Bóle kręgosłupa powinny być zdjagnozowane przez lekarza ortopedę.

BÓL KRĘGOSŁUPA – kiedy należy wybrać się do lekarza?

Istnieją konkretne przyczyny i objawy, które wskazują na konieczność wizyty u lekarza. W  poniższym  tekście  prezentujemy  sugestie , które pomogą Ci podjąć decyzję, czy należy udać się do lekarza z powodu  bólu  pleców, czy też możesz  poradzić sobie sam.

Istnieje wiele zabiegów domowych dostępnych przed wizytą u  lekarza.  Niemniej jednak  za najważniejszą  uważamy profesjonalną opiekę medyczną w tym Farmakoterapie, terapię manualną    ( osteopatię, chiropraktykę ) , fizjoterapię,   zabiegi chirurgiczne.

Chociaż nie jest  to powszechne, niektóre nawracające  objawy bólowe  lub  pojawiające się  nagle mogą stać się zagrożeniem i  spowodować niepełnosprawność bez szybkiego  kontaktu z doświadczonym  lekarzem.

Pacjenci, u których wystąpi którykolwiek z następujących objawów powinni  bezapelacynie  skonsultować się z lekarzem tak szybko, jak to możliwe:

  • Postępujące osłabienie i / lub utratę kontroli pęcherza moczowego lub jelita grubego,
  • niewyjaśniona utrata masy ciała z towarzyszącym bólem i zaburzeniami neurologicznymi,
  • Ostry, silny ból żołądka wraz z bólem krzyża tak, że pacjent nie może stać prosto,
  • gorączka ze zwiększonym bólem, który nie reaguje na środki obniżajace goraczkę,

Progressive Leg osłabienie, utrata kontroli pęcherza moczowego lub jelita

Pacjenci, którzy doświadczają nagłego  zaburzenia funkcji pęcherza i / lub jelit, które objawiają  się zatrzymaniem  moczu, niezdolnością  do utrzymywania moczu lub utratą  kontroli odbytnicy  lub czują postępujące osłabienie lub drętwienie w biodrach, kroczu  i nogach,  powinny szukać natychmiastowej pomocy medycznej. Objawy te mogą wskazywać na zespół końskiego ogona, co jest zwykle spowodowane dużą kompresją   nerwu i  worka oponowego  w dolnej części kręgosłupa.

Typowe objawy to:

  • Ciężkie lub postępujące osłabienie, uczucie drętwienia lub zmienione czucie w kończynach dolnych
  • utrata czucia lub zmienione czucie w obszarze “siodła” (obszar, w którym ciało jest umieszczony na siodle: wewnętrzne ud / między nogami , pośladki, z tyłu kończyn, okolicy krzyżowej)
  • trudności z chodzeniem, potykanie się lub utykanie z powodu bólu lub drętwienie, osłabienie jednej lub obu nóg

Nieleczony  zespół ogona końskiego może prowadzić do paraliżu lub utraty czucia w obszarach poniżej kręgosłupa lędźwiowego i utratę kontroli pęcherza moczowego / jelit  w sytuacji , gdy nerwy  zostają trwale uszkodzone.

Niewyjaśniona utrata masy ciała, utrata apetytu, ból i problemy neurologiczne

Dorośli pacjenci, którzy zwykle utrzymują stałą wagę ciała przez wiele  miesięcy i nagle  bez wyraźnego powodu zaczynają  schudnąć szybko lub tracą apetyt nawet dla ulubionych potraw powinny skonsultować się z lekarzem. Szybka, niewyjaśniona utrata masy ciała może oznaczać poważną  chorobę, np. nowotworową.

Nowotwory, zlokalizowane  w okolicach grzbietu zazwyczaj  sprowadzają się do następujących objawów:

  • Ból w szyi lub plecach, a następnie problemy neurologiczne (takie jak osłabienie lub drętwienie rąk lub nóg lub zmian w normalnym funkcjonowaniu jelit lub pęcherza moczowego)
  • Ból pleców, który nie zmniejsza się po zażyciu środków przeciwbólowych , zwykle nasilający się w nocy – nawet budzi pacjenta podczas snu .
  • Każdy z powyższych objawów wraz z utratą apetytu, utratą masy ciała, współwystępującymi nudnościami, wymiotami, gorączką, dreszczami powinien skłonić pacjenta do natychmiastowej wizyty u lekarza.

Tomografia komputerowa i badania krwi najprawdopodobniej będą  zalecone  jako wstępne kroki w celu określenia przyczyny objawów.

Silny i  ciągły brzucha i ból w dole pleców.

Ból krzyża od   kręgosłupa  na ogół zlokalizowane w tylnej części pleców  lub w  kończynach , z powodu ucisku  na korzenie nerwowe w odpowiednich  odcinkach kręgosłupa. Rzadko bóle krzyża promieniują  do brzucha. Jednak zaburzenia w  obrębie brzucha często maja swą przyczynę w  dolnej części pleców i mogą być doświadczane w postaci  ostrego bólu w dolnej części pleców.

Ostry (czyli nagle  pojawiający się ), ból dolnej części pleców i brzucha , który nie wynika z  oczywistego  urazu, lub ruchu związanego z pojawieniem się bólu, może być objawem rozszerzenia tętnicy (dużych tętnic), w jamie brzusznej, zwanym   tętniakiem  aorty brzusznej. Stan  ten staje się poważnym zagrożeniem dla stanu zdrowia i życia  w momencie  wystąpienia  uszkodzenia naczyń krwionośnych i  krwawienia wewnętrznego.

Podstawowym  objawem  tętniaka aorty brzusznej są nieustanne,  ostre i skurczowe  bóle  w dolnej części pleców i brzucha, tak poważne, że pacjent nie  jest w stanie stanąć prosto, dosłownie ,, zgiął się z  bólu” .

Długotrwała gorączka i nasilający się ból. 

Gorączka  może oznaczać infekcję. Infekcja w obrębie kręgosłupa    może pojawić się stopniowo, gdy układ odpornościowy jest osłabiony, lub może wystąpić nagle np.  po zabiegu chirurgicznym.

Choć stosunkowo rzadko, infekcje kręgosłupa mogą być spowodowane przez  znieczulenie zewnątrzoponowe i wytworzenie  ropnia (przestrzenie wypełnione ropą w przestrzeni zewnątrzoponowej), które mogą naciskać na struktury  nerwowych kręgosłupa szyjnego (kark), kręgosłupa piersiowego (górna część pleców) lub odcinka lędźwiowego kręgosłupa. To ciśnienie na nerwy może  zaburzać funkcje motoryczne i może spowodować porażenie kończyn dolnych lub czterokończynowe , w zależności od tego, gdzie  jest  ucisk zlokalizowany .

Większość zakażeń może być z powodzeniem leczone antybiotykami.

Infekcji po operacji.

Pooperacyjne  zakażenia ran występują u około 1% pacjentów, a częściej u chorych na cukrzycę lub osób w złym stanie zdrowia. Zakażenie może rozwinąć się od 1 do 2 tygodni po zabiegu, w czasie gdy  ból po operacji  maleje. Najczęstszą infekcja jest infekcją rany, co powoduje gorączkę, zwiększenie zaczerwienienia i ból wokół nacięcia, oraz zmiany odprowadzania  płynów z rany, płyn z przezroczystego staje się żółty, gęsty i powoduje niezamykanie rany .Większość infekcji ran, które rozpoczynają się po operacji kręgosłupa, może być z powodzeniem leczone antybiotykami, jednak w niektórych przypadkach może być konieczne  chirurgicznie odsączenie i opracowanie  rany.

Zakażenie kości kręgów- rozprzestrzenia się na grzbiecie przez żyły prowadzące bakterie wytwarzane w innych częściach ciała. Ten rodzaj zakażenia mogą pojawić się po zabiegach takich jak kolonoskopia lub cystoskopii, testu diagnostycznego przy użyciu biopsji cienkoigłowej  do kontroli pęcherza.

Inne warunki, które przyczyniają  się do infekcji  kości kręgów:   bardziej narażone są  osoby  stosujące dożylnie narkotyki, długotrwałe stosujące  leczenie lekami  sterydowymi  (np. w  leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów), lub chirurgii stomatologicznej, ponieważ te działania zwiększają szanse, że bakterie zostaną wprowadzone do krwiobiegu.

Na szczęście, u większości pacjentów z bólem pleców nie wystąpi ł  którykolwiek z powyższych objawów. Jednakże, jeśli pojawią się te lub inne objawy nieoczekiwanie, najmądrzejszym sposobem działania jest, aby natychmiast skonsultować się z lekarzem.

W wymienionych powyżej stanach chorobowych  należy niezwłocznie zasięgnąć konsultacji doświadczonego lekarza .

Zapraszamy do skorzystania z oferty naszego Specjalistycznego Centrum Zdrowia FitMedica.

Dowiedz się więcej:

Dobry ortopeda Warszawa

Schorzenia narządów ruchu są jednymi z częściej występujących problemów zdrowotnych u współczesnego społeczeństwa. Urazy u sportowców, ból kręgosłupa…

Czym zajmuje się medycyna sportowa?

Coraz większa część społeczeństwa decyduje się na regularne uprawianie sportu. Niestety, mało, kto myśli o tym, żeby wykonać…

Badania sportowe

Badania sportowe dla dzieci i młodzieży Czym jest medycyna sportowa?  Medycyna sportowa to dziedzina wiedzy lekarskiej, która obejmuje…