Na czym polega badanie na platformie stabilograficznej?

Komputerowe badanie chodu

Komputerowe badanie chodu jest pomocne w pracy lekarza ortopedy, reumatologa, chirurga naczyniowego, diabetologa, neurologa, a także fizjoterapeuty. W obiektywny sposób przedstawia różnice w obciążaniu kończyn, problemy z utrzymaniem równowagi, skracanie długości kroku czy utykanie. Jest badaniem nieinwazyjnym i bezbolesnym. Polega na przejściu najpierw jedną, a następnie drugą nogą przez platformę pomiarową zaopatrzoną w czujniki rejestrujące obciążenie. Można również wykonać badanie statyczne. Program komputerowy obrazuje kształt oraz rozmieszczenie nacisku na podeszwę stóp w trakcie chodzenia i w spoczynku, a także rejestruje fazy chodu oraz przemieszczanie się środka ciężkości.

W jakim celu wykonuje się badanie stabilograficzne?

Badanie jest uzupełnieniem postępowania diagnostycznego w przypadku dolegliwości bólowych stóp, kolan oraz stawów biodrowych. Znajduje zastosowanie w okresie rehabilitacji przed i po zabiegu operacyjnym. Dzięki precyzyjnym pomiarom siły nacisku pozwala właściwie zaplanować działania rehabilitacyjne. Ocena rzutu środka ciężkości umożliwia wykrywanie zaburzeń koordynacji i równowagi. Badanie komputerowe jest wykorzystywane do oceny przygotowania motorycznego u sportowców oraz efektywności procesu rehabilitacji sportowej. Może być pomocne w doborze właściwego obuwia i wkładek ortopedycznych.

U jakich pacjentów warto wykonać komputerowe badanie chodu?

Badanie na platformie stabilograficznej skierowane jest do osób odczuwających dyskomfort związany z bolesnością stóp; osób przed i po zabiegu chirurgicznym stawów skokowych, kolanowych i biodrowych; osób z dolegliwościami bólowymi odcinka lędźwiowego kręgosłupa wraz z promieniowaniem bólu do kończyn; a także do osób które dzięki dokładnemu i rzetelnemu badaniu chodu chcą poprawić swoje sportowe wyniki.

Jakie są wskazania do poszerzonej diagnostyki chodu?

 • Stan po urazie i skręceniu stawu skokowego
 • Przygotowanie do zabiegu rekonstrukcji więzadeł stawu skokowego
 • Stan po urazie stawu kolanowego
 • Przygotowanie do zabiegu rekonstrukcji więzadeł i łąkotek stawu kolanowego
 • Stan po zabiegu rekonstrukcji ACL, szyciu łąkotek
 • Przygotowanie do zabiegu endoprotezoplastyki stawu kolanowego i biodrowego
 • Stan po endoprotezoplastyce stawu kolanowego i biodrowego
 • Ból kolana związany z syndromem stawu rzepkowo-udowego (PFJS, ELPS) lub bocznym przyparciem rzepki
 • Stan po zabiegu rekonstrukcji troczków rzepki
 • Przeciążenia związane z intensywnym uprawianiem sportu (kolano skoczka, kolano biegacza, łydka biegacza (shin splint) lub ból w okolicy wierzchołka rzepki)
 • Dolegliwości bólowe odcinka lędźwiowego kręgosłupa z towarzyszącym bólem/osłabieniem kończyny dolnej
 • Bóle w okolicy stopy związane z ostrogą piętową, paluchem koślawym, płaskostopie podłużnym lub poprzecznym.

Dlaczego bolą stopy?

Przyczyny dolegliwości są różne. Mogą być miejscowe, takie jak zniekształcenie lub wada stóp (palce młotkowate, halluksy, stopa wydrążona, płaskostopie), pourazowe (paluch biegacza), zapalne (ostroga piętowa) i inne (jałowa martwica kości piętowej). Czasami są objawem dyskopatii i rwy kulszowej lub wynikają z niedokrwienia kończyn dolnych. Mogą występować w przebiegu cukrzycy, niewydolności nerek czy dny moczanowej.

Co zrobić w takiej sytuacji?

Jeżeli odczuwasz dyskomfort lub ból stóp w trakcie chodzenia bądź w spoczynku wybierz się do specjalisty. W trakcie konsultacji lekarz może ustalić przyczynę dolegliwości lub wystawi skierowanie na badania dodatkowe, takie jak USG stopy, komputerowe badanie chodu lub rezonans magnetyczny.

Co oferujemy w FitMedica?

W naszej przychodni można zasięgnąć porady ortopedycznej, reumatologicznej, neurologicznej i fizjoterapeutycznej. Specjaliści FitMedica wykonują badania USG narządu ruchu, czynnościowe badanie EMG oraz komputerowe badanie chodu.

Dowiedz się więcej:

Artroskopia biodra

Artroskopia biodra Artroskopia stawu biodrowego to małoinwazyjny zabieg, który umożliwia w bezpieczny sposób wyleczyć różne dolegliwości w obrębie…

Iniekcja PRP (osocze bogatopłytkowe)

Podanie osocze bogatopłytkowego (czynników wzrostu pochodzenia autogenicznego). W ciągu ostatnich lat ukazało się wiele publikacji dotyczących zastosowania osocza…

Choroba Duputryen’a ( przykurcz rozcięgna dłoniowego)

Choroba Duputryen’a ( przykurcz rozcięgna dłoniowego) Choroba Duputryen’a informacje ogólne Choroba Duputryen’a  jest łagodną chorobą przewlekłą spowodowaną nieprawidłowym…