Chirurgia naczyniowa

Chirurgia naczyniowa w Warszawie

Chirurg zajmuje się leczeniem operacyjnym chorób. Historia chirurgii sięga czasów starożytnych. Słowo pochodzi z języka greckiego i oznacza pracę wykonywaną ręcznie. Proste zabiegi chirurgiczne było stosowane do leczenia stanów nagłych, a więc przede wszystkim urazów oraz przy porodach. Czasy nowożytne przyniosły przełomowe odkrycia w medycynie i dlatego zadecydowały o rozwoju chirurgii. Należy tu wymienić zastosowanie anestezji (znieczulenia do zabiegu), wprowadzenie zasad antyseptyki (odkażania rąk i narzędzi) i odkrycie antybiotyku – penicyliny.

Medycyna zabiegowa jest obszerną dziedziną wiedzy o zdrowiu. Chirurgia miękka (ogólna) zajmuje się przede wszystkim leczeniem operacyjnym narządów jamy brzusznej, zmian skórnych, oparzeń i zaopatrywaniem urazów tkanek miękkich. Chirurgia twarda (ortopedia) obejmuje leczenie zabiegowe kości i stawów, a więc koncentruje się na leczeniu schorzeń narządu ruchu. Wielu lekarzy decyduje się na dalsze kształcenie i dlatego wybiera specjalizacje szczegółowe. Do wyboru są różne możliwości, m.in.: chirurgia serca i naczyń (kardiochirurgia), chirurgia klatki piersiowej (torakochirurgia), chirurgia naczyniowa czy onkologiczna. Odrębną dziedziną jest chirurgia dziecięca, która zajmuje się leczeniem zabiegowym małych Pacjentów.

Czym zajmuje się chirurgia naczyniowa?

Ta dziedzina obejmuje leczenie operacyjne naczyń krwionośnych i limfatycznych z wyłączeniem kompetencji kardiochirurga i neurochirurga. Do chirurga naczyniowego zgłaszają się Pacjenci z powodu bólów nóg, skurczów i pieczenia nóg, z uczuciem mrowienia lub drętwienia nóg, zaburzeniami czucia powierzchownego na kończynach, z trudno gojącymi się ranami nóg, owrzodzeniami, żylakami lub pajączkami skórnymi. Chirurg naczyniowy zajmuje się diagnostyką i leczeniem zabiegowym takich chorób jak: 

 • miażdżyca tętnic kończyn dolnych,
 • miażdżyca tętnic szyjnych, 
 • rozwarstwienie tętnic szyjnych,
 • tętniak aorty,
 • rozwarstwienie aorty, 
 • zator tętnicy płucnej, 
 • zespół stopy cukrzycowej,
 • żylna choroba zakrzepowo-zatorowa,
 • żylaki kończyn dolnych,
 • niewydolność żył głębokich, 
 • przewlekłe owrzodzenia kończyn dolnych,
 • nowotwory układu naczyniowego,
 • choroba Buergera (zakrzepowo-zarostowe zapalenie naczyń). To schorzenie, które ma podobny przebieg do miażdżycy. Choroba Buergera może pojawić się jednak w młodym wieku.

Najpowszechniej stosowanym badaniem obrazowym w chirurgii naczyniowej jest USG Doppler tętnic kończyn dolnych i górnych, tętnic szyjnych, trzewnych, żył kończyn dolnych i górnych. USG naczyniowe metodą Dopplera pozwala ocenić przepływ krwi w naczyniach, które wykonać prywatnie w naszym centrum medycznym w Warszawie. Badanie przeprowadzi doświadczony chirurg i radiolog. W razie potrzeby specjaliści naszej przychodni zdecydują o wykonaniu dodatkowych badań obrazowych naczyń, takich jak: 

 • Tomografia komputerowa – nieinwazyjne badanie naczyń krwionośnych całego ciała. 
 • Angiografia – polega na wprowadzeniu do naczynia krwionośnego cienkiego endoskopu wyposażonego w kamerę.
 • Flebografia – polega na podaniu do żyły kontrastu (środka cieniującego). Dzięki temu światło naczynia jest dobrze widoczne na zdjęciu rentgenowskim. 

Jak wygląda leczenie u chirurga naczyniowego?

Na początku lekarz przeprowadzi szczegółowy wywiad i zapozna się z historią choroby oraz dotychczasową dokumentacją medyczną. Na tej podstawie zleci niezbędne badania diagnostyczne. Jeśli natomiast badania były przeprowadzone wcześniej, lub nie ma potrzeby ich wykonywania (choroba została rozpoznana od razu), lekarz przystępuje do leczenia.

Diagnostyka jest bardzo ważnym elementem chirurgii naczyniowej, ponieważ pozwala wykryć wiele chorób lub stanów, które mogą prowadzić do poważnych kłopotu zdrowotnych. Nieleczone przewężenia i zatory naczyń krwionośnych są przyczyną udarów, a niewykryte tętniaki mogą stanowić poważne zagrożenie dla życia. 

Jakimi metodami leczy chirurg naczyniowy? Wybór formy leczenia jest zawsze kwestią indywidualną. Często wykonywane zabiegi to na przykład:

 • Angioplastyka (angioplastyka balonowa) – udrożnienie światła naczynia przez niewielkie nakłucie i wprowadzenie specjalnego balonika.
 • Aterektomia – rozdrobnienie i usunięcie złogów miażdżycowych przy pomocy narzędzia chirurgicznego (aterektomu). 
 • Wszczepienie stantgrafu – co pozwala wyłączyć z krążenia tętniaka (umiejscowionego np. w aorcie brzusznej).
Specjalistyczne Centrum Zdrowa FitMedica!

Oferujemy szeroki wachlarz konsultacji lekarskich
Skonsultuj swój przypadek podczas wizyty.

Specjalistyczne Centrum Zdrowa FitMedica!
Specjalistyczne Centrum Zdrowa
FitMedica!

Oferujemy szeroki wachlarz konsultacji lekarskich
Skonsultuj swój przypadek podczas wizyty.

Dobry chirurg naczyniowy w Warszawie FitMedica

W centrum medycznym FitMedica służymy Państwu pomocą i radą w razie konieczności wykonania ambulatoryjnej konsultacji chirurgicznej. Nasz zespół tworzą ludzie z wieloletnim doświadczeniem operacyjnym, specjaliści w dziedzinie chirurgii ogólnej i chirurgii naczyniowej. Szczegółowych informacji na temat usług świadczonych w naszej placówce w Warszawie udziela recepcja pod numerem telefonu +48 575 665 662.

Dowiedz się więcej:

Podejrzenie złamania kości gdzie się udać

Podejrzenie złamania – gdzie się udać?

Złamanie może przydarzyć się w wielu sytuacjach…

Ortopedia dziecięca warszawa

Ortopedia dziecięca – Warszawa

Diagnoza, leczenie oraz rehabilitacja – na tych…

Ortopedia kręgosłupa warszawa

Ortopedia kręgosłupa Warszawa

W klinice FitMedica w Warszawie prowadzimy diagnostykę…