Dermatolog dziecięcy

Dermatologia to dziedzina medycyny, która koncentruje się na leczeniu chorób skóry i niektórych chorób ogólnoustrojowych, m. in.:
  • trądziku
  • łuszczycy
  • atopowego zapalenia skóry
  • łysienia
  • wyprysku
  • grzybicy
  • chorób przenoszonych drogą płciową

Czym zajmuje się dermatolog dziecięcy?

Dermatolog dziecięcy w warszawskim centrum zdrowia FitMedica zajmuje się diagnozowaniem, leczeniem oraz profilaktyką w zakresie chorób dermatologicznych i wenerycznych u dzieci. Wykonuje dermatoskopię zmian skórnych, zabiegi mikrochirurgiczne, kriochirurgiczne i biopsję skóry. Do najczęstszych problemów skórnych występujących u dzieci należą atopowe zapalenie skóry oraz trądzik pospolity. Dermatolog dziecięcy może zlecić wykonanie testów alergicznych w celu ustalenia rozpoznania alergii lub nietolerancji pokarmowej. Poza chorobami skóry, dermatolog zajmuje się również leczeniem chorób przydatków skóry, czyli włosów i paznokci.

 

Z jakimi objawami należy zgłosić się do poradni dermatologicznej dla dzieci?

Poradnię dermatologiczną dziecięcą warto odwiedzić, jeśli u dziecka występują wrodzone znamiona bądź przebarwienia skórne. Niektóre z nich mogą zniknąć wraz z wiekiem, inne pozostaną do końca życia i trzeba je regularnie kontrolować.

Z porady dermatologa dziecięcego można skorzystać, gdy na skórze dziecka pojawia się wysypka niewiadomego pochodzenia. Wszystkie zmiany, które nie ustępują po kilku dniach, powinny być skonsultowane ze specjalistą. Uwagę Rodziców powinno zwrócić częste drapanie się dziecka lub wystąpienie łysienia.

 

Jak przygotować się do wizyty u dermatologa dziecięcego?

W przypadku starszych dzieci wizyta u dermatologa dziecięcego może okazać się stresująca. Warto wobec tego wcześniej przygotować dziecko. Dobrym pomysłem jest wytłumaczenie dziecku, dlaczego udaje się do lekarza i co go tam czeka. Warto wcześniej spisać pytania, które chcecie Państwo zadać lekarzowi.

Wybierając się do specjalisty, jakim jest dermatolog z dzieckiem, warto ubrać je w sposób umożliwiający szybkie zdjęcie odzieży. Polecamy wybrać rozpinane bluzy i koszulki, a zamiast rajstop, getry i skarpetki, umożliwiające bezproblemowe przygotowanie dziecka do badania.

Udając się do dermatologa dziecięcego, warto trzeba zabrać ze sobą książeczkę zdrowia dziecka oraz dokumentację medyczną z poprzednich wizyt i wyników badań dodatkowych.

 

Jak przebiega wizyta w poradni dermatologicznej dla dzieci?

Konsultacja u dermatologa dziecięcego w naszej przychodni w Warszawie rozpoczyna się od przeprowadzenia szczegółowego wywiadu z Rodzicem. Pozwala to lekarzowi na rozpoznanie dolegliwości dziecka. Powinni Państwo pamiętać, żeby podać lekarzowi jak najwięcej informacji, również dotyczących problemów dermatologicznych w najbliższej rodzinie, które pozwolą na postawienie właściwej diagnozy. Dermatolog dziecięcy zapyta o czas trwania zmian, okoliczności wystąpienia, ich charakter, inne choroby towarzyszące, przyjmowane leki, stosowane kosmetyki oraz nawyki żywieniowe. Zdajemy sobie sprawę z faktu, że w głowie Rodziców rodzi się milion pytań i wątpliwości – nie krępujcie się, żeby zadać je lekarzowi w trakcie wizyty. Po przeprowadzeniu wywiadu dermatolog dziecięcy zbada pacjenta i jeśli to konieczne – zleci wykonanie dodatkowych badań specjalistycznych np. dermatoskopii.

Dowiedz się więcej:

Sezon na słońce czas zacząć

Całą zimę marzymy o wylegiwaniu się w słońcu na wymarzonym urlopie. Kiedy w końcu dnia przybywa, słońce zaczyna…

Dobry dermatolog Warszawa​

Dobry dermatolog Warszawa​ Dermatolog zajmuje się diagnostyką i leczeniem schorzeń skóry, włosów i paznokci. Poszukuje przyczyny chorób i…

Dermatolog dziecięcy

Dermatologia to dziedzina medycyny, która koncentruje się na leczeniu chorób skóry i niektórych chorób ogólnoustrojowych, m. in.: trądziku…