Holter EKG Warszawa

Rejestrator holterowski EKG to niewielkie urządzenie, które pozwala na zapis rytmu serca w czasie codziennej aktywności oraz w nocy. Taką formę monitorowania czynności serca stosuje się najczęściej przez 1-2 dni. Holter EKG jest bezbolesny i nieinwazyjny. Zwykle poprzedzony jest wykonaniem spoczynkowego zapisu EKG.

Teraz można skorzystać z możliwości przeprowadzenia tego badania w warszawskiej przychodni FitMedica.

Kiedy lekarz zleca wykonanie tego badania?

W sytuacji, gdy pojawiają się objawy sugerujące chorobę serca, takie jak:

  • omdlenia, zasłabnięcia lub utraty przytomności – w celu ustalenia, czy objawy mają podłoże kardiologiczne,
  • ołatania serca, przyspieszone lub nieregularne bicie serca,
  • bradykardia, czyli wolna czynność serca, kiedy bije ono z częstością poniżej 60 uderzeń w ciągu minuty – wykonuje się je w celu oceny ew. zaburzeń powstawania lub przewodzenia impulsów elektrycznych,

Ponadto:

  • do oceny prawidłowości stymulacji u pacjentów, którzy mają wszczepiony rozrusznik (stymulator serca),
  • przy występowaniu chorób sprzyjających powstawaniu zaburzeń rytmu serca, takich jak: kardiomiopatia, choroba niedokrwienna serca – dzięki ciągłemu zapisowi EKG, jaki rejestruje Holter, można wychwycić arytmię, której objawów pacjent nie odczuwa
  • do oceny skuteczności leczenia antyarytmicznego.
 
 

Jak przebiega badanie?

Na skórę klatki piersiowej przykleja się jednorazowe elektrody, które rejestrują czynność serca. U mężczyzn może być wymagane ogolenie niewielkiej okolicy skóry, żeby elektrody dobrze przylegały. Elektrody Holtera EKG zostaną połączone z urządzeniem rejestrującym za pomocą kilku przewodów. Rejestrator umieszcza się w kieszonce zawieszonej na pasku i nosi przez cały czas badania. Urządzenie jest na tyle małe, że można je schować pod ubraniem. W trakcie rejestracji należy wykonywać normalne aktywności w ciągu dnia i w nocy.

Pacjent prowadzi również dzienniczek zdarzeń. Ważne, żeby zapisać w nim wszystkie niepokojące objawy, takie jak: zawroty głowy, zasłabnięcia, uczucie kołatania serca, nierówne bicie serca, przyspieszenia rytmu, ból w klatce piersiowej, duszność oraz aktywność w ciągu dnia i w nocy. Jest to istotna wskazówka dla lekarza opisującego wynik co do związku zgłaszanych przez pacjenta dolegliwości ze zmianami zapisu EKG.

 

Czy jest jakieś ryzyko lub niedogodności związane z tym badaniem?

Zasadniczo badanie Holterem EKG nie jest obciążone ryzykiem. Może wystąpić swędzenie lub podrażnienie skóry w miejscu przyczepionych elektrod.

W czasie badania nie można pływać ani się kąpać, ponieważ rejestrator holterowski ulega uszkodzeniu przy kontakcie z wodą.
Inne urządzenia elektryczne zwykle nie wpływają na zapis czynności serca, ale są pewne obostrzenia. Należy unikać pola magnetycznego, nie używać mikrofalówek, koców elektrycznych, golarek i szczoteczek elektrycznych. Zapis EKG może również zaburzać sygnał z telefonów komórkowych i przenośnych odtwarzaczy muzyki.

 

ZAPRASZAMY PAŃSTWA DO SPECJALISTYCZNEGO CENTRUM ZDROWIA FITMEDICA!

W naszej przychodni w Warszawie oferujemy możliwość wykonania rejestracji EKG metodą holterowską.
Dysponujemy nowym, lekkim i cichym aparatem firmy BTL.

Zapraszamy na konsultacje do znakomitych specjalistów w dziedzinie kardiologii.

Dowiedz się więcej:

Niewydolność serca

Niewydolność serca Niewydolność serca jest zespołem objawów, który spowodowany jest uszkodzeniem mięśnia sercowego. Jest to poważne schorzenie, którego…

ECHO serca dziecka w FitMedica Warszawa

Badanie jest wykonywane w celu oceny budowy i funkcji serca. Do uzyskania obrazu aparat ECHO wykorzystuje fale dźwiękowe.…

Co to jest nadciśnienie tętnicze, jakie są jego objawy i jak leczyć

Co to jest nadciśnienie tętnicze, jakie są jego objawy i jak leczyć Nadciśnienie tętnicze – co to? Wysokie…