Iniekcja z kwasem hialuronowym do stawów obwodowych i pochewek ściegnistych

Dolegliwości mięśni i stawów mogą być leczone poprzez rehabilitację.

Ból stawów biodrowych, kolanowych czy też barkowych może skutecznie komplikować codzienne funkcjonowanie. Nie zawsze leki przeciwbólowe są wystarczające. W niektórych sytuacjach, z uporczywymi dolegliwościami można sobie poradzić za pomocą iniekcji z kolagenu do stawu lub w jego sąsiedztwo. Zastrzyki z kwasem hialuronowym są dobrym rozwiązaniem w przypadku choroby zwyrodnieniowej, bądź artretyzmu. Wszystko dzięki temu, że kwas hialuronowy uzupełnia maź stawową, co wpływa na zwiększenie lepkości płynu stawowego i zmniejszenie tarcia w stawie.

Jak kwas hialuronowy działa na stawy? 

Kwas hialuronowy występuje naturalnie w ludzkiej skórze, buduje naczynia krwionośne, ale także jest istotnym składnikiem mazi stawowej, czyli substancji redukującej tarcie poszczególnych elementów stawu, przede wszystkim nasad kości. Kwas ten bardzo dobrze wiąże wodę (ma właściwości higroskopijne), dzięki czemu zapewnia wysoką sprężystość płynu stawowego. Dodatkowo odżywia i nawadnia i tkanki, pobudzając je do zrównoważonego działania. Gdy kwasu hialuronowego jest zbyt mało, maź stawowa rozrzedza się, a tarcie między elementami stawu wzrasta, co skutkuje dyskomfortem lub dolegliwościami bólowymi. Zabieg iniekcji pozwala wyrównać objętość kwasu w obrębie stawu, poprawić ruchomość i zredukować dolegliwości bólowe. Kwas HA podany w ten sposób działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie.

Iniekcja kwasu hialuronowego – wskazania do zabiegu

Wskazaniem do wykonania iniekcji z kwasem hialuronowym są:

 • bóle stawów w przebiegu choroby zwyrodnieniowej,
 • ograniczenie ruchomości stawu w zmianach zwyrodnieniowych lub pourazowych,
 • patologie chrząstki stawowej,
 • patologie ścięgien i pochewek ścięgnistych.

Zastrzyki z kwasu hialuronowego – przeciwwskazania do zabiegu

Przeciwwskazaniami do wykonania iniekcji z kwasu hialuronowego są:

 • aktywne zakażenia bakteryjne,
 • stan zapalny w stawie,
 • zmiany skórne w okolicy zabiegu,
 • bakteryjne zapalenie wsierdzia,
 • implanty wewnątrzstawowe (przeciwwskazanie względne),
 • zaburzenia krzepnięcia krwi,
 • obniżenie odporności,
 • uczulenie na składniki preparatu.

Ostrzykiwanie stawów kwasem hialuronowym – przygotowanie do zabiegu

Podanie kwasu hialuronowego do stawów obwodowych nie wymaga specjalnego przygotowania ze strony Pacjenta. Nie ma konieczności pozostawania na czczo. Nie należy odstawiać leków przyjmowanych przewlekle. O stosowaniu leków obniżających krzepliwość krwi trzeba bezwzględnie poinformować lekarza. Szczegółowe informacje o przygotowaniu do zabiegu iniekcji kwasu hialuronowego, lekarz przekaże Państwu podczas konsultacji.

Zastrzyki z kwasu hialuronowego – przebieg zabiegu

Iniekcja z kwasu hialuronowego odbywa się w warunkach jałowych. Okolica stawu zostanie odkażona za pomocą środka antyseptycznego. Po podaniu leku staw zabezpieczony jest opatrunkiem. Kwas hialuronowy jest naturalnym składnikiem organizmu człowieka, stąd rzadko występują efekty uboczne. Mogą jednak pojawić się przejściowe bóle, uczucie gorąca lub obrzęk w miejscu wstrzyknięcia leku. W takiej sytuacji zaleca się chłodzenie stawu lodem. W ciągu 48 godzin od wykonania zabiegu Pacjent powinien unikać forsownego i obciążającego wysiłku. Leczenie kwasem hialuronowym można wielokrotnie powtarzać.

Iniekcja kwasem hialuronowym – jakich stawów może dotyczyć?

Zastrzyki z kwasu hialuronowego stosuje się często w obrębie stawu kolanowego (tzw. zastrzyk z kwasu hialuronowego w kolano). Współcześnie terapii tego rodzaju można poddać także inne stawy, a nawet kręgosłup (przy leczeniu na przykład rwy kulszowej). Oprócz tego powszechnie wykonuje się:

 • zastrzyk w staw biodrowy (tzw. iniekcja kwasu hialuronowego do biodra),
 • zastrzyk w bark (iniekcja kwasu hialuronowego do stawu barkowego).

W Centrum Medycznym FitMedica wykonujemy iniekcje kwasu hialuronowego do stawów – jeśli chcesz uzyskać więcej informacji, skontaktuj się z nami.

Dowiedz się więcej:

Chirurgia kręgosłupa

Najlepsi specjaliści od kręgosłupa w Warszawie Chirurgia kręgosłupa w FitMedica to kompleksowa usługa zdrowotna, która obejmuje specjalistyczne konsultacje,…

Artroskopia – badanie, wskazania, przygotowanie

Artroskopia – badanie, wskazania, przygotowanie Artroskopia jest małoinwazyjnym zabiegiem operacyjnym pozwalającym na ocenę stawów. Pozwala ona zmniejszyć pooperacyjne…

Chirurgia naczyniowa

Chirurgia naczyniowa w Warszawie Chirurg zajmuje się leczeniem operacyjnym chorób. Historia chirurgii sięga czasów starożytnych. Słowo pochodzi z…