Jak postępować w szczególnie skomplikowanych złamaniach kończyn?

Na ten temat dyskutowali specjaliści w trakcie międzynarodowych warsztatów TEACH 6th European Trauma& Extremities Academic Courses for Healthcare. Uczestnikami spotkania byli dr Rafał Kamiński i dr Maciej Makowski.

Złamania kości kończyn wymagają długiego okresy rekonwalescencji, co jest związane z koniecznością wytworzenia zrostu kostnego. Okres powrotu funkcji kończyny trwa nawet kilka miesięcy, a przebudowa kości zajmuje około 2 lat. Zespolenia operacyjne złamań za pomocą implantów są powszechnie stosowaną metodą leczenia. 

Zapewniają skuteczną stabilizację złamania do czasu uzyskania zrostu kostnego. Pozwalają na anatomiczne ustawienie odłamów kostnych, dzięki czemu możliwa jest wczesna rehabilitacja ruchowa. W większości przypadków nie ma potrzeby unieruchomienia kończyny w opatrunku gipsowym, co zmniejsza ryzyko powikłań zakrzepowo-zatorowych. Najczęściej po zakończeniu leczenia metalowy implant jest usuwany. Może jednak pozostać, jeśli jest dobrze tolerowany przez Pacjenta. Dzięki temu w niektórych sytuacjach udaje się uniknąć kolejnej operacji.

Dowiedz się więcej:

Publikacja w International Journal of Molecular Sciences

Terapia osoczem bogatopłytkowym wspomaga regenerację tkanki w przypadku przewlekłych uszkodzeń łąkotki oraz istotnie zmniejsza dolegliwości pacjenta. Na łamach…

Nowoczesne technologie w diagnostyce i terapii tętniaka aorty piersiowej.

Komórki pochodzące od pacjentów z rozpoznanym tętniakiem aorty piersiowej wydzielają charakterystyczne cząsteczki RNA. Wyniki badań zespołu dr Katarzyny…

Wesołych Świąt!

Spokojnych i rodzinnych Świąt Wielkiej Nocy, ładnej pogody, smacznego jajka i mokrego dyngusa życzy FitMedica