Co to jest dermatoskopia

Dermatoskopia

Dermatoskopia nazywana jest inaczej mikroskopią powierzchni skóry. Jest jedną z nieinwazyjnych metod badania skóry, którą stosujemy w naszej przychodni FitMedica. Jest to całkowicie bezpieczne i bezbolesne badanie wykonywane w trakcie diagnostyki zmian skórnych tj. plam, przebarwień, pieprzyków, znamion i guzków. Dzięki dermatoskopii możliwa jest szczegółowa ocena morfologii tych zmian. Celem badania jest najczęściej rozpoznanie zmian o wysokim prawdopodobieństwie złośliwości, tak aby odpowiednio wcześnie podjąć stosowne leczenie.

Kto wykonuje badanie?

Badanie wykonuje lekarz dermatolog, który specjalizuje się w diagnozowaniu i leczeniu chorób skóry.

Jak wygląda badanie dermatoskopowe?

Badanie przeprowadzane jest w gabinecie lekarskim z wykorzystaniem specjalnego urządzenia, jakim jest dermatoskop. Jest to lupa, która posiada wbudowane oświetlenie boczne i pozwala uwidocznić głębsze struktury badanej zmiany. Za pomocą dermatoskopu można uzyskać kilkunastokrotne powiększenie obrazu.

Badanie jest bezbolesne oraz nieinwazyjne, a czas jego trwania nie przekracza kilku minut i zależy od ilości ocenianych zmian.

Kiedy się zgłosić do lekarza?

Badaniu powinien się poddać każdy, raz w roku. Najlepiej zgłosić się do lekarza w okresie jesienno-zimowym. Osoby z grupy podwyższonego ryzyka rozwoju czerniaka skóry powinny to robić częściej. Dodatkowo skonsultujmy się z lekarzem bezzwłocznie, jeśli występujące na skórze zmiany zmieniły swój wygląd, powiększyły się, uwypukliły lub przybrały inny kształt i kolor. Szczególnie niepokojące są zmiany, które swędzą, pieką, a nawet krwawią.

Do wizyty u dermatologa powinny nas skłonić nowe zmiany skórne. Najczęściej występują one po wakacyjnym opalaniu lub u osób często korzystających z solarium. Zalecamy poddać ocenie specjalisty te znamiona, które znajdują się na ciele w miejscach poddawanych depilacji, narażonych na częste pocieranie o odzież lub biżuterię oraz w miejscach po skaleczeniu.

W jaki sposób się przygotować do wizyty?

Badanie dermatoskopowe nie wymaga szczególnego przygotowania. Lekarza należy jednak poinformować o kilku istotnych faktach:

  • Które zmiany budzą niepokój
  • Kiedy się pojawiły
  • Czy w ostatnim czasie powiększyły się i jak szybko
  • Czy zmieniły swoją barwę
  • Czy towarzyszy im pieczenie, swędzenie lub krwawienie
  • Czy miejsce występowania zmiany boli
  • Czy w rodzinie są osoby, które zachorowały na nowotwór skóry
  • Czy doznali Państwo oparzenia słonecznego lub korzystają z solarium

Dowiedz się więcej:

Sezon na słońce czas zacząć

Całą zimę marzymy o wylegiwaniu się w słońcu na wymarzonym urlopie. Kiedy w końcu dnia przybywa, słońce zaczyna…

Dobry dermatolog Warszawa​

Dobry dermatolog Warszawa​ Dermatolog zajmuje się diagnostyką i leczeniem schorzeń skóry, włosów i paznokci. Poszukuje przyczyny chorób i…

Dermatolog dziecięcy

Dermatologia to dziedzina medycyny, która koncentruje się na leczeniu chorób skóry i niektórych chorób ogólnoustrojowych, m. in.: trądziku…