Ból kręgosłupa to obecnie najczęstsza dolegliwość występująca u dorosłych.

Ból kręgosłupa

Bóle kręgosłupa – jak sobie pomóc?

Bóle kręgosłupa to powszechna dolegliwość naszych czasów. Uskarżają się na nie coraz młodsze osoby mające coraz większe i poważniejsze dolegliwości. Zapewne jest to wypadkowa naszych czasów: zbyt dużo siedzenia, zbyt mało aktywności ruchowej, wszelkie udogodnienia dla wygodnych i leniwych, zbyt dużo przetworzonego jedzenia, dużo pracy i stresu, zbyt mało atrakcji i radości w życiu.

Początkowo dolegliwości mają czysto przeciążeniowy charakter i nic złego z nich nie wynika. To zwykły sygnał ostrzegawczy od organizmu, że dzieje się coś złego. Albo go lekceważymy- przejdzie przecież, albo łagodzimy zażywając środki przeciwbólowe – tak popularne i reklamowane, dostępne bez recepty nawet w sklepach spożywczych.

Bóle przeciążeniowe są wynikiem wzmożonego napięcia mięśni i przebywaniem długotrwale w wymuszonej pozycji siedzącej. Jeśli zignorujemy ten sygnał proces toczy się dalej. Wzmożone napięcie doprowadza wreszcie do ograniczenia ruchomości stawów międzykręgowych. Ból automatycznie nasila się i odczuwamy wyraźne tego skutki. Niektóre osoby na tym etapie poszukują pomocy lecz inne potrafią zlekceważyć i te sygnały.

Potem sprawy mają się już tylko gorzej. Napięcie mięśni i zaburzenia ruchomości stawów międzykręgowych powodują, że na dysk działają coraz większe siły ściskające. Doprowadzają one do powstania wypukliny lub przepukliny jednego lub kilku dysków. To zaś powoduje ucisk korzeni nerwowych i powstawanie objawów w obrębie kończyn górnych lub dolnych pod postacią mrowienia, drętwienia, zaburzeń czucia , osłabienia mięśni i silnego bólu.

Na tym etapie rozwoju choroby bywa rozważane czy stosujemy leczenia zachowawcze czy też operacyjne. Sprawa zwykle jest poważna.

Przeczytaj takżeBÓL KRĘGOSŁUPA – kiedy należy wybrać się do lekarza?

Przepuklina dysku z uciskiem na korzeń nerwowy

Na każdym etapie rozwoju choroby pomagamy pacjentowi pozbyć się bólu i poprawić komfort życia. Staramy się wyjaśniać na czym polega problem. Zależy nam na tym by pacjent aktywnie uczestniczył w procesie leczenia. Współpracujemy z wybitnymi lekarzami z dziedziny ortopedii, neurologii, neurochirurgii, reumatologii oraz pracownią USG, rezonansu magnetycznego i tomografii komputerowej. Nasze ponad dwudziestoletnie doświadczenie i zaangażowanie w pracę z pacjentem sprawia, że mamy doskonałe efekty o czym świadczą opinie naszych pacjentów zamieszczane w internecie.

Dowiedz się więcej:

Choroba zwyrodnieniowa stawów kręgosłupa szyjnego

Choroba zwyrodnieniowa stawów kręgosłupa szyjnego Choroba zwyrodnieniowa stawów kręgosłupa szyjnego – może powodować ból i sztywność. Kręgosłup szyjny…

Sezon bez kontuzji

Ku wielkiej radości miłośników sportów zimowych sezon 2019/2020 zbliża się wielkimi krokami. FitMedica zaprasza na cykl profesjonalnych zajęć…

DOLEGLIWOŚCI MIĘŚNI I STAWÓW U LUDZI STARSZYCH

Dolegliwości mięśni i stawów u ludzi starszych Najczęstsze dolegliwości u osób w starszym wieku są związane ze schorzeniami…