Czym zajmuje się medycyna sportowa?

Coraz większa część społeczeństwa decyduje się na regularne uprawianie sportu. Niestety, mało, kto myśli o tym, żeby wykonać badania kontrolne u lekarza sportowego. Specjalistyczne Centrum Zdrowia FitMedica zaprasza na konsultacje  do specjalistów, którzy zadbają o bezpieczeństwo w trakcie podejmowanych wysiłków fizycznych oraz odpowiedzą na wszelkie pytania i wątpliwości.

Czym zajmuje się medycyna sportowa?

Medycyna sportowa, zwana przez niektórych ortopedią sportową, zajmuje się procesami zachodzącymi w organizmie człowieka w trakcie prowadzonej aktywności fizycznej oraz po zakończeniu wysiłku. Zadaniem medycyny sportowej (ortopedii sportowej) jest objęcie opieką osób zdrowych, które regularnie uprawiają sport, ale też pacjentów ze wskazaniami do wdrożenia systematycznej aktywności ruchowej.

W FitMedica mogą Państwo zasięgnąć konsultacji ortopedycznej, kardiologicznej i rehabilitacyjnej. Nasi specjaliści  medycyny sportowej dołożą starań, żeby zapobiec kontuzjom i urazom narządu ruchu lub w razie potrzeby pokierują leczeniem specjalistycznym.

Lekarz sportowy – z jakimi objawami należy się do niego zgłosić?

O wizycie u specjalisty należy myśleć, jeśli w trakcie wysiłku fizycznego:
– pojawia się ból lub obrzęk stawów;
– dochodzi do niestabilności i blokowania stawów;
– doświadczymy urazu w obrębie narządu ruchu

Wskazaniem do konsultacji z lekarzem sportowym przed rozpoczęciem regularnych treningów są przebyte urazy lub operacje w obrębie narządu ruchu. W FitMedica przygotowaliśmy dla Państwa specjalny program treningowy „Sezon bez Kontuzji”, który ma na celu zmniejszenie ryzyka kolejnych urazów.

Zapraszamy również zawodników klubów sportowych celem wykonania badań dopuszczających do uprawiania określonej dziedziny sportu.

Nie należy również zapominać o okresowej kontroli kardiologicznej, wykonaniu badania EKG oraz podstawowych testów laboratoryjnych.

Badania sportowców – jak przygotować się do wizyty?

Na wizytę Pacjent powinien zabrać wyniki badań dodatkowych, karty konsultacyjne z poprzednich wizyt bądź też karty informacyjne z pobytów w szpitalu, jeśli takie posiada. Proszę pamiętać, że lekarz zapyta o przyjmowane leki i ich dawki. Poza tym, wizyta nie wymaga żadnego szczególnego przygotowania.

Jak przebiega wizyta u lekarza medycyny sportowej?

Wizyta rozpoczyna się od przeprowadzenia wywiadu. Krótka rozmowa pozwala lekarzowi na rozpoznanie dolegliwości, z jakimi zgłasza się Pacjent. Istotne, aby podali Państwo lekarzowi jak najwięcej informacji, które pozwolą na ustalenie przyczyny zgłaszanych dolegliwości.

Prawidłowe rozpoznanie problemu Pacjenta jest kluczem do właściwego postępowania. Trening sportowy lub rehabilitacja sportowa powinna być dopasowana do indywidualnych potrzeb zawodnika lub Pacjenta, po uwzględnieniu jego kondycji oraz ew. dolegliwości. Terapia jest nadzorowana przez lekarza medycyny sportowej bądź ortopedę sportowego i fizjoterapeutę.

Sprawdź również: