Leczenie chorób mięśni i stawów.

Choroba zwyrodnieniowa stawów

Choroba zwyrodnieniowa stawów – jest to najbardziej powszechna choroba stawów, która dotyczy milionów ludzi na całym świecie. Wynika ze zniszczenia chrząstki zabezpieczającej kostne fragmenty powierzchni stawowych. Może obejmować każdy staw, ale najczęściej zmiany spotyka się w obrębie dłoni, kolan, stawu biodrowego i kręgosłupa. Jest to choroba, która postępuje z upływem czasu. Utrzymywanie prawidłowej masy ciała, regularna aktywnośc fizyczna i różne formy terapii mogą skutecznie spowolnić progresję zmian i złagodzić dolegliwości.

Objawy choroby zwyrodnieniowej stawów

Jest to choroba o powolnym, ale postępującym przebiegu. Do najczęściej zgłaszanych objawów należą:

1. Ból, zwłaszcza w czasie ruchu, lub po zaprzestaniu aktywności
2. Tkliwość stawu przy dotyku, lub nacisku
3. Sztywność poranna lub związana z czasowym bezruchem
4. Zmniejszony zakres ruchomości stawu
5. Trzeszczenia w czasie ruchu
6. Obecność wyrośli kostnych w okolicy zajętego stawu

Przyczyny choroby zwyrodnieniowej stawów

– choroba wynika ze zniszczenia chrzęstnej części powierzchni stawowych. Chrząstka wyściela fragmenty kostne zawarte w obrębie stawu i w prawidłowych warunkach umożliwia ich ruch względem siebie niemal bez użycia sił tarcia. W chorobie zwyrodnieniowej warstwa chrząstki ulega najpierw scieńczeniu, jej powierzchnia staje się nierówna, a z czasem zanika. Zdarza się, że w czasie ruchu ocierają się względem siebie wyłącznie fragmenty kostne. Jest to przyczyną dolegliwości.

Czynniki ryzyka

1. Wiek – ryzyko zmian zwyrodnieniowych w stawach rośnie z wiekiem.
2. Płeć – choroba częściej dotyczy kobiet, choć nie bardzo wiadomo dlaczego.
3. Otyłość – dodatkowe kilogramy są obciążeniem dla stawów, zwłaszcza kolanowych i biodrowych. Wykazano również, że tkanka tłuszczowa produkuje czynniki, które prowokują wystąpienie reakcji zapalnej w stawach.
4. Uraz stawu np. w związku z uprawianiem sportu lub w wypadku komunikacyjnym zwiększa ryzyko choroby zwyrodnieniowej.
5. Wykonywanie pracy, która konsekwentnie zwiększa obciążenie określonego stawu lub stawów.
6. Rodzinne występowanie choroby zwyrodnieniowej stawów.
7. Wrodzone deformacje kości lub stawów.
8. Choroby ogólnoustrojowe, takie jak cukrzyca, dna moczanowa czy reumatoidalne zapalenie stawów.

Powikłania choroby zwyrodnieniowej stawów

Jest to choroba przewlekła i postępująca. Ból i sztywność stawów nasilają się z upływem czasu i mogą znacząco ograniczać codzienną aktywność ruchową.

Postępowanie

Fizjoterapa: aktywność ruchowa i utrzymanie prawidłowej masy ciała są najważniejszymi metodami leczenia choroby zwyrodnieniowej stawów. Terapeuta dobiera indywidualny program ćwiczeń, które wzmacniają siłę mięśni, poprawiają zakres ruchu w stawie, zmniejszają dolegliwości bólowe. Czasem zaleca się ortezy, w celu unieruchomienia i odciążenia stawu lub wkładki do butów.
Leczenie farmakologiczne: zastosowanie mają przede wszystkim niesteroidowe leki przeciwzapalne, takie jak ibuprofen czy naproksen. Silniejsze preparaty z tej grupy są dostępne na receptę. Lekarz może również zalecić zastrzyki dostawowe z kortykosteroidów, które mają silne działanie przeciwzapalne i łagodzą dolegliwości bólowe lub z kwasu hialuronowego o działaniu ochronnym na zniszczoną powierzchnie stawową.

Leczenie chirurgiczne: u pacjentów w młodym wieku i przy obecności niewielkich zmian strukturalnych wykonuje się osteotomie, czyli operacje polegające na nacięciu kości powyżej lub poniżej uszkodzonego stawu, tak, aby zmienić kierunek działania siły obciążającej staw. W wypadku nasilonych zmian zwyrodnieniowych zaleca się wymianę zniszczonego stawu na endoprotezę.

Zapraszamy do Centrum Zdrowia FitMedica na konsultacje
do wysokiej klasy specjalistów w dziedzinie reumatologii, ortopedii i fizjoterapii.
Działamy jako zespół fachowców, tak więc diagnoza i zalecenia są optymalnie
dopasowane do problemu pacjenta.
Jesteśmy po to, żeby pomagać!

Dowiedz się więcej:

Choroba zwyrodnieniowa stawów

Choroba zwyrodnieniowa stawów Choroba zwyrodnieniowa stawów – jest to najbardziej powszechna choroba stawów, która dotyczy milionów ludzi na…

Osteoporoza

Osteoporoza Osteoporoza jest chorobą, która dotyka układ szkieletowy człowieka. Schorzenie to prowadzi do zmniejszenia gęstości kości, a także…

Choroba zwyrodnieniowa stawów kręgosłupa szyjnego

Choroba zwyrodnieniowa stawów kręgosłupa szyjnego Choroba zwyrodnieniowa stawów kręgosłupa szyjnego – może powodować ból i sztywność. Kręgosłup szyjny…