Endokrynolog dziecięcy Warszawa

W FitMedica zapraszamy do skorzystania z konsultacji z endokrynologiem dziecięcym. Trzeba pamiętać, że choroby endokrynologiczne, występujące w rodzinie, mogą również pojawić się u dzieci. Jeśli zaniepokoją Państwa wskazane poniżej objawy, warto udać się na wizytę do specjalisty. W razie potrzeby szybko wdrożona diagnostyka i leczenie dają szansę na powrót do zdrowia.

Czym zajmuje się poradnia endokrynologiczna dla dzieci?

W naszej warszawskiej poradni lekarz specjalista zajmuje się terapią zaburzeń funkcjonowania gruczołów wydzielania wewnętrznego: tarczycy, nadnerczy, podwzgórza, przysadki, gonad i przytarczyc.

Z jakimi objawami należy zgłosić się do poradni endokrynologicznej dla dzieci?

Wskazaniem do wizyty w poradni endokrynologicznej jest wolniejszy wzrost dziecka lub problemy z osiągnięciem przeciętnego wzrostu rówieśników. Pamiętajmy również, że zbyt wysokie bądź szybko rosnące pociechy również warto skonsultować z lekarzem specjalistą z naszej warszawskiej poradni – to może być objaw choroby, choć dużo rzadziej niepokoi rodziców.

Innym problemem są kwestie związane z odżywianiem. Uwagę powinien zwrócić słaby lub nadmierny przyrost młodego człowieka na wadze pomimo spożywania dobrych jakościowo i różnorodnych posiłków. Niepokoić może również wzmożone łaknienie przy jednoczesnym spadku masy ciała.
Konsultacji z endokrynologiem warto zasięgnąć, jeśli zauważycie Państwo u swojej kilkuletniej pociechy powiększające się gruczoły piersiowe, owłosienie w okolicach płciowych, trądzik lub ostry zapach potu. Wskazaniem do wizyty w naszej warszawskiej poradni jest także brak objawów dojrzewania u nieco starszego pacjenta, który ukończył 13-14 lat.

Wskazaniem do porady specjalistycznej są nadmiernie wypadające włosów bądź pojawienie się łysienia u dziecka.
Problemy o podłożu hormonalnym mogą przyczynić się do zmiany w zachowaniu młodego człowieka. O wizycie warto pomyśleć, jeśli od jakiegoś czasu dziecko stało się nadreaktywne, płaczliwe, konfliktowe, gorzej się uczy lub ma problemy z koncentracją i pamięcią.
Ponadto, konsultacja u tego specjalisty zalecana jest wszystkim małym pacjentom, których mamy były leczone hormonalnie w trakcie ciąży lub mają problemy endokrynologiczne. Nasz dziecięcy specjalista od problemów hormonalnych zawsze zapewni swoją profesjonalną pomoc.

Endokrynolog dziecięcy – co leczy?

Endokrynologia dziecięca to dziedzina medycyny, która zajmuje się leczeniem zaburzeń funkcjonowania układu hormonalnego u najmłodszych pacjentów. W przypadku wystąpienia nieprawidłowości w pracy narządów m.in. trzustki, nadnerczy, przysadki mózgowej, tarczycy wraz z przytarczycami, gonady, jajników i jąder – endokrynolog przeprowadza szczegółową diagnostykę, szukając przyczyn ze strony układu dokrewnego odpowiadających za wybrane dolegliwości.

Do chorób, których leczeniem zajmuje się endokrynolog dziecięcy można zaliczyć:

  • Nadczynność i niedoczynność tarczycy,
  • Hashimoto,
  • Zespół Cushinga,
  • Cukrzyca,
  • choroba Addisona.

 

Endokrynolog dziecięcy – jak przygotować się do wizyty?

 Rodzice odwiedzający naszą poradnię z nieco starszymi pociechami, muszą mieć świadomość tego, że wizyta zazwyczaj będzie dla nich stresująca. Nasz endokrynolog ma oczywiście bardzo dobre podejście do pacjentów, ale warto wcześniej przeprowadzić rozmowę z dzieckiem. Jej celem jest rozładowanie stresu, poprzez wyjaśnienie zasadności takiej wizyty oraz jej przebiegu.

Jednocześnie zalecamy, aby ubierać młodsze pociechy w rzeczy łatwe do zdjęcia, na przykład rozpinane bluzy oraz kurtki, luźne spodnie i getry. To z pewnością ułatwi przeprowadzenie badania i ograniczy stres u małego pacjenta.

Rodzice powinni również wcześniej przygotować sobie pytania, które chcą zadań lekarzowi. Niezbędne jest oczywiście zabranie dokumentacji medycznej, historii choroby, wyników badań oraz książeczki zdrowia dziecka.

Jakie badania do endokrynologa dziecięcego?

Przed wizytą u endokrynologa dziecięcego warto zrobić badania ułatwiające rozpoznanie problemu i podjęcie precyzyjnych metod diagnostycznych. Dobrym rozwiązaniem będzie wykonanie standardowego kompletu badań, takich jak: morfologia krwi, stężenie glukozy we krwi, lipidogram, poziom żelaza, magnezu, witaminy, D3 oraz TSH. U niektórych pacjentów niezbędne mogą okazać się także badania FT3, FT4 oraz anty-TG.

Jak wygląda wizyta u endokrynologa dziecięcego?

Przed badaniem lekarz specjalista z naszej warszawskiej poradni przeprowadzi szczegółowy wywiad medyczny. Trzeba być przygotowanym na udzielenie dokładnych informacji na temat objawów, które wystąpiły u pacjenta, podjętych wcześniej sposobów leczenia i przeprowadzonych badań dodatkowych oraz występowania chorób endokrynologicznych u bliskich członków rodziny.

Wywiad pozwoli naszemu specjaliście na zaplanowanie badań specjalistycznych i podjęcie odpowiedniego leczenia. Zależnie od wskazań, może to być na przykład oznaczenie poziomu hormonów lub wykonanie USG tarczycy. Endokrynolog dziecięcy na podstawie wywiadu i wstępnej oceny może zlecić również wykonanie innych badań m.in. biopsji, badania moczu oraz badań krwi.

 Endokrynolog dziecięcy prywatnie – jak się umówić?

Prywatna wizyta u endokrynologa dziecięcego oszczędzi Twój czas i ograniczy konieczność wizyty u lekarza rodzinnego przed spotkaniem ze specjalistą. W Centrum Medycznym FitMedica nie potrzebujesz skierowania, aby umówić się ze swoją pociechą do endokrynologa dziecięcego. W tym celu skontaktuj się z nami – jesteśmy do Twojej dyspozycji pod numerem telefonu oraz adresem e-mail wskazanym na dole strony.

Endokrynolog dziecięcy Warszawa

Wizyta z dzieckiem u endokrynologa pozwala w krótkim czasie przeciwdziałać nieprawidłowościom występującym ze strony układu hormonalnego, co ma niebagatelne znaczenie w przeciwdziałaniu zaburzeniom wzrostu i dojrzewania. Leczenie zlecone przez endokrynologa u większości pacjentów wiąże się z koniecznością przyjmowania środków farmakologicznych – doustnie lub w zastrzykach, w zależności od rodzaju dysfunkcji.

Dowiedz się więcej:

Otyłość u dzieci

Otyłość u dzieci  Otyłość to przewlekła choroba metaboliczna, która dotyka coraz większej liczby dzieci. Stan ten charakteryzuje się…

Niedoczynność tarczycy

Niedoczynność tarczycy Tarczyca to bardzo ważny gruczoł, dzięki któremu organizm może funkcjonować w prawidłowy sposób. Tyroksyna i trijodotyronina,…

Niedoczynność tarczycy u dzieci

Niedoczynność tarczycy u dzieci – objawy, przyczyny, leczenie Prawidłowa praca gruczołów produkujących hormony ma kluczowe znaczenie dla zachowania…