ECHO serca dziecka w FitMedica Warszawa

echo serca u dzieci

Badanie jest wykonywane w celu oceny budowy i funkcji serca. Do uzyskania obrazu aparat ECHO wykorzystuje fale dźwiękowe. Jest to badanie nieinwazyjne, niebolesne i trwa ok. 30 minut. Echo serca dziecka jest jednym z badań diagnostycznych, jakie oferujemy w naszym centrum medycznym w Warszawie.

Jak wygląda badanie?

W trakcie badania pacjent pozostaje w pozycji leżącej. Na skórę badanej okolicy nakładany jest żel, a następnie za pomocą sondy przyłożonej na powierzchni klatki piersiowej, uwidocznione zostają struktury serca i jego działanie. Sonda wysyła w kierunku serca wiązkę fal dźwiękowych, które po odbiciu wracają do niej i trafiają do komputera, gdzie są przekształcane na obraz widoczny na monitorze.

 

Kiedy najczęściej wykonujemy badanie ECHO?

ECHO serca dziecka jest zalecane, jeśli występują objawy, takie jak:

  • szmery sercowe,
  • duszność,
  • omdlenia,
  • bóle w klatce piersiowej,
  • w przypadku niektórych rodzajów arytmii,
  • niewłaściwy przyrost masy ciała.

Zdarza się, że pacjenci są kierowani do pracowni ECHO po stwierdzeniu nieprawidłowych wyników innych badań (np. EKG).

Badanie echokardiograficzne u dziecka jest pomocne w diagnostyce różnych chorób, między innymi niewydolności serca, wad wrodzonych, nabytych czy nadciśnienia tętniczego. Są też badania echo planowane okresowo do monitorowania przebiegu choroby lub w celu oceny skuteczności leczenia farmakologicznego i operacyjnego. Badanie echa serca u dziecka wykonujemy również na zlecenie lekarzy sportowych.

Jak się przygotować do badania?

Badanie echokardiograficzne u dziecka w naszej przychodni w Warszawie nie wymaga specjalnego przygotowania ze strony pacjenta.

Dobrze, jeśli noworodki i niemowlęta są wypoczęte. Warto przynieść ze sobą ulubioną zabawkę lub przytulankę dziecka i dodatkową porcję jedzenia i picia. U naszych najmłodszych pacjentów staramy się nie wykonywać badania bezpośrednio po posiłku, żeby nie spowodować cofnięcia się treści pokarmowej.

Zachęcamy Państwa, aby starszym dzieciom opowiedzieć lub pokazać, jak wygląda badanie.

Czym dysponuje pracownia ECHO w przychodni FitMedica?

W naszej przychodni na terenie Warszawy badania są wykonywane na najnowszym modelu aparatu USG firmy General Electrics. Logiq P9 jest nowoczesną platformą ultrasonograficzną, która dzięki zastosowanym rozwiązaniom technologicznym i rozbudowanemu oprogramowaniu zapewnia znakomitą jakość obrazu. Do badań pediatrycznych wykorzystujemy specjalnie dedykowaną do tego celu sondę.

 

ZAPRASZAMY PAŃSTWA NA BADANIA ECHO DO PRZYCHODNI FITMEDICA!

W naszej pracowni ECHO serca dziecka wykonuje lekarz w asyście technika elektroradiologii. Usprawnia to przebieg samego badania i stanowi dodatkowe wsparcie dla Rodziców, jeśli dziecko jest niespokojne.

Zachęcamy gorąco Rodziców do skorzystania z dodatkowej konsultacji kardiologicznej w celu wyjaśnienia wszelkich wątpliwości i uzyskania zaleceń co do dalszego postępowania. Wizyta lekarska może być zaplanowana tego samego dnia i obejmuje kompleksową ocenę stanu zdrowia dziecka.

W naszej przychodni w Warszawie wykonujemy również u dzieci spoczynkowe badanie EKG oraz umożliwiamy przeprowadzenie całodobowej rejestracji holterowskiej EKG

Dowiedz się więcej:

Czy komórki macierzyste mogą naprawić uszkodzony mięsień serca?

Czy komórki macierzyste mogą naprawić uszkodzony mięsień serca? Długoterminowa opieka nad pacjentami po przebytym zawale serca i z…

Niewydolność serca: przyczyny, objawy, leczenie

Niewydolność serca: przyczyny, objawy, leczenie Co to jest niewydolność serca? Określamy tak niezdolność mięśnia sercowego do pompowania krwi…

Dobry kardiolog Warszawa

Kardiologia jest dziedziną medycyny, która obejmuje diagnostykę i leczenie chorób serca oraz naczyń. Jest to ważna dziedzina medycyny…