Leczenie urazów w ortopedii

Jak skutecznie leczyć urazy kończyn dolnych? – na ten temat dyskutowali specjaliści z największych polskich ośrodków chirurgii urazowo-ortopedycznej. Miło nam poinformować, że uczestnikami warsztatów, które odbyły się 20 i 21.12 w Warszawie byli dr R. Kamiński oraz dr M. Makowski. 

 
Urazy kończyn stanowią jeden z częstszych powodów do interwencji medycznej w ramach oddziału ratunkowego. Zwykle przyczyną urazu jest upadek (dotyczy ok. 50% urazów kończyn dolnych i 30% urazów w obrębie kończyn górnych), ale uraz może mieć związek z wypadkiem przy pracy w trakcie korzystania z maszyn i urządzeń tnących (ok. 20% urazów kończyn górnych) lub wypadkiem komunikacyjnym. Urazy kończyn częściej występują w okresie letnim i dotyczą w połowie przypadków kończyn dolnych. Są to najczęściej skręcenia w obrębie stawu kolanowego i skokowego. Warunki zimowe sprzyjają natomiast kontuzjom w obrębie kończyn górnych. 

Ocena rozległości urazu obejmuje badanie 4 podstawowych elementów funkcjonalnych kończyny, tj. kości, naczyń, nerwów i tkanek miękkich. W przypadku deformacji kończyny, miejscowej bolesności, wylewów podskórnych/wybroczyn, rozległego uszkodzenia tkanek miękkich, zwłaszcza w okolicy stawu, lub zwiększonej ruchomości w stawie należy wykonać badanie radiologiczne kończyny w celu wykluczenia złamania i dalszego zaopatrzenia urazu. Ciężkie uszkodzenia, obejmujące 3 z 4 elementów funkcjonalnych kończyny wymagają objęcia pacjenta opieką wielospecjalistycznego zespołu. Ok. 50% pacjentów po urazie kończyn wymaga hospitalizacji i leczenia operacyjnego.

Dowiedz się więcej:

FitMedica partnerem medycznym AP Radość

Z przyjemnością informujemy, że FitMedica-Specjalistyczne Centrum Zdrowia nawiązała współpracę ze Stowarzyszeniem Akademia Piłkarska Radość.

Revision Masters Meeting Knee – Amsterdam 2018

Miło nam poinformować o uczestnictwie dr Rafała Kamińskiego w międzynarodowych warsztatach poświęconych operacjom rewizyjnym kolana.

Leczenie urazów w ortopedii

Jak skutecznie leczyć urazy kończyn dolnych? – na ten temat dyskutowali specjaliści z największych polskich ośrodków chirurgii urazowo-ortopedycznej.…