Czynnościowe EMG (funkcjonalne EMG, sEMG)

Badanie czynnościowe EMG

Czynnościowe badanie EMG polega na ocenie i analizie aktywności elektrycznej mięśni w czasie ruchów funkcjonalnych, pracy oraz leczenia i treningu. Mechanizm działania sEMG przypomina EKG, które jest stosowane do analizy czynności mięśnia sercowego.

Jak przebiega funkcjonalne badanie EMG?

Jest to badanie nieinwazyjne i bezbolesne. Sygnał elektryczny zbierają powierzchniowe elektrody umieszczone na skórze Pacjenta. Elektrody są połączone krótkim kabelkiem z jednostką zbierającą sygnał a przesłanie danych do komputera odbywa się telemetrycznie. Pacjent ma pełną swobodę wykonywania ruchów w trakcie badania.

EMG nieinwazyjne to badanie aktywności mięśniowej z powierzchni skóry, pozwala ocenić potencjały mięśni powierzchniowych, czyli takich, które nie są przykryte innymi mięśniami lub kośćmi. Jako że nie zakłada ingerencji w organizm (jak tradycyjne EMG igłowe, wymagające wkłucia się w mięsień), metoda ta znalazła szerokie zastosowanie w medycynie sportowejrehabilitacji.

Badanie trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. Czas trwania zależy od wielkości badanego obszaru.

Kiedy wykonuje się badanie czynnościowe EMG?

EMG czynnościowe znajduje zastosowanie w rehabilitacji, medycynie sportowej, ortopedii, neurologii czy medycynie pracy. Najszerzej jest wykorzystywane w rehabilitacji, a więc u pacjentów po urazach, po zabiegach ortopedycznych, do analizy postawy ciała i wzorca chodu oraz w treningu medycznym. W medycynie sportowej jest zalecane do weryfikacji skuteczności i optymalizacji techniki treningu.

 Do czego służy czynnościowe EMG?

Metoda pozwala na ocenę aktywności mięśni, męczliwości mięśni, koordynacji pracy mięśni oraz pomiar odruchowego wzmożonego napięcia mięśni. Znajduje zastosowanie do badania napięcia mięśni w okolicy kręgosłupa szyjnego, piersiowego, lędźwiowo-krzyżowego, obręczy barkowej, biodrowej, stawu kolanowego, skokowego, łokcia i nadgarstka. Pozwala na precyzyjną lokalizację problemu funkcjonalnego.

Badanie EMG) umożliwia rozpoznanie niektórych chorób lub schorzeń nerwowo-mięśniowych, takich jak:

  • uszkodzenia nerwów (np. nerwu strzałkowego, nerwów obwodowych),
  • rwa kulszowa, rwa barkowa,
  • choroby związane z uciskiem nerwów, np. zespół cieśni nadgarstka, lub ucisk będący wynikiem dyskopatii,
  • zaburzenia funkcjonowania mięśni w wyniku kontuzji lub nadmiernego obciążenia,
  • wsparcie w diagnostyce niektórych chorób, np. dystrofii mięśniowej lub uszkodzeń poporodowych dzieci (np. splotu barkowego).

Powierzchniowe EMG to także możliwość precyzyjnego porównania efektów rehabilitacji, dzięki ocenie aktywności mięśni przed rozpoczęciem terapii oraz po jej zakończeniu.

Jakie są korzyści z tego badania?

Czynnościowe EMG pozwala na obiektywną dokumentację postępów rehabilitacji i treningu. Stwarza możliwość systematycznej analizy i doskonalenia programu treningu sportowego. Służy do identyfikacji słabych ogniw wzorca ruchowego, a więc takich, które podwyższają ryzyko urazu. Ujawnia nieprawidłowe kompensacje wzorca ruchowego wynikające z deficytów w obrębie narządu ruchu. Ułatwia indywidualizację procesu leczenia oraz wspomaga aktywny udział Pacjenta w terapii.

Jak należy się przygotować do badania?

Badanie EMG nie wymaga specjalnego przygotowania. Skóra w badanej okolicy powinna być gładką i odtłuszczona. Z tego powodu niewielkie obszary skóry mogą wymagać podgolenia. Do badania dobrze się sprawdzi luźne ubranie, ponieważ nie krępuje ruchów. Można również założyć krótkie spodenki. Spodnie, rajstopy i pończochy uniemożliwiają fiksację elektrod i należy je zdjąć.

Wynik badania EMG oceni i zinterpretuje fizjoterapeuta lub lekarz. Na podstawie badania klinicznego oraz testów dodatkowych wyda zalecenia co do dalszego postępowania

Dowiedz się więcej:

Chirurgia kręgosłupa

Najlepsi specjaliści od kręgosłupa w Warszawie Chirurgia kręgosłupa w FitMedica to kompleksowa usługa zdrowotna, która obejmuje specjalistyczne konsultacje,…

Artroskopia – badanie, wskazania, przygotowanie

Artroskopia – badanie, wskazania, przygotowanie Artroskopia jest małoinwazyjnym zabiegiem operacyjnym pozwalającym na ocenę stawów. Pozwala ona zmniejszyć pooperacyjne…

Chirurgia naczyniowa

Chirurgia naczyniowa w Warszawie Chirurg zajmuje się leczeniem operacyjnym chorób. Historia chirurgii sięga czasów starożytnych. Słowo pochodzi z…