Ból głowy jest jednym z niespecyficznych objawów różnych chorób.

Bóle głowy- przyczyny, objawy i leczenie

Bóle głowy to jedna z najczęstszych przypadłości, z którą pacjenci zgłaszają się do lekarza. Stanowią one uciążliwą dolegliwość przytrafiającą się głównie osobom prowadzącym siedzący tryb życia i pracy. Pozycja siedząca, często przy komputerze, z wymuszonym ustawieniem głowy i kręgosłupa szyjnego oraz niedobór odpowiedniego ruchu sprzyja powstawaniu tego rodzaju dolegliwości. Jakie są rodzaje bólów głowy oraz przyczyny ich występowania? Jak przebiega ich leczenie? Na te oraz inne pytania znajdziesz odpowiedź w dzisiejszym artykule.

Ból głowy – kiedy udać się do lekarza?

Bóle głowy to dolegliwość, która dotyka większości osób. Z reguły są one jednak chwilowe, samoczynnie znikają i nie stanowią zagrożenia dla zdrowia i życia. W takich przypadkach niewymagane jest podejmowanie specjalnego leczenia. Inną sytuacją są silne i częste bóle głowy, które utrudniają codzienne funkcjonowanie pacjenta. Tego typu dolegliwość to znak, że czas udać się do lekarza niezależnie od tego, jaki jest to typ bólu: pulsujący, tępy czy rozrywający. Przewlekły i silny ból głowy to sytuacja, w której należy udać się do lekarza, który zdiagnozuje przyczynę i typ dolegliwości, która związana jest z układem krążenia.

Bóle głowy – jakie są przyczyny ich powstawania?

Ból głowy może (ale nie musi) mieć podstawy u różnych chorób. Wśród głównych przyczyn powstawania tych dolegliwości wyróżnia się m.in.:

 • zapalenie zatok,
 • grypę,
 • anginę,
 • chorobę oczu,
 • zapalenie ucha,
 • alergię,
 • nadciśnienie tętnicze,
 • zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych,
 • zwyrodnienie kręgosłupa,
 • guz mózgu,
 • tętniak mózgu.

Co ważne dolegliwość ta występuje u wielu osób – niezależnie od wieku i stanu zdrowia (np. ból głowy w ciąży czy ból głowy u dziecka).

Rodzaje bólu głowy

Czy bierzesz aspirynę lub paracetamol, kiedy boli Cię głowa? Dla niektórych rodzajów bólów głowy nie jest to najlepszym rozwiązaniem. Oto dlaczego. Pierwszym krokiem na drodze pozwalającej uwolnić Cię od powtarzającego się bólu głowy jest określenie, jakiego typu jest dolegliwość. Zdarza się, że bóle głowy są objawem innej choroby, ale nie zawsze. W innych przypadkach nie ma jasnego powodu lub nie można znaleźć/określić jednoznacznej przyczyny. Przypadłość ta występuję w różnych miejscach wyróżnić można m.in.:

 • ból z tyłu głowy, 
 • ból głowy z przodu, 
 • ból głowy w skroniach,
 • ból głowy z prawej strony,
 • ból głowy z lewej strony. 

Co ważne taki podział ze względu na umiejscowienie jest bardzo ogólny i nieprecyzyjny. Wśród głównych rodzajów dolegliwości wymienia się m.in. klasterowe, napięciowe i migrenowe bóle głowy.

Klasterowy ból głowy

Jest to rodzaj samoistnych bólów, które przybierają formę silnego, jednostronnego bólu. Temu typowi dolegliwości towarzyszą tzw. objawy wegetatywne, czyli np. łzawienie oka, potliwość twarzy, obrzęk twarzy, przekrwienie spojówki, czy wyciek wydzieliny z nosa. Klasterowe bóle głowy najczęściej obejmują takie okolice jak policzki i oczodoły mogą jednak promieniować aż do ucha. Dotyczą one połowy głowy (wspomniane wyżej objawy występują zawsze po tej samej stronie głowy, co bóle). Osoby, które zmagają się z tą przypadłością, mogą czuć wewnętrzny niepokój. Każdy napad bólu jest wyczerpujący dla organizmu, dlatego po ustąpieniu dolegliwości najczęściej pojawia się uczucie ogólnego zmęczenia.

Napięciowy ból głowy

Napięciowy ból jest najpowszechniejszym rodzajem bolesności głowy. Główną przyczyną dolegliwości jest stres oraz niepokój, który towarzyszy wielu osobom każdego dnia. Ból odczuwany jest najczęściej w okolicy skroni i czoła, ale zdarza się, że obejmuje on każdą część głowy. Objawia się on specyficznym uczuciem, które określane jest często jako „ściąganie”, „uciskanie” czy „gniecenie”. Napięciowy ból z początku nie jest intensywny z czasem jednak przybiera na sile. Dolegliwość można rozpoznać po tym, że: 

 • ból jest stały i występuje po obu stronach głowy,
 • występuje ciśnienie za oczami,
 • mięśnie karku są napięte,
 • występuje uczucie odrętwienia z tyłu głowy.

Napięciowy ból głowy trwa zwykle od 30 minut do nawet kilku dni ma on jednak dosyć łagodny przebieg, co nie przekłada się na problemy związane z wykonywaniem codziennych obowiązków. 

Migrenowy ból głowy

Migrena jest chorobą, która najprawdopodobniej ma podłoże genetyczne. Ten typ przypadłości charakteryzuje się powtarzającym się, pulsującym bólem głowy występującym najczęściej po jednej stronie. Migrena najczęściej trwa od 4 godzin do nawet 72 godzin. Co ważne – ból głowy nie jest jedynym objawem choroby. Migrena objawy to również: nudności, wymioty, nadwrażliwość na światło, dźwięk oraz czasem na zapachy czy łzawienie oczu. Typowy atak migrenowego bólu głowy składa się z kilku faz:

 • zwiastunów,
 • aury,
 • bólu głowy,
 • fazy ponapadowej.

Leczenie bólu głowy – jakie tabletki na ból głowy?

Większość bólów głowy, które nie są związane z inną chorobą, bywa leczona za pomocą środków przeciwbólowych takich jak np. Aspiryna, Ibuprofen, Paracetamol i inne. Zażywanie leków jednak nie zawsze bywa skuteczne. Zdarza się, że leki o silnym działaniu nie przynoszą najmniejszej ulgi. 

Ból głowy od kręgosłupa szyjnego – ćwiczenia

Bardzo dobre efekty uzyskuje się, prowadząc leczenie metodami terapii manualnej. Praca z pacjentem polega na rozluźnianiu nadmiernie napiętych mięśni w obrębie kręgosłupa szyjnego i piersiowego, mięśni przedniej strony szyi oraz powięzi głowy i opracowaniu odpowiednich punktów o wzmożonej wrażliwości na dotyk w obrębie twarzy (głównie w okolicy łuku brwiowego, skroni i czoła) oraz owłosionej skóry głowy i potylicy. Należy też zwrócić szczególną uwagę na bolesność w okolicy zwojów nerwowych szyjnych górnych oraz stawów skroniowo-żuchwowych.

Po rozluźnieniu wszystkich bolesnych przy dotyku punktów i mięśni przechodzi się do tzw. mobilizacji lub manipulacji stawów międzykręgowych. Są to techniki pozwalające na przywrócenie ruchomości stawom. Metody te poparte są kilkoma prostymi ćwiczeniami, które pacjent wykonuje kilka lub kilkanaście razy dziennie, zdecydowanie poprawiają funkcjonalność kręgosłupa i w zdecydowany sposób wpływają na normalizację napięć, poprawę ukrwienia oraz zapobiegają nawrotom sytuacji bólowej.

Joga na ból głowy

Ponadto stosuje się również alternatywne terapie mające na celu zmniejszenie stresu, wśród których znajduje się m.in.: 

 • medytacja, 
 • trening relaksacyjny np. joga,
 • akupunktura.

Domowe sposoby na ból głowy

Bólowi głowy można również przeciwdziałać naturalnymi sposobami. Przede wszystkim osoby zmagające się z dokuczliwym uczuciem powinny zadbać o prawidłowe nawodnienie organizmu. Po wystąpieniu bólu zaleca się wypicie około 1 litra wody w chłodnej temperaturze, wykonując niewielkie łyki. Korzystną praktyką jest również zaczerpnięcie świeżego powietrza – w tym celu wyjdź z domu na co najmniej kilkunastominutowy spacer. Możesz pokusić się również o odpoczynek w zacienionym pokoju z samodzielnie przygotowanym naparem ziołowym.


Zioła na ból głowy

Napary ziołowe to bezpieczny sposób domowej kuracji przy uciążliwych bólach głowy. Ze względu na naturalny skład nie ingerują one w działanie farmaceutycznych środków przeciwbólowych i mogą wspomóc leczenie. Za zioła pomagające w bólu głowy uznaje się m.in. rozmaryn, złocień maruna, cynamon, imbir.


Ból głowy i mdłości – o czym mogą świadczyć?

Mdłości towarzyszące bólowi głowy w wielu przypadkach wskazują na migrenę, ale mogą być również objawem poważniejszej choroby. Jeśli jest to bardzo silny ból, który pojawił się nagle, a jego obecność wzmaga nieprzyjemne odczucia, warto jak najszybciej udać się do lekarza neurologa lub szpitala w celu wykonania badań wykluczających pęknięcie guza.

U niektórych kobiet mdłości i ból głowy są charakterystycznym objawem ciąży. W I trymestrze ze względu na stres, brak snu oraz występujące w organizmie zmiany hormonalne mogą pojawić się dokuczliwe bóle i zawroty głowy wraz z mdłościami.


Co na ból głowy w ciąży?

Przy bólu głowy, który ma miejsce w czasie ciąży, warto zachować szczególną ostrożność i spróbować złagodzić objawy przy użyciu domowych sposobów. Możesz wziąć ciepłą kąpiel, przyłożyć na czoło chłodne okłady lub delikatnie rozmasować skronie. Sprawdzi się również herbata ziołowa lub napar imbirowy, który dodatkowo pomaga zminimalizować mdłości.


Przygotowała Beata Pecarz – fizjoterapeuta.

Dowiedz się więcej:

Ambulatoryjny pomiar ciśnienia tętniczego (abpm, holter ciśnieniowy)

W naszej przychodni oferujemy Państwu możliwość wykonania całodobowej, ambulatoryjnej rejestracji ciśnienia tętniczego.  Dysponujemy nowym, lekkim i cichym aparatem…

Niewydolność serca

Niewydolność serca Niewydolność serca jest zespołem objawów, który spowodowany jest uszkodzeniem mięśnia sercowego. Jest to poważne schorzenie, którego…

Holter EKG Warszawa

Rejestrator holterowski EKG to niewielkie urządzenie, które pozwala na zapis rytmu serca w czasie codziennej aktywności oraz w…