Blokada do kręgosłupa – zastrzyk na ból

Dyskopatia

Ból kręgosłupa jest zmorą wśród osób, które preferują siedzący tryb życia i ograniczoną aktywność fizyczną. Jest to przyczyna osłabienia wydolności narządu ruchu, w tym gorsetu mięśniowego kręgosłupa, co z kolei powoduje niestabilność połączeń międzykręgowych.

Co to jest blokada kręgosłupa?

Na poziomie jednego bądź kilku segmentów kręgosłupa powstają przepukliny dysków międzykręgowych i stają się przyczyną bólu o ostrym lub przewlekłym charakterze. Ból kręgosłupa nie zawsze ulega zniesieniu po zastosowaniu doustnych środków farmakologicznych czy rehabilitacji. Leczenie operacyjne może być wskazane choć niesie ryzyko powikłań. Alternatywą może być czasem podanie sterydowych leków o silnym działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym. Wybrane preparaty można podawać miejscowo w okolicę stawów międzykręgowych lub okołokorzeniowo.

Blokada kręgosłupa – na czym polega?

Blokada to kręgosłupa to skuteczny zabieg, który stosuje się przy silnych bólach kręgosłupa, gdy inne metody leczenia nieoperacyjnego zawodzą. W formie zastrzyku pacjentowi podaje się leki o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnych (najczęściej w formie sterydu), które miejscowo przyczyniają się do zmniejszenia obrzęku i dolegliwości bólowych. Zabiegi bywają również pomocne dokładnym zdiagnozowaniu schorzenia, a forma podania substancji o właściwościach leczniczych jest najmniej obciążająca dla organizmu z pozostałych dostępnych sposobów podania farmaceutyków.

 

Blokada na ból kręgosłupa – wskazania do zabiegu

Wskazaniem do wykonania blokady kręgosłupa są:

1. bóle kręgosłupa wywołane zwężeniem kanału kręgowego,
2. bóle spowodowane przesunięciem jednego trzonu kręgu wobec drugiego (kręgozmyk),
3. zespoły bólowe związane z chorobą zwyrodnieniową kręgosłupa,
4. objawy przepukliny dysku międzykręgowego np. rwa kulszowa.

Blokada kręgosłupa – przeciwwskazania do zabiegu

Przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu jest ciąża, aktywna infekcja bądź zaburzenia krzepnięcia krwi. Blokada kręgosłupa nie powinna być również wykonywana przy występowaniu schorzeń przewlekłych, takich jak: cukrzyca, nadciśnienie tętnicze czy ciężka choroba wrzodowa. Przy występowaniu niezdiagnozowanych dolegliwości m.in. przepukliny kręgosłupa, zmian zwyrodnieniowych czy zapalenia korzonków wykonanie blokady może spowodować uwidocznienie objawów wskazujących na te dysfunkcje.

Jak się przygotować do blokady w kręgosłup?

Podanie blokady do kręgosłupa nie wymaga specjalnego przygotowania ze strony Pacjenta. Nie ma konieczności pozostawania na czczo. Nie należy odstawiać leków przyjmowanych przewlekle. O stosowaniu leków obniżających krzepliwość krwi należy bezwzględnie poinformować lekarza. Szczegółowe informacje o przygotowaniu do zabiegu, lekarz przekaże Państwu podczas konsultacji.

Przebieg zabiegu – zastrzyki na kręgosłup

Zabieg blokady do kręgosłupa wykonuje się ambulatoryjnie, po zastosowaniu miejscowego znieczulenia. Za pomocą specjalnej igły, wprowadzony zostaje roztwór glikokortykosterydu. W czasie zabiegu Pacjent może odczuwać ukłucie przy kontakcie igły ze skórą, niewielki ból w momencie przechodzenia igły przez torebkę stawową oraz uczucie rozpierania podczas wstrzyknięcia leku do jamy stawu. Pacjent może opuścić gabinet po ok. 15-20 minutach. Po wykonaniu blokady dolegliwości ustępują niemal natychmiast, jeśli zastosowano również lek miejscowo znieczulający. Efekt działania glikokortykosterydów najczęściej jest zauważalny po 1-2 dniach, a dolegliwości bólowe powinny ustąpić w ciągu 3-7 dni. U większości Pacjentów blokada znosi całkowicie dolegliwości bólowe, co pozwala na rozpoczęcie intensywnej rehabilitacji w celu podtrzymania efektu. Działanie blokady sterydowej do kręgosłupa utrzymuje się od kilku tygodni do nawet roku.

Zastrzyk na ból kręgosłupa

Blokada kręgosłupa jest wykonywana w formie zastrzyku, dzięki czemu lekarz ma możliwość wprowadzenia preparatu steroidowego o miejscowym spektrum działania. Dzięki zastosowaniu takiej formy podania dawka leku może być znacznie większa niż przy doustnym lub dożylnym podaniu. W taki sposób efekty niepożądane zostają ograniczone do minimum, a dolegliwości bólowe skutecznie ustępują.

Kiedy stosuje się blokadę kręgosłupa?

Podstawowym wskazaniem do wdrożenia leczenia przy użyciu zastrzyków na kręgosłup są silne dolegliwości bólowe. Powodem ich wystąpienia mogą być m.in. dyskopatia wywołana przepukliną lub wypukliną krążka międzykręgowego, choroba zwyrodnieniowa, stenoza (zwężenie kanału kręgowego), kręgozmyk (przesunięcie jednego kręgu w stosunku do drugiego), a także bóle konkretnych nerwów prowadzące m.in. do wystąpienia rwy kulszowej oraz innych przewlekłych stanów zapalnych. 

W zależności od rodzaju i miejsca występowania bólu wyróżnia się cztery podstawowe rodzaje zastrzyków na kręgosłup. Należą do nich:

  • blokada kręgosłupa lędźwiowego,
  • blokada rwy kulszowej,
  • blokada kręgosłupa szyjnego,
  • blokada stawów międzykręgowych.

Blokada kręgosłupa – opinie

Poddanie się zabiegowi blokady kręgosłupa w krótkim czasie pozwala zauważyć spektakularne efekty dotyczące mniejszego odczuwania dolegliwości bólowych, które zapewniają większą sprawność. Pierwsze efekty zastrzyków na kręgosłup pacjenci mogą odczuć już po kilku godzinach od zabiegu, natomiast rezultaty działania wprowadzonych leków utrzymują się nawet do roku. Przy jednoczesnym korzystaniu z pomocy fizjoterapeuty można także zauważyć duże zmiany w codziennym funkcjonowaniu. Tak jak każdy inny zabieg o większym stopniu inwazyjności zastrzyki na kręgosłup wiążą się z pewnym ryzykiem, jednak przy zdaniu się na pomoc doświadczonych specjalistów i stałym kontakcie z lekarzem szanse powikłań są niewielkie.

Przeczytaj także: Rehabilitacja kręgosłupa lędźwiowego – na czym polega i jakie ćwiczenia obejmuje?

Blokada kręgosłupa – powikłania

Zastrzyki kręgosłupa cechuje wysoka precyzja wykonania dzięki wykonywaniu zabiegu przy podłączeniu do urządzeń USG oraz RTG.

Możliwe powikłania po zabiegu występują bardzo rzadko. U niewielkiego odsetka pacjentów można uświadczyć m.in.:

  • infekcje pozabiegowe,
  • podrażnienia nerwu,
  • krwawienie,
  • rzadziej: uszkodzenie nerwu.

Dowiedz się więcej:

Chirurgia kręgosłupa

Najlepsi specjaliści od kręgosłupa w Warszawie Chirurgia kręgosłupa w FitMedica to kompleksowa usługa zdrowotna, która obejmuje specjalistyczne konsultacje,…

Artroskopia – badanie, wskazania, przygotowanie

Artroskopia – badanie, wskazania, przygotowanie Artroskopia jest małoinwazyjnym zabiegiem operacyjnym pozwalającym na ocenę stawów. Pozwala ona zmniejszyć pooperacyjne…

Chirurgia naczyniowa

Chirurgia naczyniowa w Warszawie Chirurg zajmuje się leczeniem operacyjnym chorób. Historia chirurgii sięga czasów starożytnych. Słowo pochodzi z…