Blokada sterydowa do stawów obwodowych i tkanek miękkich

Dolegliwości mięśni i stawów mogą być leczone poprzez rehabilitację.

Pacjentom, którym dokuczają dolegliwości bólowe związane ze stanem zapalnym lub obrzękiem w obrębie stawów, takich jak: kolanowy, biodrowy, barkowy, nadgarstkowy ulgę może przynieść zastosowanie blokady sterydowej do takiego stawu. Jest to zabieg polegający na ostrzyknięciu stawu, więzadła, ścięgna, mięśni, czy też torebki stawowej lekiem o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Zabieg ten pozwala dodatkowo zredukować ilość przyjmowanych doustnie leków przeciwbólowych, co korzystnie wpływa na błonę śluzową żołądka, wątrobę i nerki.

Pamiętajmy, że zabieg ten nie likwiduje przyczyny problemu – wspomaga jedynie terapię. Zastosowanie blokady powoduje wyciszenie stanu zapalnego i zmniejszenie obrzęku, a to z kolei umożliwia prowadzenie działań rehabilitacyjnych lub poprawia funkcjonowanie stawu w okresie oczekiwania na operację.

Wskazania do zabiegu blokady sterydowej

Wskazaniem do wykonania blokady sterydowej do stawów obwodowych są:

 • przewlekłe bóle stawów, ścięgien, mięśni,
 • choroby zapalne stawów,
 • choroby zwyrodnieniowe stawów,
 • zapalenia kaletek (podbarkowych, przykrętarzowych),
 • “łokieć tenisisty”,
 • “łokieć golfisty”,
 • ostrogi piętowe,
 • zespoły uciskowe (np. zespół cieśni nadgarstka),
 • palec zatrzaskujący.

Blokada sterydowa – przeciwwskazania do zabiegu

Przeciwwskazaniami do wykonania zabiegu blokady sterydowej do stawów obwodowych są:

 • uczulenie na składniki preparatu,
 • cukrzyca (warunkowo),
 • infekcje grzybicze i wirusowe,
 • choroba wrzodowa,
 • ciąża i laktacja,
 • nadciśnienie tętnicze (warunkowo).

Przygotowanie do zabiegu

Podanie blokady sterydowej do stawów obwodowych nie wymaga specjalnego przygotowania ze strony Pacjenta. Nie ma konieczności pozostawania na czczo. Nie należy odstawiać leków przyjmowanych przewlekle. O stosowaniu leków obniżających krzepliwość krwi trzeba bezwzględnie poinformować lekarza. Szczegółowe informacje o przygotowaniu do zabiegu, lekarz przekaże Państwu podczas konsultacji.

Przebieg zabiegu blokady

Blokada sterydowa ma formę zastrzyku, dlatego jest badaniem mało inwazyjnym i relatywnie bezpiecznym. Sam zabieg trwa około 15-30 minut, a pacjent po jego zakończeniu może udać się do domu.

Przed zabiegiem lekarz oczyści płynem antyseptycznym okolicę podania leku. Następnie wykona iniekcję ze sterydu z dodatkiem lub bez leku miejscowo znieczulającego. Miejsce wkłucia będzie zabezpieczone opatrunkiem. W okolicy podania leku może przejściowo wystąpić opuchlizna lub zaczerwienienie. Efekt działania glukokortykosterydów najczęściej jest zauważalny po 1-2 dniach, a dolegliwości bólowe powinny ustąpić w ciągu 3-7 dni. U większości Pacjentów blokada znosi całkowicie dolegliwości bólowe, co pozwala na rozpoczęcie intensywnej rehabilitacji w celu utrwalenia efektu. Działanie blokady sterydowej do stawów obwodowych utrzymuje się od kilku tygodni do nawet roku.

Blokada sterydowa do stawów i tkanek miękkich – co jeszcze warto wiedzieć.

Blokada sterydowa jest nazywana także blokadą ortopedyczną lub blokadą przeciwbólową stawów. Blokadę bardzo często stosuje się do uśmierzania bólu w stawach intensywnie eksploatowanych podczas uprawiania sportu – przykładem jest blokada stawu łokciowego. Blokadę zakłada się między innymi na łokieć tenisisty (zmiany przyczepów ścięgien o charakterze przeciążeniowym), czy łokieć glofisty (zapalenia nadkłykcia przyśrodkowego kości ramiennej).Oba te schorzenia – wbrew swojej nazwie – nie występują jedynie u sportowców. Jako że często powodują je nakładające się na siebie mikrourazy oraz przeciążenia, pojawiają się także u osób wykonujących pracę manualne i typowo biurowe..

Blokada sterydowa ma też nierzadko formę zastrzyku w nadgarstek, najczęściej dla uśmierzenia bólu związanego z zespołami uciskowymi. Z kolei blokada stawów kończyn dolnych stosuje się do – między innymi – łagodzenia bólów o charakterze zwyrodnieniowym.

Aby umówić się na konsultację lekarską u reumatologa i zabieg blokady stawów, skontaktuj się z nami. Gwarantujemy krótki czas oczekiwania i specjalistyczną pomoc w naszej klinice w Warszawie.

Dowiedz się więcej:

Reaktywne zapalenie stawów

Reaktywne zapalenie stawów  Reaktywne zapalenie stawów (zwane również jako choroba Reitera) jest chorobą reumatyczną, która jest ciężka do…

Reumatoidalne zapalenie stawów

Reumatoidalne zapalenie stawów Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS, gościec) – to przewlekła choroba zapalna, która zwykle dotyczy początkowo drobnych…

Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa

Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa – co warto wiedzieć? Uciążliwy ból i sztywność kręgosłupa mogą być objawami przewlekłej choroby…