Choroba niedokrwienna serca występuje przy uszkodzeniu naczyń tętniczych.
  • 30 lipca 2015
  • Comment: 0
  • Porady

Choroba niedokrwienna serca

Definicja – Choroba niedokrwienna serca

Choroba niedokrwienna serca rozwija się w wyniku uszkodzenia tętnic wieńcowych – głównych naczyń zaopatrujących serce w krew, tlen i substancje odżywcze. Najczęstszą przyczyną uszkodzenia jest miażdżyca lub zapalenie. W miarę powiększania się nieprawidłowych zmian dochodzi do zwężenia światła tętnic wieńcowych i spadku ilości krwi dostarczanej do mięśnia serca. Niedokrwienie mięśnia może objawiać się wówczas bólami w klatce piersiowej, ograniczeniem tolerancji wysiłku fizycznego lub brakiem powietrza/zadyszką. Całkowite zablokowanie przepływu krwi prowadzi do zawału serca w rejonie zaopatrywanym przez uszkodzone naczynie. Miażdżycowe uszkodzenie naczyń wieńcowych rozwija się zwykle przez wiele lat, a pierwszym objawem choroby może być zawał serca. Dlatego niezwykle ważne jest zapobieganie rozwojowi miażdżycy i wczesne leczenie choroby niedokrwiennej serca.

Objawy Choroby niedokrwiennej serca

Wraz z postępem choroby dopływ tlenu i substancji odżywczych do mięśnia sercowego staje się niewystarczający, zwłaszcza przy szybkiej czynności serca, np. w trakcie wysiłku fizycznego. Choroba naczyń wieńcowych może początkowo nie dawać żadnych objawów. Dolegliwości pojawiają się później, w miarę narastania zwężenia tętnic wieńcowych i mogą przybrać formę:
  • Bólów w klatce piersiowej, odczuwanych jako ucisk lub ciężar w klatce piersiowej. Ból jest często wywołany aktywnością fizyczną lub stresem i ustępuje w ciagu kilku minut od zakończenia działania czynnika sprawczego. U niektórych osób, zwłaszcza u kobiet, ból może mieć charakter krótkotrwały i ostry, zlokalizowany w brzuchu, okolicy pleców lub ramienia.
  • Zadyszki/braku powietrza – niedokrwione serce pompuje zbyt mało krwi, żeby pokryć zapotrzebowanie organizmu. Objawia się to szybkim zmęczeniem mięśni podczas wysiłku i zadyszką. Uczucie braku powietrza może być również związane z niskim poziomem wytrenowania albo chorobami układu oddechowego. W różnicowaniu przyczyny tych dolegliwości pomoże wizyta u specjalisty.
  • Zawału mięśnia sercowego – dzieje się tak w przypadku całkowitego zamknięcia światła tętnicy wieńcowej. W rezultacie pacjent odczuwa rozpierający ból lub ucisk w klatce piersiowej, promieniujący czasem do barku lub ramienia, może być z towarzyszącym niepokojem, uczuciem duszności i potami. Zdarza się, że zawał mięśnia sercowego ma nietypowy obraz i prezentuje się jako ból pleców lub żuchwy, albo nudności. Czasami zawał serca przebiega bezobjawowo.
Jeśli występują u Pana/Pani czynniki ryzyka choroby tętnic wieńcowych, takie jak: wysokie ciśnienie tętnicze krwi, nieprawidłowe stężenie cholesterolu, cukrzyca, nadwaga/otyłość, palenie papierosów skontaktuj się ze specjalistą. Nawet przy braku typowych objawów zwężenia tętnic wieńcowych zasadne może być włączenie leków, aby ograniczyć niekorzystny wpływ czynników ryzyka i zapobiec rozwojowi choroby.

Dowiedz się więcej:

Zaburzenia rytmu serca (arytmia)

Zaburzenia rytmu serca (arytmia) Zaburzenia rytmu serca powstają, kiedy impulsy elektryczne, które determinują czynność serca nie powstają lub…

Holter EKG Warszawa

Rejestrator holterowski EKG to niewielkie urządzenie, które pozwala na zapis rytmu serca w czasie codziennej aktywności oraz w…

Nadciśnienie tętnicze nr 2

Nadciśnienie tętnicze nr 2 Nadciśnienie tętnicze jest jedną z przyczyn chorób sercowo-naczyniowych. Najczęściej ma ono charakter pierwotny, czyli…