Holter EKG Warszawa

holter-ciśnieniowy-ekg

Rejestrator holterowski EKG to niewielkie urządzenie, które pozwala na zapis rytmu serca w czasie codziennej aktywności oraz w nocy. Taką formę monitorowania czynności serca stosuje się najczęściej przez 1-2 dni. Holter EKG jest bezbolesny i nieinwazyjny, w trakcie badania można wykonywać wszystkie codzienne czynności – aparat mieści się pod ubraniem pacjenta. Zwykle poprzedzony jest wykonaniem spoczynkowego zapisu badania EKG.

Teraz można skorzystać z możliwości przeprowadzenia tego badania w warszawskiej przychodni FitMedica.

Kiedy lekarz zleca wykonanie badania holter EKG?

Badanie EKG holtera przeprowadza się w sytuacji, gdy u pacjenta pojawiają się objawy sugerujące chorobę serca, takie jak:

  • omdlenia, zasłabnięcia lub utraty przytomności – w celu ustalenia, czy objawy mają podłoże kardiologiczne,
  • kołatanie serca – przyspieszone lub nieregularne bicie serca,
  • duszności, uczucie dyskomfortu w klatce piersiowej,
  • bradykardia, czyli wolna czynność serca, kiedy bije ono z częstością poniżej 60 uderzeń w ciągu minuty – wykonuje się je w celu oceny ew. zaburzeń powstawania lub przewodzenia impulsów elektrycznych,

Ponadto holter serca wykonuje się:

  • do oceny prawidłowości stymulacji u pacjentów, którzy mają wszczepiony rozrusznik (stymulator serca),
  • przy występowaniu chorób sprzyjających powstawaniu zaburzeń rytmu serca, takich jak: kardiomiopatia, choroba niedokrwienna serca – dzięki ciągłemu zapisowi EKG, jaki rejestruje H,
  • holter, można wychwycić arytmię, której objawów pacjent nie odczuwa,
  • do oceny skuteczności leczenia antyarytmicznego.

Jak przebiega holter ekg serca?

Na skórę klatki piersiowej przykleja się jednorazowe elektrody, które rejestrują czynność serca. U mężczyzn może być wymagane ogolenie niewielkiej okolicy skóry, żeby elektrody dobrze przylegały. Skóra klatki piersiowej powinna być czysta, nie powinno się także stosować kremów, balsamów lub innych preaparatów mogących zmniejszać przyczepność elektrod. 

Elektrody holtera EKG zostaną połączone z urządzeniem rejestrującym za pomocą kilku przewodów. Rejestrator umieszcza się w kieszonce zawieszonej na pasku i nosi przez cały czas badania. Urządzenie jest na tyle małe, że można je schować pod ubraniem. W trakcie rejestracji należy wykonywać normalne aktywności w ciągu dnia i w nocy.

W trakcie badania holterowskiego pacjent prowadzi również dzienniczek zdarzeń. Ważne, żeby zapisać w nim wszystkie niepokojące objawy, takie jak: zawroty głowy, zasłabnięcia, uczucie kołatania serca, nierówne bicie serca, przyspieszenia rytmu, ból w klatce piersiowej, duszność oraz aktywność w ciągu dnia i w nocy. Jest to istotna wskazówka dla lekarza opisującego wynik co do związku zgłaszanych przez pacjenta dolegliwości ze zmianami zapisu EKG.

Czy jest jakieś ryzyko lub niedogodności związane z tym badaniem?

Zasadniczo badanie holterem EKG nie jest obciążone ryzykiem. Może wystąpić swędzenie lub podrażnienie skóry w miejscu przyczepionych elektrod.

W czasie badania nie można pływać ani się kąpać, ponieważ rejestrator holterowski ulega uszkodzeniu przy kontakcie z wodą.

Holter a pole magnetyczne

Inne urządzenia elektryczne zwykle nie wpływają na zapis czynności serca, ale są pewne obostrzenia. Podczas badania holterowskiego należy unikać pola magnetycznego, nie używać mikrofalówek, koców elektrycznych, golarek i szczoteczek elektrycznych. Zapis EKG może również zaburzać sygnał z telefonów komórkowych i przenośnych odtwarzaczy muzyki.

Badanie holterowskie – o czym jeszcze trzeba pamiętać?

Jako że holter EKG jest badaniem całodobowym, pacjent powinien być przygotowany na nieprzerwane noszenie urządzenia przez co najmniej 24 godziny. Holtera nie można moczyć, dlatego wszystkie czynności higieniczne zaleca się wykonać przed wizytą u lekarza i założeniem aparatu.

Zdarza się, że elektrody mogą się samoczynnie odkleić – w takim przypadku należy przykleić je z powrotem, w możliwie tym samym miejscu. Warto kontrolować przynajmniej kilka razy w ciągu dnia, czy elektrody przylegają do skóry, a z urządzenia rejestrującego nie odpięły się przewody. To bardzo ważne, ponieważ miarodajny wynik może dać tylko pełny pomiar, realizowany przez minimum dobę. Jednocześnie pacjenci nie powinni zmieniać ustawień urządzenia (nie naciskać przycisków i nie ingerować w jego pracę w żaden inny sposób). 

Holter EKG w Warszawie – SPECJALISTYCZNE CENTRUM ZDROWIA FITMEDICA

W naszej przychodni w Warszawie oferujemy możliwość wykonania rejestracji EKG metodą holterowską.

Dysponujemy nowym, lekkim i cichym aparatem holter marki BTL.

Zapraszamy na konsultacje do znakomitych specjalistów w dziedzinie kardiologii.

Dowiedz się więcej:

Ambulatoryjny pomiar ciśnienia tętniczego (abpm, holter ciśnieniowy)

W naszej przychodni oferujemy Państwu możliwość wykonania całodobowej, ambulatoryjnej rejestracji ciśnienia tętniczego.  Dysponujemy nowym, lekkim i cichym aparatem…

Niewydolność serca

Niewydolność serca Niewydolność serca jest zespołem objawów, który spowodowany jest uszkodzeniem mięśnia sercowego. Jest to poważne schorzenie, którego…

Holter EKG Warszawa

Rejestrator holterowski EKG to niewielkie urządzenie, które pozwala na zapis rytmu serca w czasie codziennej aktywności oraz w…