We wczesnym stadium choroba serca może nie dawać żadnych objawów.

Kardiomiopatia – co warto wiedzieć o chorobie mięśnia sercowego?

Dolegliwości ze strony układu sercowo-naczyniowego nie powinno się lekceważyć – nie inaczej jest w przypadku kardiomiopatii, która obejmuje grupę chorób serca. Nieleczone zaburzenia mogą prowadzić do wystąpienia dokuczliwych objawów. Jak objawia się kardiomiopatia i czy można ją wyleczyć?

Kardiomiopatia – co to jest

Kardiomiopatia to choroba mięśnia sercowego. Obecność nieprawidłowego mięśnia sprawia, że sercu trudniej jest tłoczyć krew po całym organizmie. Kardiomiopatia może prowadzić do rozwinięcia się niewydolności krążenia. Wyróżnia sie kika typów tej choroby, m.in.: kardiomiopatię rozstrzeniową, przerostową i restrykcyjną. Leczenie zależy od rodzaju kardiomiopatii oraz stopnia jej zaawansowania. Stosuje się farmakoterapię, urządzenia wszczepialne, leczenie interwencyjne i kardiochirurgiczne, w skrajnych postaciach przeszczepienie serca.

Kardiomiopatia przerostowa – co to jest?


Kardiomiopatia przerostowa (kardiomiopatia zaporowa) to rodzaj choroby serca, która w głównej mierze wynika z uwarunkowań genetycznych pacjenta. Objawem towarzyszącym zaburzeniom, który pozwala rozpoznać dolegliwość, jest przerost mięśnia serca. Niekiedy towarzyszy mu zawężenie drogi odpływu lewej komory, choć taka sytuacja nie występuje u wszystkich osób z kardiomiopatią przerostową. W najczęściej diagnozowanych przypadkach u pacjentów można wskazać asymetryczny przerost międzykomorowej przegrody serca, rzadziej występuje przerost dowolnego odcinka mięśnia sercowego.


Kardiomiopatia rozstrzeniowa – co to jest?


Kardiomiopatia rozstrzeniowa uznawana jest za jedną z częściej rozpoznawanych odmian kardiomiopatii wśród wszystkich postaci chorób mięśnia sercowego. Za przyczyny jej powstania uznaje się czynniki genetyczne, ale choroba może być również następstwem obecności przebytych infekcji lub niewłaściwego stylu życia. Kardiomiopatia rozstrzeniowa objawia się powiększeniem mięśnia sercowego – u niektórych pacjentów przypadłości towarzyszy również niewielki przerost fragmentu mięśnia. W efekcie ograniczeniu ulega także wydolność serca z małą frakcją wyrzutową.


Kardiomiopatia restrykcyjna – co to jest?


Kardiomiopatia restrykcyjna to rodzaj chorób mięśnia sercowego, który charakteryzuje się najmniejszą częstotliwością występowania. Zaburzenia wiążą się z nieprawidłowym funkcjonowaniem jednej lub obu komór serca, które mają ograniczoną funkcję rozkurczu. W wyniku dolegliwości dochodzi do zesztywnienia ścian komór serca, co prowadzi natomiast do występowania duszności, kołatania serca oraz większego zmęczenia w trakcie wysiłku.

Kardiomiopatia – objawy

Na wczesnych etapach, kardiomiopatia może nie dawać żadnych objawów, pojawiają się one później, w miare progresji choroby. Typowe dolegliwości to między innymi:

• Brak powietrza/duszność w trakcie wysiłku fizycznego, czasem w spoczynku
• Obrzęki nóg, często stóp i kostek
• Powiększenie obwodu brzucha
• Kaszel, zwłaszcza w pozycji leżącej na wznak
• Zmęczenie
• Nieregularna czynność serca
• Bóle w klatce piersiowej
• Zawroty głowy, zasłabnięcia

Niezależnie od typu kardiomiopatii objawy mają tendencję do nasilania się. Czasem pogorszenie stanu ogólnego występuje nagle, w sposób nieoczekiwany, zdarza się również, że narasta przez długi czas.

Kardiomiopatia – przyczyny

Trudno wskazać jedną przyczynę występowania kardiomiopatii, ponieważ do choroby mięśnia serca może prowadzić liczna grupa predyspozycji. Do czynników ryzyka zalicza się m.in. długotrwała obecność wysokiego ciśnienia tętniczego krwi, a także obecność chorób, takich jak: cukrzyca, choroba niedokrwienna serca, choroba Besniera-Boecka-Schaumanna i alkoholizm. Wśród pozostałych przyczyn kardiomiopatii wymienia się m.in.:

1. Czynniki genetyczne
2. Długotrwałe wysokie ciśnienie tętnicze krwi
3. Uszkodzenie serca po przebytym zawale serca
4. Długotrwała szybka czynność serca
5. Wady zastawek serca
6. Choroby metaboliczne, takie jak otyłość, cukrzyca, choroby tarczycy
7. Niedobór witamin i minerałów, np. wit. B1
8. Powikłanie ciąży
9. Długotrwałe nadużywanie alkoholu
10. Stosowanie kokainy, amfetaminy, steroidów anabolicznych
11. Chemioterapia i radioterapia nowotworów
12. Niektóre infekcje wirusowe i bakteryjne
13. Nadmiar żelaza w organizmie (hemochromatoza)
14. Przewlekłe choroby zapalne, np. sarkoidoza
15. Odkładanie się nieprawidłowych białek (amyloidoza)
16. Choroby tkanki łącznej

Pewne postacie kardiomiopatii mają podłoże genetyczne. Lekarz może zalecić badania przesiewowe wśród członków najbliższej rodziny.

Jak wykryć kardiomiopatię?

Pacjent z podejrzeniem kardiomiopatii lub występującymi dolegliwościami charakterystycznymi dla chorób mięśnia serca w celu rozpoznania powinien udać się do kardiologa. Możesz w pierwszej kolejności wybrać się do lekarza pierwszego kontaktu i poczekać na wolny termin lub skorzystać z usług naszego Centrum Medycznego FitMedica. Nasza poradnia kardiologiczna w Warszawie oferuje pomoc doświadczonych specjalistów, którzy zajmą się przeprowadzeniem szeregu badań diagnostycznych w kierunku rozpoznania kardiomiopatii.

Do badań kardiologicznych wykonywanych przy podejrzeniu kardiomiopatii należą m.in.:

  • elektrokardiogram (EKG),
  • echokardiografia (echo serca),
  • RTG klatki piersiowej,
  • biopsja endomiokardialna.

Kardiomiopatia – leczenie

U większości pacjentów leczenie kardiomiopatii ogranicza się do łagodzenia objawów przy pomocy odpowiednio dobranej farmakoterapii. Zadanie leków z reguły polega na regulowaniu poziomu ciśnienia krwi, wyrównaniu rytmu serca oraz usprawnieniu pracy układu sercowo-naczyniowego. Znaczenie w utrzymaniu dobrego zdrowia może mieć również sposób odżywiania z nastawieniem na ograniczenie spożycia soli w diecie oraz regularna aktywność fizyczna.

W Centrum Medycznym FitMedica oferujemy konsultacje wybitnych specjalistów w dziedzinie leczenia chorób mięśnia serca i niewydolności krążenia.

Dowiedz się więcej:

Ambulatoryjny pomiar ciśnienia tętniczego (abpm, holter ciśnieniowy)

W naszej przychodni oferujemy Państwu możliwość wykonania całodobowej, ambulatoryjnej rejestracji ciśnienia tętniczego.  Dysponujemy nowym, lekkim i cichym aparatem…

Niewydolność serca

Niewydolność serca Niewydolność serca jest zespołem objawów, który spowodowany jest uszkodzeniem mięśnia sercowego. Jest to poważne schorzenie, którego…

Holter EKG Warszawa

Rejestrator holterowski EKG to niewielkie urządzenie, które pozwala na zapis rytmu serca w czasie codziennej aktywności oraz w…