Przy artroskopii lekarze oceniają stan stawów pacjenta.

Artroskopia

Artroskopia jest małoinwazyjnym zabiegiem operacyjnym pozwalającym na ocenę stawów. Pozwala ona zmniejszyć pooperacyjne dolegliwości bólowe, ryzyko powikłań oraz bardzo dokładne leczenie badanego stawu.

Na czym polega artroskopia?

Artroskopia to nowoczesny typ badania stawów, który w ostatnich latach zyskał na popularności w świecie medycyny. Metoda ta polega na wprowadzeniu zestawu optycznego podłączonego do kamery (artroskopu) do wnętrza ciała poprzez nacięcie (porównywalne wielkością do dziurki do guzika). Obraz ten transmitowany jest do monitora wysokiej rozdzielczości, przez co lekarz prowadzący wraz z personelem jest w stanie dokładnie zobaczyć stan każdego stawu oraz podjąć odpowiednie działania zabiegowe. Podczas tej procedury chirurg może precyzyjnie określić staw i to wszystko bez wykonywania dużego dostępu operacyjnego, co jest ogromną zaletą artroskopii. Po wykonaniu oceny struktur wewnątrzstawowych chirurg wykonuje procedury naprawcze lub też usuwa struktury mające negatywny wpływ na jego funkcje.

Główne zalety artroskopii

Artroskopia jest zabiegiem bezpiecznym dla zdrowia pacjenta oraz stosunkowo szybkim (operacje trwają najczęściej od 45 minut do półtorej godziny). Nacięcia po artroskopii są bezbolesne, a pacjent może wrócić do domu już tego samego dnia lub w dniu następnym. Przykładem jest rehabilitacja po artroskopii kolana, która zazwyczaj przebiega bardzo szybko. Wśród głównych zalet tej metody wyróżnia się przede wszystkim:

 • niską inwazyjność,
 • krótki czas pobytu w szpitalu,
 • szybki powrót do pełni zdrowia po zabiegu,
 • małe nacięcia,
 • dużą precyzję (wyświetlany obraz podczas zabiegu jest powiększony),
 • małe ryzyko powikłań.

Artroskopia jest zabiegiem odpowiednim dla pacjentów w każdym wieku. Bez problemu może być ona wykorzystana również dla kobiet w ciąży.

Artroskopia jakie stawy najczęściej leczy się tą metodą?

Artroskopia to metoda, która wykorzystywana jest do oceny i leczenia wielu stawów w ciele człowieka. Do najczęściej wykonywanych zabiegów zalicza się:

 • artroskopia kolana (artroskopia stawu kolanowego),
 • artroskopia barku,
 • artroskopia biodra,
 • artroskopia łokcia,
 • artroskopia stawu skokowego,
 • artroskopia nadgarstka.

Artroskopia jakie są wskazania?

Artroskopia jest zabiegiem, który jest polecany wielu pacjentom. Obecnie badanie to przeprowadza się osób, które:

 • są po urazach stawów np. w wyniku wypadku,
 • mają niestabilne stawy,
 • posiadają zmiany zwyrodnieniowe w stawie,
 • cierpią na reumatoidalne zapalenie stawów,
 • mają ciało obce w stawie,
 • posiadają złamania śródstawowe,
 • chorują na nowotwór w obrębie stawu.

Artroskopia diagnostyczna

W dobie współczesnej diagnostyki obrazowej jaką oferuje radiologia – m.in. rtg, usg, tomografia komputerowa (TK), rezonans magnetyczny (RM), czy też artrografiaTK lub RM jest to procedura wykonywana niezwykle rzadko.  Zarezerwowana jest niemal wyłącznie do diagnostyki dolegliwości bólowych przy prawidłowych wynikach badań obrazowych, lub małoinwazyjnego pogrania materiału do badania histopatologicznego (mikroskopowego)

Co możemy leczyć artroskopią. Jest wiele schorzeń, które mogą być leczone w sposób mało inwazyjny. Bardzo częstym wskazaniem są:

– Ciała wolne
– Uszkodzenia chrzętne: chrząstki stawowej lub struktur chrzęstnych wewnątrzstawowych, jak łąkotki, obrąbek
– złamania kostno-chrzęstne
– Zapalenia
– Uszkodzenia więzadłowe
– Zmiany bliznowate, włóknienie śródstawowe

Powikłania artroskopii

Powikłania  po zabiegach mało-inwazyjnych występują dość rzadko. Natomiast  są nierozerwalnie związane z ryzykiem operacyjnym. Powikłania te dzielimy na swoiste dla niemal wszystkich zabiegów artroskopowych oraz takie, które są związane już z charakterem zabiegu czy obszaru anatomicznego (np. rekonstrukcje, biodro, kolano, bark).  Te, które łączą się z z największym ryzykiem to powikłania infekcyjne. Wymagają najczęściej, kolejnego zabiegu artroskopowego lub otwartego celem usunięcia zapalenia. Czasami chirurg musi usunąć zrekonstruowane tkanki i wykonać zabieg naprawczy ponownie po wyleczeniu zapalenia.  Występują również powikłania zatorowo-zakrzepowe. Jakkolwiek, zastosowanie leczenia profilaktycznego okołozabiegowego zmniejszyło częstość ich występowania, to nadal stanowią zagrożenia życia i zdrowia i wymagają leczenia internistycznego lub naczyniowego.  Trzecim bardzo istotnym powikłaniem są uszkodzenia innych tkanek podczas operacji i ewentualne bliznowacenie śródstawowe. Wystąpienie tych powikłań znacznie wydłuża dojście do sprawności i wymaga bardzo często dodatkowych zaleceń.

Operacje mogą być wykonane w ramach NFZ jak i komercyjnie.

Dowiedz się więcej:

Chondromalacja rzepki kolana: leczenie, przyczyny i objawy

Chondromalacja rzepki kolana: leczenie, przyczyny i objawy Czym jest chondromalacja kolana? Jedną z najczęstszych przyczyn pojawiania się pacjentów…

Sezon bez kontuzji

Ku wielkiej radości miłośników sportów zimowych sezon 2019/2020 zbliża się wielkimi krokami. FitMedica zaprasza na cykl profesjonalnych zajęć…

Choroba SCHEUERMANNA: Objawy i leczenie kręgosłupa

Choroba SCHEUERMANNA: Objawy i leczenie kręgosłupa Choroba Scheuermanna – co to jest? Kręgosłup człowieka jest wygięty w kształcie…