Kardiolog dziecięcy

W poradni kardiologicznej dla dzieci oferujemy diagnostykę i leczenie Pacjentów w wieku od 0 do 18 lat. Wykwalifikowana kadra medyczna oraz przyjazna atmosfera w czasie wizyty pozwalają pozbyć się stresu, który często towarzyszy dzieciom w kontakcie z personelem medycznym. W naszej poradni można wykonać badanie EKG, ECHO, Holter EKG i Holter ciśnieniowy.

Czym zajmuje się specjalista kardiologii dziecięcej?

Nasza poradnia mieszcząca się na terenie Warszawy opiekuje się Pacjentami:

 • z podejrzeniem wady serca lub naczyń,
 • z zaburzeniami rytmu serca,
 • z nadciśnieniem tętniczym,
 • z niewydolnością serca,
 • po zabiegach kardiologii inwazyjnej lub po operacji kardiochirurgicznej.

Z jakimi objawami należy zgłosić się do poradni kardiologii dziecięcej?

Do wizyty u lekarza specjalisty powinno skłonić nas wystąpienie objawów takich jak:

 • brak tchu podczas płaczu,
 • trudności w ssaniu, wydłużający się czas karmienia i zmęczenie po nim,
 • słaby przyrost wagi,
 • pocenie i bladość skóry lub sinica,
 • zmniejszona tolerancja wysiłku fizycznego,
 • bóle w klatce piersiowej,
 • omdlenia lub utraty przytomności,
 • duszność i obrzęki obwodowe.
 •  

Pamiętajmy również, że wystąpienie niektórych objawów, zwłaszcza u najmłodszych pacjentów nie zawsze jest powodem do paniki, maluchom zdarzają się również dni gorszego samopoczucia.

Wizytę w naszej warszawskiej poradni może również zalecić lekarz pediatra, który w trakcie osłuchiwania klatki piersiowej stwierdzi obecność szmeru nad sercem.

Kardiolog dziecięcy – Jak przygotować się do wizyty?

Wizyta u lekarza czasem generuje stres u nieco starszych dzieci. Zachęcamy Rodziców do wcześniejszego przygotowania swojej pociechy. Warto dokładnie opowiedzieć dziecku, czym zajmuje się kardiolog, jak będzie wyglądało samo badanie i przede wszystkim, jaki jest jego cel. W naszej warszawskiej poradni pracują oczywiście lekarze, którzy mają bardzo dobre podejście do małych pacjentów.

Sprawne przeprowadzenie badania lekarskiego na pewno zmniejszy stres, a więc dobrym pomysłem jest ubranie dziecka w odzież, którą bez kłopotu można zdjąć. Najlepiej sprawdzają się ubrania rozpinane, luźne spodnie, getry.

Oczywiście proszę nie zapomnieć o zabraniu dokumentów. Przed wizytą u naszego lekarza w Warszawie należy przygotować książeczkę zdrowia dziecka oraz dotychczasową dokumentację medyczną, w tym informacje o odbytych wizytach i wyniki badań diagnostycznych.

Przebieg wizyty u lekarza specjalisty

W każdym przypadku doświadczony kardiolog dziecięcy rozpoczyna konsultację od rozmowy z rodzicem, przeprowadzając wywiad. Bardzo ważne jest więc, aby na tym etapie przekazać lekarzowi wszystkie informacje związane z dolegliwością, w tym dotyczące podobnych problemów u osób z najbliższej rodziny (genetyczne predyspozycje).

Oczywiście każdy rodzic na pewno będzie miał wiele pytań związanych ze stanem zdrowia swojej pociechy. Nasi lekarze z warszawskiej poradni FitMedica są na to przygotowani i zawsze udzielą szczegółowych wyjaśnień.

Po zebraniu wywiadu lekarz przeprowadza badanie ogólnolekarskie i może zalecić wykonanie badań dodatkowych, takich jak: EKG, ECHO lub Holter.

Dowiedz się więcej:

Miażdżyca naczyń krwionośnych

Miażdżyca naczyń krwionośnych Miażdżyca jest przewlekłą chorobą, która dotyczy głównie średnich i dużych naczyń tętniczych. Dolegliwość ta rozwija…

Tętniak aorty piersiowej

Tętniak aorty piersiowej  Tętniak aorty serca to nic innego jak nadmierne jej poszerzenie. Dolegliwość ta ma różne podłoża…

Zawał serca

Zawał serca Zawał serca to groźna dolegliwość zdrowotna objawiająca się ostrym i kłującym bólem w klatce piersiowej, dusznościami…