Badania EKG

EKG, czyli elektrokardiografia spoczynkowa, to nieinwazyjne i bezbolesne badanie wykonywane w celu rejestracji czynności elektrycznej serca i oceny występowania zaburzeń rytmu serca i zaburzeń przewodzenia impulsów elektrycznych w sercu w trakcie spoczynku. Lekarz może również zlecić wykonanie EKG wysiłkowego, które pokazuje czynność elektryczną  serca podczas aktywności fizycznej.

Do badania na klatce piersiowej i kończynach Pacjenta umieszcza się elektrody, które zbierają informacje o czynności elektrycznej mięśnia sercowego. Wynik EKG przedstawiony jest w postaci krzywej na papierze milimetrowym i musi zostać zinterpretowany przez doświadczonego lekarza.

 

Jakie są wskazania i przeciwwskazania do badania EKG?

Wskazaniem do wykonania badania EKG jest wystąpienie objawów, które mogą sugerować chorobę serca, tj.: ból lub pieczenie w klatce piersiowej, duszność, zasłabnięcie lub utrata przytomności.

Występowanie choroby serca u Pacjenta, takiej jak: choroba wieńcowa, nadciśnienie tętnicze, zaburzenia rytmu serca, niewydolność serca, zapalenie mięśnia serca, zapalenie osierdzia, wada serca skłoni lekarza do zlecenia kontrolnego badania EKG. Jest to pomocne do oceny aktualnego stanu zdrowia Pacjenta, skuteczności leczenia lub wystąpienia działań niepożądanych w trakcie terapii oraz wychwycenia nowych problemów.

Badanie EKG jest również wykonywane przy kwalifikacji do nie-kardiologicznych zabiegów operacyjnych, u chorych ze wszczepionym rozrusznikiem serca, okresowo u sportowców i osób regularnie uprawiających sport (również u dzieci), u osób wykonujących zawód wymagający dużej sprawności fizycznej, w czasie badań profilaktycznych w poradni medycyny pracy.

Pamiętajmy, że po 40 roku życia badanie EKG należy wykonywać regularnie, co 1-3 lata w ramach ogólnej oceny stanu zdrowia.

Nie istnieją przeciwwskazania do wykonania badania EKG.

 

Jak nalezy się przygotować do badania EKG?

 

Co najmniej godzinę przed badaniem warto wstrzymać się od picia kawy i palenia papierosów, które mają wpływ na przyśpieszenie rytmu serca i podniesienie ciśnienia tętniczego. Obecność metalowych dodatków, takich jak biżuteria może zakłócić rejestrację czynności elektrycznej serca, zapewne więc lekarz poprosi o zdjęcie biżuterii lub zegarka z okolicy nadgarstków. Poza tym badanie EKG nie wymaga specjalnego przygotowania.

 

Jak przebiega badanie EKG?

 

Do badania należy rozebrać się od pasa w górę, Panie zdejmują również stanik oraz odsłonić okolicę kostek u nóg i nadgarstki. Badanie spoczynkowe jest wykonywane w pozycji leżącej, natomiast wysiłkowe w trakcie marszu po ruchomej bieżni lub na rowerze stacjonarnym.
Osoba wykonująca badanie zwilża wodą lub żelem skórę w okolicy kostek, nadgarstków i klatki piersiowej, co pozwala na uzyskanie lepszego przewodnictwa impulsów elektrycznych pochodzących z serca na powierzchni klatki piersiowej. Na skórze klatki piersiowej umieszcza się elektrody-przyssawki, na kończynach zapina się elektrody-klipsy.
Badanie EKG pokazuje zapis z elektrod kończynowych nazywanych odprowadzeniami: I, II, III, aVR, aVF, aVL oraz zapis z elektrod przedsercowych V1, V2, V3, V4, V5, V6. Wynik badania EKG obejmuje zatem rejestrację z 12 punktów pomiaru napięcia. Krzywa zapisu EKG składa się z wychyleń do góry i dołu oraz licznych odstępów między nimi. Na ich podstawie lekarz dokonuje oceny pracy elektrycznej serca i zleca dalszą diagnostykę bądź ustala leczenie.

 

ZAPRASZAMY PAŃSTWA NA BADANIA ECHO DO PRZYCHODNI FITMEDICA!

Zapraszamy Państwa na wizyty u wybitnych specjalistów w dziedzinie kardiologii i echokardiografii. W razie potrzeby, w Centrum FitMedica można również wykonać badania dodatkowe, takie jak ECHO, Holter-EKG i Holter-ciśnieniowy.

Dowiedz się więcej:

Tętniak aorty piersiowej

Tętniak aorty piersiowej  Tętniak aorty serca to nic innego jak nadmierne jej poszerzenie. Dolegliwość ta ma różne podłoża…

Zawał serca

Zawał serca Zawał serca to ostra prezentacja choroby niedokrwiennej serca, w której dochodzi do uszkodzenia fragmentu mięśnia serca…

Czy komórki macierzyste mogą naprawić uszkodzony mięsień serca?

Czy komórki macierzyste mogą naprawić uszkodzony mięsień serca? Długoterminowa opieka nad pacjentami po przebytym zawale serca i z…