie drukowanej i może udać się z nimi do lekarza prowadzącego.

ZAPRASZAMY DO SPECJALISTYCZNEGO CENTRUM ZDROWIA FITMEDICA!

W naszej przychodni oferujemy Państwu możliwość wykonania całodobowej, ambulatoryjnej rejestracji ciśnienia tętniczego. 

Dysponujemy nowym, lekkim i cichym aparatem firmy BTL.

Zapraszamy na konsultacje do wybitnych specjalistów w dziedzinie kardiologii.

Dowiedz się więcej:

Nadciśnienie tętnicze nr 2

Nadciśnienie tętnicze – objawy, przyczyny i leczenie Nadciśnienie jest przypadłością, która dosięga co trzeciego dorosłego Polaka. Wiele osób…

Jak przebiega wizyta w poradni kardiologicznej?

Prowadzona przez FitMedica poradnia kardiologiczna w Warszawie gwarantuje profesjonalną diagnostykę i pomoc w leczeniu chorób serca i układu naczyniowego. Nasi…

Angioplastyka wieńcowa – powikłania, ryzyko, wyniki, wskazania do zabiegu

Angioplastyka wieńcowa Angioplastyka wieńcowa jest zabiegiem, który polega na poszerzeniu lub udrażnianiu tętnic wieńcowych. Na czym polega angioplastyka?…