Choroba niedokrwienna serca występuje przy uszkodzeniu naczyń tętniczych.
 • 30 lipca 2015
 • Comment: 0
 • Porady

Choroba niedokrwienna serca

Choroba niedokrwienna serca (chns) to jedna z najczęściej występujących schorzeń w układzie krążenia. Swoje podłoże ma w niedotlenieniu komórek serca, co przekłada się na niewydolność mięśnia. Co to jest choroba wieńcowa? Czym objawia się ta choroba? Zapraszamy do przeczytania artykułu, w którym odpowiemy na te i inne pytania związane z tą przypadłością.

Choroba niedokrwienna serca – co to jest?

Choroba niedokrwienna serca (inaczej choroba wieńcowa serca) to schorzenie, które jest zespołem objawów będących następstwem niedotlenienia komórek mięśnia sercowego. Przypadłość ta rozwija się w wyniku uszkodzenia tętnic wieńcowych – głównych naczyń zaopatrujących serce w krew, tlen i substancje odżywcze. Terminologia medyczna wyróżnia dwa stany choroby:

 • stabilne zespoły wieńcowe,
 • ostre zespoły wieńcowe (OZW).

Pierwsza forma jest łagodna wymaga ona jednak leczenia. W przeciwnym przypadku stan może przybrać ostrzejszą formę, która podlega stałej obserwacji przez kardiologa.

Niedokrwienie mięśnia sercowego – jakie są przyczyny?

Niedokrwistość serca to choroba, której najczęstszą przyczyną jest miażdżyca lub zapalenie. W miarę powiększania się nieprawidłowych zmian dochodzi do zwężenia światła tętnic wieńcowych i spadku ilości krwi dostarczanej do mięśnia serca. Niedokrwienie mięśnia może objawiać się wówczas bólami w klatce piersiowej, ograniczeniem tolerancji wysiłku fizycznego lub brakiem powietrza/zadyszką.

Całkowite zablokowanie przepływu krwi prowadzi do zawału serca w rejonie zaopatrywanym przez uszkodzone naczynie. Miażdżycowe uszkodzenie naczyń wieńcowych rozwija się zwykle przez wiele lat, a pierwszym objawem choroby może być zawał serca. Dlatego niezwykle ważne jest zapobieganie rozwojowi miażdżycy i wczesne leczenie choroby niedokrwiennej serca.

Jakie są objawy choroby niedokrwiennej serca

Niedokrwistość serca, a raczej objawy choroby wieńcowej dają o sobie znać najczęściej po obfitym posiłku lub po zwiększonej aktywności fizycznej. Dzieje się to ponieważ wraz z postępem choroby dopływ tlenu i substancji odżywczych do mięśnia sercowego staje się niewystarczający, zwłaszcza przy szybkiej czynności serca. Choroba naczyń wieńcowych może początkowo nie dawać żadnych objawów. Choroba sercowa objawy mogą pojawić się jednak w dalszej fazie, wśród których wyróżnia bóle w okolicy klatki piersiowej, trudności w oddychaniu czy nawet zawał serca.

Niedokrwienie serca:

 • Bóle w klatce piersiowej – odczuwane jako ucisk lub ciężar w klatce piersiowej. Dyskomfort jest często wywołany aktywnością fizyczną lub stresem i ustępuje w ciągu kilku minut od zakończenia działania czynnika sprawczego. U niektórych osób, zwłaszcza u kobiet, ból może mieć charakter krótkotrwały i ostry, zlokalizowany w brzuchu, okolicy pleców lub ramienia.
 • Zadyszki/braku powietrza – niedokrwione serce pompuje zbyt mało krwi, żeby pokryć zapotrzebowanie organizmu. Objawia się to szybkim zmęczeniem mięśni podczas wysiłku i zadyszką. Uczucie braku powietrza może być również związane z niskim poziomem wytrenowania albo chorobami układu oddechowego. W różnicowaniu przyczyny tych dolegliwości pomoże wizyta u specjalisty.
 • Zawału mięśnia sercowego – dzieje się tak w przypadku całkowitego zamknięcia światła tętnicy wieńcowej. W rezultacie pacjent odczuwa rozpierający ból lub ucisk w klatce piersiowej, promieniujący czasem do barku lub ramienia, może być z towarzyszącym niepokojem, uczuciem duszności i potami. Zdarza się, że zawał mięśnia sercowego ma nietypowy obraz i prezentuje się jako ból pleców lub żuchwy, albo nudności. Czasami zawał serca przebiega bezobjawowo.

Diagnostyka i leczenie choroby wieńcowej serca

Choroba wieńcowa leczenie oraz diagnostyka przebiega pod stałą kontrolą kardiologa. W celu identyfikacji choroby lekarz na samym początku przeprowadza wywiad lekarski i kieruje badanego na badania EKG i USG. W niektórych przypadkach wykonywana jest również tomografia wykorzystująca emisję pozytronową oraz koronografia. Choroba niedokrwienna serca leczenie farmakologiczne opiera się głównie na stosowaniu odpowiednich leków, mających na celu zmniejszyć napływ krwi do mięśnia sercowego lub zapotrzebowanie tlenu. Dodatkowo pacjentom przepisywane są również środki, które zapobiegają tworzeniu się i powiększaniu blaszek miażdżycowych. Niedokrwienie mięśnia sercowego w zaawansowanym stadium podlega zabiegowi operacyjnemu.

Choroba wieńcowa leczenie naturalne powinno przebiegać wyłącznie pod okiem dobrego kardiologa. Występują u Ciebie czynniki ryzyka choroby tętnic wieńcowych takie jak:

 1. wysokie ciśnienie tętnicze krwi,
 2. nieprawidłowe stężenie cholesterolu,
 3. cukrzyca,
 4. nadwaga/otyłość,
 5. palenie papierosów.

Skontaktuj się ze specjalistą kardiologiem. Nawet przy braku typowych objawów zwężenia tętnic wieńcowych zasadne może okazać się włączenie leków po konsultacji w poradni kardiologicznej w Warszawie, aby ograniczyć niekorzystny wpływ czynników ryzyka i zapobiec rozwojowi choroby. 

Dowiedz się więcej:

Ambulatoryjny pomiar ciśnienia tętniczego (abpm, holter ciśnieniowy)

W naszej przychodni oferujemy Państwu możliwość wykonania całodobowej, ambulatoryjnej rejestracji ciśnienia tętniczego.  Dysponujemy nowym, lekkim i cichym aparatem…

Niewydolność serca

Niewydolność serca Niewydolność serca jest zespołem objawów, który spowodowany jest uszkodzeniem mięśnia sercowego. Jest to poważne schorzenie, którego…

Holter EKG Warszawa

Rejestrator holterowski EKG to niewielkie urządzenie, które pozwala na zapis rytmu serca w czasie codziennej aktywności oraz w…