Czynnościowe EMG (funkcjonalne EMG, sEMG)

Czynnościowe badanie EMG polega na ocenie i analizie aktywności elektrycznej mięśni w czasie ruchów funkcjonalnych, pracy oraz leczenia i treningu. Mechanizm działania sEMG przypomina EKG, które jest stosowane do analizy czynności mięśnia sercowego.

Jak przebiega funkcjonalne badanie EMG?

Jest to badanie nieinwazyjne i bezbolesne. Sygnał elektryczny zbierają powierzchniowe elektrody umieszczone na skórze Pacjenta. Elektrody są połączone krótkim kabelkiem z jednostką zbierającą sygnał a przesłanie danych do komputera odbywa się telemetrycznie. Pacjent ma pełną swobodę wykonywania ruchów w trakcie badania.

 

Kiedy wykonuje się badanie czynnościowe EMG?

EMG czynnościowe znajduje zastosowanie w rehabilitacji, medycynie sportowej, ortopedii, neurologii czy medycynie pracy. Najszerzej jest wykorzystywane w rehabilitacji, a więc u pacjentów po urazach, po zabiegach ortopedycznych, do analizy postawy ciała i wzorca chodu oraz w treningu medycznym. W medycynie sportowej jest zalecane do weryfikacji skuteczności i optymalizacji techniki treningu.

 

Do czego służy czynnościowe EMG?

Metoda pozwala na ocenę aktywności mięśni, męczliwości mięśni, koordynacji pracy mięśni oraz pomiar odruchowego wzmożonego napięcia mięśni. Znajduje zastosowanie do badania napięcia mięśni w okolicy kręgosłupa szyjnego, piersiowego, lędźwiowo-krzyżowego, obręczy barkowej, biodrowej, stawu kolanowego, skokowego, łokcia i nadgarstka. Pozwala na precyzyjną lokalizację problemu funkcjonalnego.

 

Jakie są korzyści z tego badania?

Czynnościowe EMG pozwala na obiektywną dokumentację postępów rehabilitacji i treningu. Stwarza możliwość systematycznej analizy i doskonalenia programu treningu sportowego. Służy do identyfikacji słabych ogniw wzorca ruchowego, a więc takich, które podwyższają ryzyko urazu. Ujawnia nieprawidłowe kompensacje wzorca ruchowego wynikające z deficytów w obrębie narządu ruchu. Ułatwia indywidualizację procesu leczenia oraz wspomaga aktywny udział Pacjenta w terapii.

 

Jak należy się przygotować do badania?

Skóra w badanej okolicy powinna być gładką i odtłuszczona. Z tego powodu niewielkie obszary skóry mogą wymagać podgolenia. Do badania dobrze się sprawdzi luźne ubranie, ponieważ nie krępuje ruchów. Można również założyć krótkie spodenki. Spodnie, rajstopy i pończochy uniemożliwiają fiksację elektrod i należy je zdjąć.

Wynik badania EMG oceni i zinterpretuje fizjoterapeuta lub lekarz. Na podstawie badania klinicznego oraz testów dodatkowych wyda zalecenia co do dalszego postępowania

Dowiedz się więcej:

Złamanie kości śródstopia: definicja, objawy, leczenie

Złamanie kości śródstopia: definicja, objawy, leczenie Śródstopie Stopa stanowi istotną część statyczno-dynamiczną narządu ruchu. Jest ona pierwszym elementem…

Dobry ortopeda dziecięcy

Poradnia ortopedyczna dla dzieci udziela specjalistycznych konsultacji medycznych w zakresie wad postawy, urazów kości i stawów, wad wrodzonych…

Chondromalacja rzepki kolana: leczenie, przyczyny i objawy

Chondromolacja rzepki kolana: leczenie, przyczyny i objawy Czym jest chondromolacja kolana? Jedną z najczęstszych przyczyn pojawiania się pacjentów…