Endokrynolog dziecięcy

W FitMedica zapraszamy do skorzystania z konsultacji z endokrynologiem dziecięcym. Trzeba pamiętać, że choroby endokrynologiczne, występujące w rodzinie, mogą również pojawić się u dzieci. Jeśli zaniepokoją Państwa wskazane poniżej objawy, warto udać się na wizytę do specjalisty. W razie potrzeby szybko wdrożona diagnostyka i leczenie dają szansę na powrót do zdrowia.

Czym zajmuje się poradnia endokrynologiczna dla dzieci?

W naszej warszawskiej poradni lekarz specjalista zajmuje się terapią zaburzeń funkcjonowania gruczołów wydzielania wewnętrznego: tarczycy, nadnerczy, podwzgórza, przysadki, gonad i przytarczyc.

Z jakimi objawami należy zgłosić się do poradni endokrynologicznej dla dzieci?

Wskazaniem do wizyty w poradni endokrynologicznej jest wolniejszy wzrost dziecka lub problemy z osiągnięciem przeciętnego wzrostu rówieśników. Pamiętajmy również, że zbyt wysokie bądź szybko rosnące pociechy również warto skonsultować z lekarzem specjalistą z naszej warszawskiej poradni – to może być objaw choroby, choć dużo rzadziej niepokoi rodziców.

Innym problemem są kwestie związane z odżywianiem. Uwagę powinien zwrócić słaby lub nadmierny przyrost młodego człowieka na wadze pomimo spożywania dobrych jakościowo i różnorodnych posiłków. Niepokoić może również wzmożone łaknienie przy jednoczesnym spadku masy ciała.
Konsultacji z endokrynologiem warto zasięgnąć, jeśli zauważycie Państwo u swojej kilkuletniej pociechy powiększające się gruczoły piersiowe, owłosienie w okolicach płciowych, trądzik lub ostry zapach potu. Wskazaniem do wizyty w naszej warszawskiej poradni jest także brak objawów dojrzewania u nieco starszego pacjenta, który ukończył 13-14 lat.

Wskazaniem do porady specjalistycznej są nadmiernie wypadające włosów bądź pojawienie się łysienia u dziecka.
Problemy o podłożu hormonalnym mogą przyczynić się do zmiany w zachowaniu młodego człowieka. O wizycie warto pomyśleć, jeśli od jakiegoś czasu dziecko stało się nadreaktywne, płaczliwe, konfliktowe, gorzej się uczy lub ma problemy z koncentracją i pamięcią.
Ponadto, konsultacja u tego specjalisty zalecana jest wszystkim małym pacjentom, których mamy były leczone hormonalnie w trakcie ciąży lub mają problemy endokrynologiczne. Nasz dziecięcy specjalista od problemów hormonalnych zawsze zapewni swoją profesjonalną pomoc.

Endokrynolog dziecięcy – jak przygotować się do wizyty?

 

Rodzice odwiedzający naszą poradnię z nieco starszymi pociechami, muszą mieć świadomość tego, że wizyta zazwyczaj będzie dla nich stresująca. Nasz endokrynolog ma oczywiście bardzo dobre podejście do pacjentów, ale warto wcześniej przeprowadzić rozmowę z dzieckiem.

Jej celem jest rozładowanie stresu, poprzez wyjaśnienie zasadności takiej wizyty oraz jej przebiegu.

Jednocześnie zalecamy, aby ubierać młodsze pociechy w rzeczy łatwe do zdjęcia, na przykład rozpinane bluzy oraz kurtki, luźne spodnie i getry. To z pewnością ułatwi przeprowadzenie badania i ograniczy stres u małego pacjenta.

Rodzice powinni również wcześniej przygotować sobie pytania, które chcą zadań lekarzowi. Niezbędne jest oczywiście zabranie dokumentacji medycznej, historii choroby, wyników badań oraz książeczki zdrowia dziecka.

Endokrynolog dziecięcy – jak będzie wyglądała wizyta?

Przed badaniem lekarz specjalista z naszej warszawskiej poradni przeprowadzi szczegółowy wywiad medyczny. Trzeba być przygotowanym na udzielenie dokładnych informacji na temat objawów, które wystąpiły u pacjenta, podjętych wcześniej sposobów leczenia i przeprowadzonych badań dodatkowych oraz występowania chorób endokrynologicznych u bliskich członków rodziny.

Wywiad pozwoli naszemu specjaliście na zaplanowanie badań specjalistycznych i podjęcie odpowiedniego leczenia. Zależnie od wskazań, może to być na przykład oznaczenie poziomu hormonów lub wykonanie USG.

Dowiedz się więcej:

Otyłość u dzieci

Otyłość u dzieci  Otyłość to przewlekła choroba metaboliczna, która dotyka coraz większej liczby dzieci. Stan ten charakteryzuje się…

Niedoczynność tarczycy

Niedoczynność tarczycy Tarczyca to bardzo ważny gruczoł, dzięki któremu organizm może funkcjonować w prawidłowy sposób. Tyroksyna i trijodotyronina,…

Niedoczynność tarczycy u dzieci

Niedoczynność tarczycy u dzieci Tuż po urodzeniu dzieci, które nie mają prawidłowo wykształconej tarczycy lub nie produkują wystarczającej…