Fitmedica

Dna moczanowa

Są to nagłe, silne ataki bólu, zaczerwienienie i tkliwość stawów, często stawu u podstawy dużego palca stopy. Dolegliwości pojawiają się nieoczekiwanie, czasami wybudzają pacjenta ze snu z uczuciem palenia w obrębie palucha. Choroba może pojawić się u każdej osoby, szczególnie jednak dotyczy mężczyzn i kobiet po menopauzie.

Objawy:

1. Silny ból stawu, najczęściej u podstawy palucha, ale może dotyczyć również innych stawów stopy, stawu skokowego, kolanowego, stawów rąk i nadgarstków. Dolegliwości bólowe są najbardziej uciążliwe w ciągu pierwszych kilku godzin.
2. Przewlekły dyskomfort może utrzymywać się jeszcze przez kilka tygodni. Kolejne ataki dny są zwykle dłuższe i obejmują większą liczbę stawów.
3. Zajęty staw jest zaczerwieniony, obrzęknięty, tkliwy i ucieplony.
4. W miarę postępu choroby zmniejsza się ruchomość stawu objętego procesem zapalnym.

Przyczyny:

U podłoża dolegliwości leży stan zapalny związany z odkładanie się w stawie kryształów soli moczanowych. Ich źródłem jest zwykle wysokie stężenie kwasu moczowego we krwi. Kwas moczowy powstaje w procesie metabolizmu puryn, związków, które naturalnie występują w naszym organizmie oraz są dostarczane z żywnością. Szczególnie dużo jest go w czerwonym mięsie, podrobach, owocach morza i napojach alkoholowych (piwo). W warunkach prawidłowych kwas moczowy rozpuszcza się we krwi i jest usuwany z organizmu przez nerki. Jeśli jest go zbyt dużo lub z jakiegoś powodu nerki nie usuwają go skutecznie moczany wytrącają się w stawach i otaczających tkankach w postaci ostrych kryształów i sa przyczyną stanu zapalnego, bólu i obrzęku.

Czynniki ryzyka:

Określone czynniki predysponują do wysokiego stężenia kwasu moczowego we krwi. Należą do nich:

1. Dieta (szczegóły w akapicie powyżej)
2. Otyłość – w tych warunkach nasz organizm produkuje więcej kwasu moczowego
3. Niektóre choroby – nieleczone nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, zespół metaboliczny, przewlekłe choroby serca i nerek
4. Niektóre leki – np. diuretyki tiazydowe stosowane w leczeniu nadciśnienia tętniczego, aspiryna oraz leki immunosupresyjne, używane do tłumienia reakcji odrzucania przeszczepionego narządu
5. Wywiad rodzinny dny moczanowej
6. Wiek i płeć – mężczyźni mają wyższe podstawowe stężenie kwasu moczowego we krwi, u kobiet rośnie ono po menopauzie.
7. Przebyty niedawno zabieg operacyjny lub uraz

Powikłania:

1. Dna moczanowa może nawracać. Nieleczona jest przyczyną uszkodzenia stawów.
2. Duża ilość kwasu moczowego w krwi prowadzi czasem do wytworzenia podskórnych guzków w okolicach dłoni, łokci, stóp i ścięgien Achillesa. Nie są zazwyczaj bolesne, ale przy napadzie dny brzękną i stają się tkliwe.
3. Kamica nerkowa

Leczenie:

Terapia farmakologiczna jest stosowana doraźnie podczas ataku dny moczanowej oraz przewlekle w celu zapobieżenia kolejnym napadom i zmniejszenia ryzyka powikłań.
Do leków stosowanych w czasie ataku dny i w celach profilaktycznych zalicza się:

1. Niesteroidowe leki przeciwzapalne, takie jak naproksen czy ibuprofen mogą być stosowane w wyższej dawce w ostrym epizodzie choroby i mniejszej w celach zapobiegawczych.
2. Kolchicyna – skuteczna w obniżaniu stężenia kwasu moczowego we krwi i zmniejszaniu dolegliwości bólowych. Jej zastosowanie ograniczają czasem działania niepożądane: nudności, wymioty i biegunka.
3. Kortykosteroidy – podawane w formie doustnej lub w postaci iniekcji do stawu hamują stan zapalny i zmniejszają dolegliwości bólowe.
Jeśli ataki dny zdarzają się często lub są wyjątkowo bolesne lekarz może zalecić terapię ograniczającą ryzyko powikłań. Lekiem stosowanym w tym wskazaniu jest allopurinol, inhibitor syntezy kwasu moczowego.

Profilaktyka:

W okresie bezobjawowym pewne wskazówki żywieniowe mogą pomóc w zapobieganiu atakom dny.

1. Nie zapominaj o właściwym nawodnieniu. Słodkie napoje zastąp wodą.
2. Ogranicz lub wyklucz z diety napoje alkoholowe, a szczególnie piwo.
3. Dobrym źródłem białka będą niskotłuszczowe produkty nabiałowe.
4. Ogranicz spożycie czerwonego mięsa, drobiu i ryb.
5. Utrzymuj prawidłową masę ciała.

Dowiedz się więcej:

Osteoporoza

Osteoporoza Osteoporoza jest chorobą, która dotyka układ szkieletowy człowieka. Schorzenie to prowadzi do zmniejszenia gęstości kości, a także…

Choroba zwyrodnieniowa stawów kręgosłupa szyjnego

Choroba zwyrodnieniowa stawów kręgosłupa szyjnego Choroba zwyrodnieniowa stawów kręgosłupa szyjnego – może powodować ból i sztywność. Kręgosłup szyjny…

Dna moczanowa

Dna moczanowa Są to nagłe, silne ataki bólu, zaczerwienienie i tkliwość stawów, często stawu u podstawy dużego palca…