Ambulatoryjny pomiar ciśnienia tętniczego (abpm, holter ciśnieniowy)

holter ciśnieniowy
W naszej przychodni oferujemy Państwu możliwość wykonania całodobowej, ambulatoryjnej rejestracji ciśnienia tętniczego. 

Dysponujemy nowym, lekkim i cichym aparatem HOLTER firmy BTL. Zapraszamy na konsultacje do wybitnych specjalistów w dziedzinie kardiologii.

Co to jest ambulatoryjny pomiar ciśnienia tętniczego? HOLTER

To ciągły pomiar ciśnienia tętniczego w czasie codziennej aktywności życiowej oraz w nocy. Prowadzi się go zwykle przez okres do 24 godzin. Niewielkich rozmiarów cyfrowy rejestrator danych jest przymocowny do paska umieszczonego w talii i

połączony z mankietem owiniętym wokół ramienia. Urządzenie jest lekkie i nie przeszkadza w prowadzeniu normalnej aktywności, ani w trakcie snu. Może być bezpiecznie stosowany również u dzieci i kobiet w ciąży.

Jakie są korzyści z badania?

24-godzinna rejestracja ciśnienia tętniczego daje rzeczywisty obraz wahań ciśnienia tętniczego w ciągu doby, w trakcie wykonywania normalnych aktywności życiowych i w czasie snu. Pozwala również wyeliminować zwyżki ciśnienia tętniczego wynikające z efektu „białego fartucha”.

Kiedy warto wykonać badanie z HOLTER?

1. Badanie jest stosowane dla potwierdzenia rozpoznania nadciśnienia tętniczego
2. Służy do wytypowania pacjentów, u których wysokie wartości ciśnienia tętniczego wynikają z efektu „białego fartucha”
3. Jest przydatne w trakcie podejmowania decyzji o włączeniu leczenia obniżającego ciśnienie tętnicze krwi
4. Służy do oceny skuteczności stosowanego leczenia
5. Jest przydatne przy podejmowaniu decyzji o zmianie dotychczasowej stategii leczenia
6. Jest stosowane w diagnostyce nadciśnienia tętniczego opornego na tradycyjne leczenie
7. Służy do oceny wartości ciśnienia tętniczego w nocy

Jak przebiega badanie?

Badanie przebiega tak, jak tradycyjny pomiar ciśnienia tętniczego. Urządzenie jest uruchamiane w przychodni, a następnie wypożyczane pacjentowi na okres 24 godzin. Pomiary ciśnienia tętniczego odbywają się w regularnych odstępach czasu. Zazwyczaj aparat jest zaprogramowany do wykonania pomiarów co 15-30 minut w ciągu dnia i 30-60 minut w nocy. W momencie pomiaru najlepiej przyjąć pozycję siedzącą z ramieniem ustabilizowanym na poziomie serca. Zalecamy, aby w tym czasie nie rozmawiać i nie krzyżować nóg.

Aparat nie jest wodoszczelny, w związku z tym kąpiel lub prysznic najlepiej wziąć przed wizytą w przychodni, następną dopiero po zakończeniu badania i zdjęciu urządzenia.

Przez okres rejestracji pacjent prowadzi dzienniczek zdarzeń, w którym odnotowuje: godziny aktywności i wysiłku, moment przyjęcia leków obniżających ciśnienie krwi, czas nocnego odpoczynku lub złe samopoczucie.

Jaki rodzaj aktywności można bezpiecznie wykonać w trakcie rejestracji?

Zachęcamy pacjentów, aby w czasie badania prowadzili normalną codzienną aktywność. Ćwiczenia statyczne, jazda na rowerze, czy spacer nie są przeszkodą dla uzyskania dobrej jakości wyników rejestracji. Odradzamy natomiast intensywny wysiłek fizyczny, sporty kontaktowe i zajęcia na basenie.

ZAPRASZAMY DO SPECJALISTYCZNEGO CENTRUM ZDROWIA FITMEDICA!

W naszej przychodni oferujemy Państwu możliwość wykonania całodobowej, ambulatoryjnej rejestracji ciśnienia tętniczego. 

Dysponujemy nowym, lekkim i cichym aparatem firmy BTL.

Zapraszamy na konsultacje do wybitnych specjalistów w dziedzinie kardiologii.

Dowiedz się więcej:

Pomostowanie tętnic wieńcowych (lub pomostowanie aortalno-wieńcowe, by-passy)

Pomostowanie tętnic wieńcowych (lub pomostowanie aortalno-wieńcowe, by-passy) Jest to procedura zabiegowa, która przywraca przepływ krwi do serca na…

Kardiomiopatia

Kardiomiopatia Definicja Kardiomiopatii Kardiomiopatia to choroba mięśnia sercowego. Obecność nieprawidłowego mięśnia sprawia, że sercu trudniej jest tłoczyć krew po…

Zapalenie mięśnia sercowego

Zapalenie mięśnia sercowego Co to jest zapalenia mięśnia sercowego? Tym terminem określa się obecność stanu zapalnego w obrębie…