BÓL KRĘGOSŁUPA – kiedy należy wybrać się do lekarza?
Istnieją konkretne przyczyny i objawy, które wskazują na konieczność wizyty u lekarza. W poniższym tekście prezentujemy sugestie , które pomogą Ci podjąć decyzję, czy należy udać się do lekarza z powodu bólu pleców, czy też możesz poradzić sobie sam.
Istnieje wiele zabiegów domowych dostępnych przed wizytą u lekarza. Niemniej jednak za najważniejszą uważamy profesjonalną opiekę medyczną w tym Farmakoterapie, terapię manualną ( osteopatię, chiropraktykę ) , fizjoterapię, zabiegi chirurgiczne.
Chociaż nie jest to powszechne, niektóre nawracające objawy bólowe lub pojawiające się nagle mogą stać się zagrożeniem i spowodować niepełnosprawność bez szybkiego kontaktu z doświadczonym lekarzem.
Pacjenci, u których wystąpi którykolwiek z następujących objawów powinni bezapelacynie skonsultować się z lekarzem tak szybko, jak to możliwe:
- Postępujące osłabienie i / lub utratę kontroli pęcherza moczowego lub jelita grubego,
- niewyjaśniona utrata masy ciała z towarzyszącym bólem i zaburzeniami neurologicznymi,
- Ostry, silny ból żołądka wraz z bólem krzyża tak, że pacjent nie może stać prosto,
- gorączka ze zwiększonym bólem, który nie reaguje na środki obniżajace goraczkę,
Progressive Leg osłabienie, utrata kontroli pęcherza moczowego lub jelita
Pacjenci, którzy doświadczają nagłego zaburzenia funkcji pęcherza i / lub jelit, które objawiają się zatrzymaniem moczu, niezdolnością do utrzymywania moczu lub utratą kontroli odbytnicy lub czują postępujące osłabienie lub drętwienie w biodrach, kroczu i nogach, powinny szukać natychmiastowej pomocy medycznej. Objawy te mogą wskazywać na zespół końskiego ogona, co jest zwykle spowodowane dużą kompresją nerwu i worka oponowego w dolnej części kręgosłupa.
Typowe objawy to:
- Ciężkie lub postępujące osłabienie, uczucie drętwienia lub zmienione czucie w kończynach dolnych
- utrata czucia lub zmienione czucie w obszarze “siodła” (obszar, w którym ciało jest umieszczony na siodle: wewnętrzne ud / między nogami , pośladki, z tyłu kończyn, okolicy krzyżowej)
- trudności z chodzeniem, potykanie się lub utykanie z powodu bólu lub drętwienie, osłabienie jednej lub obu nóg
Nieleczony zespół ogona końskiego może prowadzić do paraliżu lub utraty czucia w obszarach poniżej kręgosłupa lędźwiowego i utratę kontroli pęcherza moczowego / jelit w sytuacji , gdy nerwy zostają trwale uszkodzone.
Niewyjaśniona utrata masy ciała, utrata apetytu, ból i problemy neurologiczne
Dorośli pacjenci, którzy zwykle utrzymują stałą wagę ciała przez wiele miesięcy i nagle bez wyraźnego powodu zaczynają schudnąć szybko lub tracą apetyt nawet dla ulubionych potraw powinny skonsultować się z lekarzem. Szybka, niewyjaśniona utrata masy ciała może oznaczać poważną chorobę, np. nowotworową.
Nowotwory, zlokalizowane w okolicach grzbietu zazwyczaj sprowadzają się do następujących objawów:
- Ból w szyi lub plecach, a następnie problemy neurologiczne (takie jak osłabienie lub drętwienie rąk lub nóg lub zmian w normalnym funkcjonowaniu jelit lub pęcherza moczowego)
- Ból pleców, który nie zmniejsza się po zażyciu środków przeciwbólowych , zwykle nasilający się w nocy – nawet budzi pacjenta podczas snu .
- Każdy z powyższych objawów wraz z utratą apetytu, utratą masy ciała, współwystępującymi nudnościami, wymiotami, gorączką, dreszczami powinien skłonić pacjenta do natychmiastowej wizyty u lekarza.
Tomografia komputerowa i badania krwi najprawdopodobniej będą zalecone jako wstępne kroki w celu określenia przyczyny objawów.
Silny i ciągły brzucha i ból w dole pleców.
Ból krzyża od kręgosłupa na ogół zlokalizowane w tylnej części pleców lub w kończynach , z powodu ucisku na korzenie nerwowe w odpowiednich odcinkach kręgosłupa. Rzadko bóle krzyża promieniują do brzucha. Jednak zaburzenia w obrębie brzucha często maja swą przyczynę w dolnej części pleców i mogą być doświadczane w postaci ostrego bólu w dolnej części pleców.
Ostry (czyli nagle pojawiający się ), ból dolnej części pleców i brzucha , który nie wynika z oczywistego urazu, lub ruchu związanego z pojawieniem się bólu, może być objawem rozszerzenia tętnicy (dużych tętnic), w jamie brzusznej, zwanym tętniakiem aorty brzusznej. Stan ten staje się poważnym zagrożeniem dla stanu zdrowia i życia w momencie wystąpienia uszkodzenia naczyń krwionośnych i krwawienia wewnętrznego.
Podstawowym objawem tętniaka aorty brzusznej są nieustanne, ostre i skurczowe bóle w dolnej części pleców i brzucha, tak poważne, że pacjent nie jest w stanie stanąć prosto, dosłownie ,, zgiął się z bólu” .
Długotrwała gorączka i nasilający się ból.
Gorączka może oznaczać infekcję. Infekcja w obrębie kręgosłupa może pojawić się stopniowo, gdy układ odpornościowy jest osłabiony, lub może wystąpić nagle np. po zabiegu chirurgicznym.
Choć stosunkowo rzadko, infekcje kręgosłupa mogą być spowodowane przez znieczulenie zewnątrzoponowe i wytworzenie ropnia (przestrzenie wypełnione ropą w przestrzeni zewnątrzoponowej), które mogą naciskać na struktury nerwowych kręgosłupa szyjnego (kark), kręgosłupa piersiowego (górna część pleców) lub odcinka lędźwiowego kręgosłupa. To ciśnienie na nerwy może zaburzać funkcje motoryczne i może spowodować porażenie kończyn dolnych lub czterokończynowe , w zależności od tego, gdzie jest ucisk zlokalizowany .
Większość zakażeń może być z powodzeniem leczone antybiotykami.
Infekcji po operacji.
Pooperacyjne zakażenia ran występują u około 1% pacjentów, a częściej u chorych na cukrzycę lub osób w złym stanie zdrowia. Zakażenie może rozwinąć się od 1 do 2 tygodni po zabiegu, w czasie gdy ból po operacji maleje. Najczęstszą infekcja jest infekcją rany, co powoduje gorączkę, zwiększenie zaczerwienienia i ból wokół nacięcia, oraz zmiany odprowadzania płynów z rany, płyn z przezroczystego staje się żółty, gęsty i powoduje niezamykanie rany .Większość infekcji ran, które rozpoczynają się po operacji kręgosłupa, może być z powodzeniem leczone antybiotykami, jednak w niektórych przypadkach może być konieczne chirurgicznie odsączenie i opracowanie rany.
Zakażenie kości kręgów- rozprzestrzenia się na grzbiecie przez żyły prowadzące bakterie wytwarzane w innych częściach ciała. Ten rodzaj zakażenia mogą pojawić się po zabiegach takich jak kolonoskopia lub cystoskopii, testu diagnostycznego przy użyciu biopsji cienkoigłowej do kontroli pęcherza.
Inne warunki, które przyczyniają się do infekcji kości kręgów: bardziej narażone są osoby stosujące dożylnie narkotyki, długotrwałe stosujące leczenie lekami sterydowymi (np. w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów), lub chirurgii stomatologicznej, ponieważ te działania zwiększają szanse, że bakterie zostaną wprowadzone do krwiobiegu.
Na szczęście, u większości pacjentów z bólem pleców nie wystąpi ł którykolwiek z powyższych objawów. Jednakże, jeśli pojawią się te lub inne objawy nieoczekiwanie, najmądrzejszym sposobem działania jest, aby natychmiast skonsultować się z lekarzem.
W wymienionych powyżej stanach chorobowych należy niezwłocznie zasięgnąć konsultacji doświadczonego lekarza .
Zapraszamy do skorzystania z oferty naszego Specjalistycznego Centrum Zdrowia FitMedica.
Dowiedz się więcej:
Kręcz szyi: Przyczyny, objawy i leczenie
Kręcz szyi: Przyczyny, objawy i leczenie Czym jest kręcz szyi? Kręcz szyi (torticollis – neologizm bez rodzaju, oznaczający…
Poradnia ortopedyczna Warszawa
Specjalistyczne Centrum Zdrowia FitMedica w ramach poradni ortopedycznej dla dorosłych zapewnia kompleksową diagnostykę oraz leczenie schorzeń narządu ruchu,…
Zespół zamrożonego barku
Zespół zamrożonego barku Zamrożony bark (nazywany również jako zespół zamrożonego barku) to bolesna dolegliwość tego stawu, która uniemożliwia…