Dobry ortopeda dziecięcy

Poradnia ortopedyczna dla dzieci udziela specjalistycznych konsultacji medycznych w zakresie wad postawy, urazów kości i stawów, wad wrodzonych oraz dysplazji stawów biodrowych u dzieci i młodzieży – od noworodków do osób poniżej 16 roku życia. Z ortopedą dziecięcym powinni Państwo skonsultować wszelkie niepokojące zmiany w obrębie narządu ruchu, które zachodzą podczas rozwoju dziecka.

 

Czym zajmuje się ortopeda dziecięcy?

Poradnia ortopedyczna dla dzieci otacza opieką najmłodszych pacjentów po urazach oraz z wadami w obrębie narządu ruchu, zarówno wrodzonymi, jak i nabytymi. Dobry lekarz z naszej warszawskiej poradni zajmuje się również profilaktyką wad postawy u najmłodszych. Do głównych zadań tego lekarza specjalisty należy:

  • wykonywanie badań i testów czynnościowych ukierunkowanych na określenie dysfunkcji w obrębie aparatu ruchu,
  • wykrywanie wad wrodzonych u noworodków i niemowląt,
  • wykrywanie wad nabytych, wad postawy u dzieci,
  • udzielanie pierwszej pomocy w przypadku urazu lub kontuzji,
  • prowadzenie badań profilaktycznych i przesiewowych,
  • edukacja rodziców oraz dzieci w zakresie profilaktyki i leczenia urazów, wad wrodzonych czy wad postawy,
  • planowanie rehabilitacji, w tym działań mających na celu przywrócenie pełnej sprawności narządu ruchu lub spowolnienie rozwoju choroby.
 

Z jakimi objawami należy zgłosić się do dobrego ortopedy dziecięcego?

Do naszej warszawskiej placówki medycznej najczęściej zgłaszają się Pacjenci z urazami, którym towarzyszy ból bądź obrzęk. Konsultacja z lekarzem specjalistą konieczna jest również w przypadku wystąpienia krwiaka, patologicznej ruchomości kończyn, dysfunkcji w stawach, zniekształcenia stawów, bólów startowych i rozruchowych, a także asymetrii kończyn bądź poszczególnych ich elementów.

Z porady lekarskiej warto skorzystać w celu przeprowadzenia kontroli prawidłowego rozwoju aparatu ruchu u swojej pociechy, w przypadku noworodków i niemowląt – pozwala to na dokonanie oceny budowy stawów biodrowych. Ortopeda dziecięcy powinien zbadać pacjenta już w wieku niemowlęcym – nie później niż w 12 tygodniu życia, a najlepiej około 6-10 tygodnia życia. Lekarz sprawdzi, czy stawy biodrowe malucha rozwijają się prawidłowo i czy maluch w przyszłości nie będzie miał problemów ze stawianiem pierwszych kroków.

Należy także zgłosić się do poradni, jeśli zauważymy jakiekolwiek nieprawidłowości w rozwoju dziecka, np. gdy wykazuje ono opóźnienie w rozwoju w stosunku do rówieśników lub kiedy podejrzewają Państwo wystąpienie wad wrodzonych, lub nabytych w obrębie narządu ruchu takich jak płaskostopie, koślawe kolana, szpotawe kolana, skolioza (skrzywienie kręgosłupa), itp.

Na konsultację z dobrym specjalistą w naszej poradni warto również wybrać się w przypadku wystąpienia powikłań po przeprowadzonym zabiegu ortopedycznym.

 

Jak przygotować się do wizyty w poradni ortopedycznej?

Dla starszych dzieci wizyta u lekarza specjalisty może okazać się stresująca. Warto wobec tego wcześniej przygotować swoją pociechę. Dobrym pomysłem jest wytłumaczenie dziecku przed wizytą, dlaczego udaje się do lekarza i co go tam czeka. Warto wcześniej spisać pytania, które chcecie Państwo zadać lekarzowi.

Wybierając się do dobrego specjalisty ze swoim maluchem, warto ubrać je w sposób umożliwiający szybkie zdjęcie odzieży. Polecamy wybrać rozpinane bluzy i koszulki, a zamiast rajstop, getry i skarpetki, umożliwiające bezproblemowe przygotowanie małego pacjenta do badania.

Konieczne jest zabranie ze sobą książeczki zdrowia małego pacjenta oraz dokumentacji medycznej z poprzednich wizyt i wyników badań dodatkowych.

 

Dobry ortopeda dziecięcy – jak przebiega wizyta u tego specjalisty?

Dobry ortopeda dziecięcy rozpoczyna konsultację od przeprowadzenia szczegółowego wywiadu z rodzicem. Pozwala to lekarzowi na rozpoznanie dolegliwości małego pacjenta. Powinni Państwo pamiętać, żeby podać lekarzowi jak najwięcej informacji, które pozwolą na ujawnienie przyczyny problemów. Zdajemy sobie sprawę z faktu, że w głowie rodziców pojawia się milion pytań i wątpliwości – nie krępujcie się, żeby zadać je lekarzowi w trakcie wizyty. Po przeprowadzeniu wywiadu lekarz zbada pacjenta i jeśli to konieczne – zleci wykonanie dodatkowych badań specjalistycznych np. USG, RTG, NMR.

Dowiedz się więcej:

Artroskopia

Artroskopia Artroskopia jest małoinwazyjnym zabiegiem operacyjnym pozwalającym na ocenę stawów. Pozwala ona zmniejszyć pooperacyjne dolegliwości bólowe, ryzyko powikłań…

Blokada do kręgosłupa

Ból kręgosłupa jest zmorą wśród osób, które preferują siedzący tryb życia i ograniczoną aktywność fizyczną. Jest to przyczyna…

Ból kręgosłupa – kiedy należy wybrać się do lekarza?

BÓL KRĘGOSŁUPA – kiedy należy wybrać się do lekarza? Istnieją konkretne przyczyny i objawy, które wskazują na konieczność…