Badanie USG tkanek miękkich​

Badanie USG tkanek miękkich

Za pomocą badania USG można precyzyjnie ocenić guzy i torbiele, a także różnicować pomiędzy zmianami o charakterze litym i zbiornikami płynu. Badanie umożliwia ocenę rozległości guzów, krwiaków, ropni i nacieków zapalnych. Jest bezbolesne i nieinwazyjne. Może być wykonywane u dzieci i kobiet w ciąży.

Co to znaczy, że badanie USG dotyczy tkanek miękkich? Tkanki miękkie to wszystkie tkanki, które łączą lub otaczają narządy organizmu. Będzie to zatem tkanka łączna, nerwowa, nabłonkowa, czy mięśniowa. W tej grupie nie uwzględniamy tkanki kostnej oraz chrzęstnej.USG tkanek miękkich dotyczy zazwyczaj mięśni, ścięgien, głębszych warstw skóry, a także węzłów chłonnych.

Wskazania do badania USG tkanek miękkich

 • guzy skóry i tkanki podskórnej,
 • obrzęk i urazy mięśni, utrzymujące się bóle nieznanego pochodzenia,
 • asymetria obwodu kończyny,
 • stwierdzone palpacyjnie powiększenie węzłów chłonnych,
 • stan po urazach,
 • objawy wskazujące na przepuklinę,
 • obecność ciał obcych w obrębie tkanek miękkich.

Jak przygotować się do badania USG tkanek miękkich?

To badanie nie wymaga specjalnego przygotowania. Przed rozpoczęciem USG tkanek miękkich specjalista przeprowadzi z pacjentem szczegółowy wywiad na temat stanu zdrowia, przeszłości chorobowej oraz przebytych urazów, które pozwolą dokładniej zapoznać się z potencjalnym schorzeniem lub w krótszym czasie rozpoznać objawy w obrębie tkanek miękkich. Warto ubrać się swobodnie – w taki sposób, aby umożliwić specjaliście bezproblemową ocenę ultrasonograficzną wybranej części ciała poddawanej badaniu.

USG tkanek miękkich – przebieg badania

Zależy od okolicy ciała, która jest przedmiotem badania. Należy odsłonić całą badaną okolicę. USG rozpoczyna się zwykle od zebrania krótkiego wywiadu na temat dolegliwości pacjenta. Badanie trwa ok. 15 minut. Obraz jest widoczny na monitorze komputera. Lekarz ma możliwość wykonania zdjęć w trakcie badania.

Przeprowadzając USG tkanek miękkich, lekarz przesuwa głowicę ultrasonografu po skórze pacjenta, w obrębie badanego obszaru (na skórę aplikuje się niewielką ilość specjalnego żelu). Głowica emituje fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości (ultradźwięki), które odbijają się od narządów i badanych struktur. Przenikanie fal przez tkanki lekarz interpretuje, korzystając z obrazu widocznego na monitorze ultrasonografu.

Jakie dolegliwości pozwala wykryć USG tkanek miękkich?

USG tkanek miękkich jest bardzo prostym, nieinwazyjnym, trwającym kilka minut badaniem, które pozwala wykryć wiele chorób i schorzeń, w tym te powodowane przez nowotwory. 

USG tkanek miękkich może pomóc wykryć między innymi:

 • guzy o charakterze łagodnym i złośliwym,
 • krwiaki, ropnie,
 • przepukliny (w tym przepuklinę pachwinową),
 • stany zapalne (nacieki zapalne tkanek),
 • zerwanie lub uszkodzenie ścięgien oraz zmiany zwyrodnieniowe.

Badanie USG tkanek miękkich – cena

Średni koszt USG tkanek miękkich wynosi 150 złotych, ale badanie może mieć inną cenę w zależności od wyboru placówki medycznej lub przychodni. Cena badania może być również wyższa w przypadku poddania ocenie większej części ciała niż początkowo wybrany obszar.

USG tkanek miękkich – czy trzeba mieć skierowanie?

Na badanie USG tkanek miękkich w Centrum Medycyny Sportowej w Warszawie FitMedica nie potrzebujesz skierowania. Nasi specjaliści otoczą Cię holistyczną opieką – bez konieczności oczekiwania na swój termin w przychodzi przez wiele miesięcy. Wystarczy, że umówisz się na badanie USG w naszym centrum bezpośrednio przez formularz umieszczony na naszej stronie internetowej lub telefonicznie. Możesz skorzystać również z konsultacji z wybranym specjalistą, a następnie wdrożyć zalecaną diagnostykę oraz rehabilitację.

Przeciwwskazania do USG tkanek miękkich

Przy diagnostyce obrazowej USG tkanek miękkich nie istnieje wiele przeciwwskazań, które uniemożliwiają przeprowadzenie badania. Ten rodzaj rozpoznania występujących u pacjenta dysfunkcji często się sprawdza i może być wykonywany w wielu przypadkach. Wykluczeniem do USG jest obecność oparzeń skóry lub rozległych ran, które uniemożliwiają manewrowanie sondą po powierzchni skóry.

Badania USG