Bóle kręgosłupa powinny być zdjagnozowane przez lekarza ortopedę.

BÓL KRĘGOSŁUPA i choroby związane z bólem kręgosłupa – kiedy należy wybrać się do lekarza?

Istnieją konkretne przyczyny i objawy, które wskazują na konieczność wizyty u lekarza. W  poniższym  tekście  prezentujemy  sugestie , które pomogą Ci podjąć decyzję, czy należy udać się do lekarza z powodu  bólu  pleców, czy też możesz  poradzić sobie sam.

Istnieje wiele zabiegów domowych dostępnych przed wizytą u lekarza. Niemniej jednak  za najważniejszą  uważamy profesjonalną opiekę medyczną w tym farmakoterapie, terapię manualną (osteopatię, chiropraktykę), fizjoterapię, zabiegi chirurgiczne. oraz masaż kręgosłupa.

Chociaż nie jest to powszechne, niektóre nawracające objawy bólowe  lub pojawiające się  nagle mogą stać się zagrożeniem i  spowodować niepełnosprawność bez szybkiego kontaktu z doświadczonym lekarzem.

Pacjenci, u których wystąpi którykolwiek z następujących objawów powinni bezapelacyjnie  skonsultować się z lekarzem tak szybko, jak to możliwe:

 • Postępujące osłabienie i / lub utratę kontroli pęcherza moczowego lub jelita grubego,
 • niewyjaśniona utrata masy ciała z towarzyszącym bólem i zaburzeniami neurologicznymi,
 • Ostry, silny ból żołądka wraz z bólem krzyża tak, że pacjent nie może stać prosto,
 • gorączka ze zwiększonym bólem, który nie reaguje na środki obniżajace goraczkę,

Progressive Leg osłabienie, utrata kontroli pęcherza moczowego lub jelita

Pacjenci, którzy doświadczają nagłego zaburzenia funkcji pęcherza i / lub jelit, które objawiają  się zatrzymaniem  moczu, niezdolnością do utrzymywania moczu lub utratą kontroli odbytnicy  lub czują postępujące osłabienie lub drętwienie w biodrach, kroczu  i nogach, powinny szukać natychmiastowej pomocy medycznej. Objawy te mogą wskazywać na zespół końskiego ogona, co jest zwykle spowodowane dużą kompresją nerwu i worka oponowego w dolnej części kręgosłupa.

Zespół końskiego ogona można zdiagnozować poprzez wykonanie badań neurologicznych oraz obrazowych (zdjęcie RTG, rezonans magnetyczny). Przyczyną dysfunkcji bywa często dyskopatia oraz występujący guz w dolnym odcinku rdzenia kręgowego.

Typowe objawy to:

 • Ciężkie lub postępujące osłabienie, uczucie drętwienia lub zmienione czucie w kończynach dolnych
 • utrata czucia lub zmienione czucie w obszarze “siodła” (obszar, w którym ciało jest umieszczony na siodle: wewnętrzne ud / między nogami , pośladki, z tyłu kończyn, okolicy krzyżowej)
 • trudności z chodzeniem, potykanie się lub utykanie z powodu bólu lub drętwienie, osłabienie jednej lub obu nóg

Nieleczony  zespół ogona końskiego może prowadzić do paraliżu lub utraty czucia w obszarach poniżej kręgosłupa lędźwiowego i utratę kontroli pęcherza moczowego / jelit  w sytuacji , gdy nerwy  zostają trwale uszkodzone.

Bóle kręgosłupa a nowotwór

Niewyjaśniona utrata masy ciała, utrata apetytu, ból i problemy neurologiczne mogą wskazywać na choroby nowotworowe.

Dorośli pacjenci, którzy zwykle utrzymują stałą wagę ciała przez wiele  miesięcy i nagle  bez wyraźnego powodu zaczynają  schudnąć szybko lub tracą apetyt nawet dla ulubionych potraw powinny skonsultować się z lekarzem. Szybka, niewyjaśniona utrata masy ciała może oznaczać poważną  chorobę, np. nowotworową.

Nowotwory, zlokalizowane  w okolicach grzbietu zazwyczaj  sprowadzają się do następujących objawów:

 • Ból w szyi lub plecach, a następnie problemy neurologiczne (takie jak osłabienie lub drętwienie rąk lub nóg lub zmian w normalnym funkcjonowaniu jelit lub pęcherza moczowego)
 • Ból pleców, który nie zmniejsza się po zażyciu środków przeciwbólowych , zwykle nasilający się w nocy – nawet budzi pacjenta podczas snu .

Każdy z powyższych objawów wraz z utratą apetytu, utratą masy ciała, współwystępującymi nudnościami, wymiotami, gorączką, dreszczami powinien skłonić pacjenta do natychmiastowej wizyty u lekarza.

Tomografia komputerowa i badania krwi najprawdopodobniej będą  zalecone  jako wstępne kroki w celu określenia przyczyny objawów.

Silny i ciągły brzucha – ból krzyża w dole pleców

Ból krzyża od kręgosłupa na ogół zlokalizowane w tylnej części pleców lub w  kończynach, z powodu ucisku  na korzenie nerwowe w odpowiednich odcinkach kręgosłupa. Rzadko bóle krzyża promieniują do brzucha. Jednak zaburzenia w obrębie brzucha często maja swą przyczynę w dolnej części pleców i mogą być doświadczane w postaci  ostrego bólu w dolnej części pleców.

Ostry (czyli nagle  pojawiający się ), ból dolnej części pleców i brzucha, który nie wynika z  oczywistego urazu, lub ruchu związanego z pojawieniem się bólu, może być objawem rozszerzenia tętnicy (dużych tętnic), w jamie brzusznej, zwanym tętniakiem  aorty brzusznej. Stan  ten staje się poważnym zagrożeniem dla stanu zdrowia i życia  w momencie  wystąpienia  uszkodzenia naczyń krwionośnych i  krwawienia wewnętrznego.

Podstawowym objawem tętniaka aorty brzusznej są nieustanne, ostre i skurczowe  bóle w dolnej części pleców i brzucha, tak poważne, że pacjent nie jest w stanie stanąć prosto, dosłownie ,, zgiął się z  bólu” . Przy zdiagnozowaniu tętniaka aorty brzusznej przy bólu kręgosłupa w pierwszej kolejności należy podjąć kroki eliminujące czynniki wpływające na rozwój chorób sercowo naczyniowych. Pacjent powinien zrezygnować z palenia papierosów i rozpocząć pracę nad zdrowym stylem życia. W leczeniu sprawdzają się leki z grupy beta-blokerów, które regulują poziom ciśnienia tętniczego, choć w wybranych przypadkach konieczne jest przeprowadzenie zabiegu operacyjnego.

Wizyta u lekarza i szybkie zdiagnozowanie nowotworu przy bólu kręgosłupa daje większe szanse na wyzdrowienie i ustąpienie dokuczliwych objawów. Nowotwór w okolicy kręgosłupa można zdiagnozować przy pomocy badań obrazowych, takich jak: RTG, rezonans magnetyczny (MRI) czy tomografia komputerowa (TK). Dokładniejsze spojrzenie na fragment ciała objęty bólem oferuje pozytronowa tomografia emisyjna, a często również biopsja.

Ból kręgosłupa a choroby jelita grubego


Dolegliwości ze strony jelit to kolejna współzależność, którą często opisują pacjenci zgłaszający się do lekarza z niepokojącym bólem pleców. Nieprawidłowa praca tego narządu może nasilać bóle kręgosłupa, szczególnie u osób prowadzących niezdrową dietę i siedzący tryb życia. Objawy występujące w lędźwiowym odcinku kręgosłupa mogą świadczyć o obecności zespołu jelita drażliwego. Do innych dolegliwości związanych z rozwojem choroby należą m.in.: zaburzenia ginekologiczne, bóle w stawach, zaparcia i biegunki oraz problemy z potrzebą częstego oddawania moczu. W takim przypadku kluczowe znaczenie ma zmiana stylu życia oraz diety, a także włączenie codziennej aktywności fizycznej, która pozwoli odciążyć plecy.


Długotrwała gorączka i nasilający się ból – infekcja po operacji 

Gorączka może oznaczać infekcję. Infekcja w obrębie kręgosłupa może pojawić się stopniowo, gdy układ odpornościowy jest osłabiony, lub może wystąpić nagle np. po zabiegu chirurgicznym.

Choć stosunkowo rzadko, infekcje kręgosłupa mogą być spowodowane przez  znieczulenie zewnątrzoponowe i wytworzenie ropnia (przestrzenie wypełnione ropą w przestrzeni zewnątrzoponowej), które mogą naciskać na struktury  nerwowych kręgosłupa szyjnego (kark), kręgosłupa piersiowego (górna część pleców) lub odcinka lędźwiowego kręgosłupa. To ciśnienie na nerwy może  zaburzać funkcje motoryczne i może spowodować porażenie kończyn dolnych lub czterokończynowe ,w zależności od tego, gdzie  jest  ucisk zlokalizowany.

Większość zakażeń może być z powodzeniem leczone antybiotykami.

Zakażenie po operacji.

Pooperacyjne  zakażenia ran występują u około 1% pacjentów, a częściej u chorych na cukrzycę lub osób w złym stanie zdrowia. Zakażenie może rozwinąć się od 1 do 2 tygodni po zabiegu, w czasie gdy ból po operacji  maleje. Najczęstszą infekcja jest infekcją rany, co powoduje gorączkę, zwiększenie zaczerwienienia i ból wokół nacięcia, oraz zmiany odprowadzania płynów z rany, płyn z przezroczystego staje się żółty, gęsty i powoduje niezamykanie rany. Większość infekcji ran, które rozpoczynają się po operacji kręgosłupa, może być z powodzeniem leczone antybiotykami, jednak w niektórych przypadkach może być konieczne chirurgicznie odsączenie i opracowanie rany.

Zakażenie kości kręgów- rozprzestrzenia się na grzbiecie przez żyły prowadzące bakterie wytwarzane w innych częściach ciała. Ten rodzaj zakażenia mogą pojawić się po zabiegach takich jak kolonoskopia lub cystoskopii, testu diagnostycznego przy użyciu biopsji cienkoigłowej do kontroli pęcherza.

Inne warunki, które przyczyniają się do infekcji kości kręgów: bardziej narażone są osoby stosujące dożylnie narkotyki, długotrwałe stosujące leczenie lekami sterydowymi (np. w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów), lub chirurgii stomatologicznej, ponieważ te działania zwiększają szanse, że bakterie zostaną wprowadzone do krwiobiegu.

Na szczęście, u większości pacjentów z bólem pleców nie wystąpił którykolwiek z powyższych objawów. Jednakże, jeśli pojawią się te lub inne objawy nieoczekiwanie, najmądrzejszym sposobem działania jest, aby natychmiast skonsultować się z lekarzem.

W wymienionych powyżej stanach chorobowych należy niezwłocznie zasięgnąć konsultacji doświadczonego lekarza.

Choroby ginekologiczne a ból kręgosłupa

Ból pleców w dolnych odcinku kręgosłupa może sygnalizować również dysfunkcję narządów rodnych – czasami jest efektem bolesnych miesiączek i najczęściej objawia się w odcinku krzyżowym. Powodem do niepokoju jest rwący ból w dolnej części kręgosłupa, obfite miesiączki, wzdęcia i biegunki, ból występujący przy oddawaniu moczu oraz problemy z zajściem w ciążę. W takiej sytuacji warto zgłosić się do ginekologa w celu wykluczenia lub potwierdzenia endometriozy. To choroba, która następuje, gdy fragment tkanki macicy nie jest prawidłowo wydalany z organizmu i krąży po nim, przyrastając do tkanek innych narządów w jamie brzusznej.

Do innych chorób ginekologicznych, które mogą bezpośrednio wpływać na ból pleców, należą:

 • zespół policystycznych jajników (PCOS),

 • stany zapalne jajników i jajowodów tzw. przydatków,

 • mięśniaki macicy (łagodne guzy w obrębie macicy),

 • infekcje intymne,

 • tyłozgięcie macicy.

Rozpoznanie chorób ginekologicznych przy bólu pleców u kobiet można wykonać dzięki wykonaniu standardowego zestawu badań, m.in.: USG, badania cytologicznego, badania stężeń markerów nowotworowych, wymazu czystości pochwy oraz urografii.

Przeciążeniowe bóle kręgosłupa

Początkowo dolegliwości bólowe mają czysto przeciążeniowy charakter i nic złego z nich nie wynika. To zwykle sygnał ostrzegawczy od organizmu, że dzieje się coś złego. Bóle przeciążeniowe są wynikiem wzmożonego napięcia mięśni i przebywaniem długotrwale w wymuszonej pozycji siedzącej. Jeśli zignorujemy ten sygnał, proces toczy się dalej. Wzmożone napięcie doprowadza wreszcie do ograniczenia ruchomości stawów międzykręgowych. Ból automatycznie nasila się i odczuwamy wyraźne skutki zaniedbania.

Napięcie mięśni i zaburzenia ruchomości stawów międzykręgowych powodują, że na dysk działają coraz większe siły ściskające. Doprowadzają one do powstania wypukliny lub przepukliny jednego, lub kilku dysków. To zaś powoduje ucisk korzeni nerwowych i powstawanie objawów w obrębie kończyn górnych lub dolnych pod postacią mrowienia, drętwienia, zaburzeń czucia, osłabienia mięśni i silnego bólu.

Na tym etapie rozwoju choroby decydujemy, czy stosujemy leczenie zachowawcze, czy też operacyjne.

Do jakiego lekarza z bólem kręgosłupa?

Jaki lekarz leczy bóle kręgosłupa? Wszystko zależy od indywidualnego przypadku oraz rodzaju dolegliwości, z którymi zmaga się pacjent. Jeśli nie wiesz, co jest przyczyną bólu kręgosłupa, najlepszym wyborem będzie wizyta u lekarza pierwszego kontaktu (rodzinnego) lub ortopedy. Po przeprowadzeniu wywiadu lekarskiego i wstępnej ocenie rodzaju schorzenia można podjąć leczenie u jednego ze specjalistów zajmujących się konkretnym rodzajem dysfunkcji i wykonać dokładniejsze badanie.


W naszym zespole Centrum Zdrowia FitMedica  obecni są doświadczeni specjaliści z dziedziny:Cały zespół naszych zaufanych lekarzy wraz z ich specjalnościami poznasz na stronie: https://www.fitmedica.pl/zespol/.


Na każdym etapie rozwoju choroby pomagamy pacjentowi pozbyć się bólu i poprawić komfort życia. Staramy się wyjaśniać, na czym polega problem. Zależy nam na tym, by pacjent aktywnie uczestniczył w procesie leczenia. Współpracujemy z wybitnymi lekarzami z dziedziny ortopedii, neurologii, neurochirurgii, reumatologii oraz pracownią USG w Warszawie, rezonansu magnetycznego i tomografii komputerowej.


Nasze ponad dwudziestoletnie doświadczenie i zaangażowanie w pracę z pacjentem sprawia, że mamy doskonałe efekty, o czym świadczą opinie naszych pacjentów zamieszczane w internecie.


Zapraszamy do skorzystania z oferty naszego Specjalistycznego Centrum Zdrowia FitMedica w Warszawie.

Dowiedz się więcej:

Artroskopia – badanie, wskazania, przygotowanie

Artroskopia – badanie, wskazania, przygotowanie Artroskopia jest małoinwazyjnym zabiegiem operacyjnym…

Artroskopia biodra

Artroskopia biodra Artroskopia stawu biodrowego to małoinwazyjny zabieg, który umożliwia…

Badania sportowe

Badania sportowe dla dzieci i młodzieży Czym jest medycyna sportowa? …

Blokada do kręgosłupa – zastrzyk na ból

Ból kręgosłupa jest zmorą wśród osób, które preferują siedzący tryb…

Ból kręgosłupa – kiedy należy wybrać się do lekarza?

BÓL KRĘGOSŁUPA i choroby związane z bólem kręgosłupa – kiedy…