Masaż i rehabilitacja kręgosłupa – Warszawa

Według badań bóle kręgosłupa dotyczą nawet 80% dorosłych osób w krajach rozwiniętych. Szacuje się, że są drugim co do częstości występowania – zaraz po bólach głowy – objawem ograniczającym sprawność, a około 30-40% pacjentów zgłaszających się do ortopedy uskarża się na dolegliwości bólowe w odcinku lędźwiowym. Rehabilitacja kręgosłupa to skuteczny sposób na powstrzymanie nasilania się dolegliwości bólowych. Przychodnia FitMedica w Warszawie oferuje swoim pacjentom fachowe konsultacje lekarskie, zespół doskonale wykwalifikowanych fizjoterapeutów z dużym doświadczeniem oraz wspaniale wyposażoną placówkę w sprzęt niezbędny do przeprowadzenia właściwej i kompleksowej rehabilitacji.

Wykazano, że 80-90% chorych z ostrym bólem kręgosłupa może odzyskać sprawność w ciągu sześciu tygodni. Niekiedy dolegliwości pojawiają się nagle, np. przy dźwignięciu dużego ciężaru, zdarza się również, że nieduży dyskomfort przeradza się z upływem czasu w bardzo silny ból. Badania wykazują, że u 10-20% pacjentów rozwija się postać przewlekła, która może prowadzić do długotrwałej niepełnosprawności, powodując ogromne utrudnienia w codziennym funkcjonowaniu.

Przewlekłe bóle kręgosłupa

Zostały uznane za chorobę cywilizacyjną i są związane z ewolucją człowieka. Nacisk wywierany w pozycji wyprostowanej na poszczególne odcinki kręgosłupa jest bardzo duży i może przyczyniać się do powstawania przeciążeń aparatu więzadłowego czy krążka międzykręgowego.

Do najczęstszych dolegliwości związanych z kręgosłupem należą:

Niezależnie od tego, czy ból pojawił się nagle, czy też nasila się od wielu dni, najważniejsza jest trafna diagnostyka oraz odpowiednio zaprogramowane leczenie. W wielu przypadkach po konsultacji z lekarzem ortopedą lub fizjoterapeutą pacjent jest kierowany na rehabilitację, która odpowiednio przeprowadzona może zmniejszyć dolegliwości bólowe oraz zapobiec nasilaniu się objawów.

Specjalistyczne Centrum Zdrowa FitMedica!

Oferujemy szeroki wachlarz konsultacji lekarskich
Skonsultuj swój przypadek podczas wizyty.

Specjalistyczne Centrum Zdrowa FitMedica!
Specjalistyczne Centrum Zdrowa
FitMedica!

Oferujemy szeroki wachlarz konsultacji lekarskich
Skonsultuj swój przypadek podczas wizyty.

Rehabilitacja kręgosłupa

Składa się z kilku etapów i ma na celu poprawę stanu zdrowia pacjenta, przywrócenie prawidłowej funkcji, zakresu ruchu, a przede wszystkim wyeliminowanie bólu.

Rehabilitacja kręgosłupa szyjnego

Głównym powodem bólu w odcinku szyjnym kręgosłupa najczęściej są nadciągnięte mięśnie bądź ucisk nerwów. Ta część kręgosłupa najczęściej ulega również urazom podczas wypadków samochodowych i jest najbardziej narażona na różnego rodzaju zwyrodnienia. Rehabilitacja po operacji kręgosłupa szyjnego bądź też po jego urazie polega na odpowiednio dobranych ćwiczeniach,  a także zabiegach. Do najczęstszych należą: masaż, ultradźwięki, krioterapia czy też elektroterapia. Zabiegi rehabilitacyjne na kręgosłup powinny być wykonywane regularnie przez specjalistów.

 

Rehabilitacja kręgosłupa lędźwiowego

Ból w odcinku lędźwiowym najczęściej pojawia się u osób w przedziale 30-50 lat. Najczęstszą przyczyną zwyrodnień jest przeciążenie kręgosłupa, a także ucisk rdzenia kręgowego. Szybka reakcja i właściwe określenie przyczyny bólu pozwala na podjęcie natychmiastowej rehabilitacji kręgosłupa lędźwiowego, która wykonywana regularnie pozwoli na odzyskanie sprawności. Odcinek lędźwiowy kręgosłupa powinien być poddawany rehabilitacji zgodnie ze stopniem zaawansowania zwyrodnienia. W rehabilitacji najczęściej wykorzystuje się masaże, ultradźwięki, elektroterapię, pole magnetyczne, laser.

Rehabilitacja kręgosłupa – jak wygląda?

W FitMedica w Warszawie każdy pacjent jest traktowany indywidualnie, a program leczenia dobiera zespół specjalistów złożony z ortopedy, fizjoterapeuty i trenera personalnego. Rehabilitacja w chorobach kręgosłupa wykorzystuje różne techniki, w tym:

Fizjoterapia kręgosłupa

Nieodłącznym elementem rehabilitacji pacjentów z bólami kręgosłupa są ćwiczenia indywidualne. W naszej przychodni takie zajęcia prowadzi fizjoterapeuta-trener personalny. Na podstawie wywiadu oraz badania funkcjonalnego dobiera on zestaw ćwiczeń, aby wzmocnić osłabione grupy mięśni i rozciągnąć przykurcze, które determinują nieprawidłową postawę ciała. Zajęcia indywidualne mają także na celu nauczenie pacjenta, co robić, by dolegliwości nie powracały.

Ćwiczenia, w szczególności u osób prowadzących głównie siedzący trybem życia, są niezwykle istotnym elementem, który wpływa na zachowanie sprawności narządu ruchu. Należy je kontynuować nawet po ustąpieniu dolegliwości bólowych, ponieważ bardzo często w przypadku braku aktywności fizycznej dochodzi do nawrotów choroby. W przychodni FitMedica w Warszawie prowadzimy zajęcia „Zdrowy kręgosłup” szczególnie polecane osobom, które w przeszłości doświadczyły incydentów bólowych kręgosłupa oraz seniorom.

Masaż kręgosłupa

Najlepsze efekty daje terapia łącząca w sobie ćwiczenia oraz masaż kręgosłupa. Jeśli czujesz, że Twoje mięśnie są osłabione, nadmiernie napięte lub naciągnięte, nie pracują jednakowo po obu stronach pleców, a Twoja postawa się pogarsza, warto skorzystać z możliwości masażu leczniczego. Pamiętaj, że kręgosłup jest przez nas codziennie bardzo obciążany. Prawidłowym wykonaniem masażu powinien się zająć specjalista – rehabilitant znający gruntownie anatomię człowieka, w przeciwnym razie można sobie dodatkowo zaszkodzić.

Im wcześniej zostanie wdrożone leczenie, tym szybciej można poradzić sobie z problemem, dlatego naszym pacjentom proponujemy bezpłatne konsultacje z fizjoterapeutą. Podczas wizyty specjalista odpowie na wszystkie pytania dotyczące możliwości i sposobów rehabilitacji. Znakomita większość zespołów bólowych kręgosłupa niezakwalifikowanych do leczenia operacyjnego bardzo dobrze reaguje na działania rehabilitacyjne (np. ćwiczenia i masaż kręgosłupa), dlatego zapraszamy do naszej placówki, gdzie każdy pacjent uzyska fachową i rzetelną pomoc.

Bóle kręgosłupa – jak im zapobiegać?

Zwyrodnienia kręgosłupa są jednymi z najbardziej bolesnych dolegliwości. Właściwe dbanie o kręgosłup pozwala dłużej utrzymywać go w dobrej kondycji. Warto zatem zapewnić sobie odpowiednią dawkę ruchu i uprawiać sport. Istotna jest również gimnastyka i ćwiczenia nastawione na wzmocnienie mięśni międzyżebrowych. Regularne treningi umożliwiają łatwiejsze utrzymywanie prawidłowej sylwetki, dzięki czemu kręgosłup nie jest narażony na przeciążenia.

Dowiedz się więcej:

Lordoza szyjna – jej fizjologia, zaburzenia i sposoby postępowania

Lordoza szyjna – jej fizjologia, zaburzenia i sposoby postępowania Kręgosłup człowieka składa się z  kręgów, które tworzą odcinki.…

Zespół zamrożonego barku

Zespół zamrożonego barku Zamrożony bark (nazywany również jako zespół zamrożonego barku) to bolesna dolegliwość tego stawu, która uniemożliwia…

Zespół cieśni nadgarstka

Zespół cieśni nadgarstka Definicja zespołu cieśni nadgarstka: Jest to grupa objawów, takich jak drętwienie, mrowienie oraz osłabienie siły…