Na czym polega badanie na platformie stabilograficznej?

Komputerowe badanie chodu jest pomocne w pracy lekarza ortopedy, reumatologa, chirurga naczyniowego, diabetologa, neurologa, a także fizjoterapeuty. W obiektywny sposób przedstawia różnice w obciążaniu kończyn, problemy z utrzymaniem równowagi, skracanie długości kroku czy utykanie. Jest badaniem nieinwazyjnym i bezbolesnym. Polega na przejściu najpierw jedną, a następnie drugą nogą przez platformę pomiarową zaopatrzoną w czujniki rejestrujące obciążenie. Można również wykonać badanie statyczne. Program komputerowy obrazuje kształt oraz rozmieszczenie nacisku na podeszwę stóp w trakcie chodzenia i w spoczynku, a także rejestruje fazy chodu oraz przemieszczanie się środka ciężkości.

W jakim celu wykonuje się badanie stabilograficzne?

Badanie jest uzupełnieniem postępowania diagnostycznego w przypadku dolegliwości bólowych stóp, kolan oraz stawów biodrowych. Znajduje zastosowanie w okresie rehabilitacji przed i po zabiegu operacyjnym. Dzięki precyzyjnym pomiarom siły nacisku pozwala właściwie zaplanować działania rehabilitacyjne. Ocena rzutu środka ciężkości umożliwia wykrywanie zaburzeń koordynacji i równowagi. Badanie komputerowe jest wykorzystywane do oceny przygotowania motorycznego u sportowców oraz efektywności procesu rehabilitacji. Może być pomocne w doborze właściwego obuwia i wkładek ortopedycznych.

 

U jakich pacjentów warto wykonać komputerowe badanie chodu?

Badanie na platformie stabilograficznej skierowane jest do osób odczuwających dyskomfort związany z bolesnością stóp; osób przed i po zabiegu chirurgicznym stawów skokowych, kolanowych i biodrowych; osób z dolegliwościami bólowymi odcinka lędźwiowego kręgosłupa wraz z promieniowaniem bólu do kończyn; a także do osób które dzięki dokładnemu i rzetelnemu badaniu chodu chcą poprawić swoje sportowe wyniki.

 

Jakie są wskazania do poszerzonej diagnostyki chodu?

Stan po urazie stawu skokowego
Przygotowanie do zabiegu rekonstrukcji więzadeł stawu skokowego
Stan po urazie stawu kolanowego
Przygotowanie do zabiegu rekonstrukcji więzadeł i łąkotek stawu kolanowego
Stan po zabiegu rekonstrukcji ACL, szyciu łąkotek
Przygotowanie do zabiegu endoprotezoplastyki stawu kolanowego i biodrowego
Stan po endoprotezoplastyce stawu kolanowego i biodrowego
Ból kolana związany z syndromem stawu rzepkowo-udowego (PFJS, ELPS) lub bocznym przyparciem rzepki
Stan po zabiegu rekonstrukcji troczków rzepki
Przeciążenia związane z intensywnym uprawianiem sportu (kolano skoczka, kolano biegacza, łydka biegacza (shin splint) lub ból w okolicy wierzchołka rzepki)
Dolegliwości bólowe odcinka lędźwiowego kręgosłupa z towarzyszącym bólem/osłabieniem kończyny dolnej
Bóle w okolicy stopy związane z ostrogą piętową, paluchem koślawym, płaskostopie podłużnym lub poprzecznym.

 

Dlaczego bolą stopy?

Przyczyny dolegliwości są różne. Mogą być miejscowe, takie jak zniekształcenie lub wada stóp (palce młotkowate, halluksy, stopa wydrążona, płaskostopie), pourazowe (paluch biegacza), zapalne (ostroga piętowa) i inne (jałowa martwica kości piętowej). Czasami są objawem dyskopatii i rwy kulszowej lub wynikają z niedokrwienia kończyn dolnych. Mogą występować w przebiegu cukrzycy, niewydolności nerek czy dny moczanowej.

 

Co zrobić w takiej sytuacji?

Jeżeli odczuwasz dyskomfort lub ból stóp w trakcie chodzenia bądź w spoczynku wybierz się do specjalisty. W trakcie konsultacji lekarz może ustalić przyczynę dolegliwości lub wystawi skierowanie na badania dodatkowe, takie jak USG, komputerowe badanie chodu lub rezonans magnetyczny.

 

Co oferujemy w FitMedica?

W naszej przychodni można zasięgnąć porady ortopedycznej, reumatologicznej, neurologicznej i fizjoterapeutycznej. Specjaliści FitMedica wykonują badania USG narządu ruchu, czynnościowe badanie EMG oraz komputerownie badanie chodu.

Dowiedz się więcej:

Choroba Duputryen’a ( przykurcz rozcięgna dłoniowego)

Choroba Duputryen’a ( przykurcz rozcięgna dłoniowego) Choroba Duputryen’a informacje ogólne Choroba Duputryen’a  jest łagodną chorobą przewlekłą spowodowaną nieprawidłowym…

Czynnościowe EMG (funkcjonalne EMG, sEMG)

Czynnościowe badanie EMG polega na ocenie i analizie aktywności elektrycznej mięśni w czasie ruchów funkcjonalnych, pracy oraz leczenia…

Uszkodzenie więzadła krzyżowego przedniego, czyli co dalej ze sportem?

Uszkodzenie więzadła krzyżowego przedniego, czyli co dalej ze sportem? Więzadło krzyżowe przednie jest jednym z więzadeł w kolanie. …