Przy nadciśnieniu tętniczym pacjenci mogą przez długi czas nie zauważać objawów.

Co to jest nadciśnienie tętnicze, jakie są jego objawy i jak leczyć

Nadciśnienie tętnicze – co to?

Wysokie ciśnienie krwi jest częstym schorzeniem i wynika ze zbyt dużej siły nacisku strumienia krwi na ściany tętnic. Prowadzi to do uszkodzenia naczyń i może być przyczyną problemów zdrowotnych, m.in. choroby serca. Ciśnienie krwi zależy od ilości krwi, którą serce pompuje do tętnic oraz od oporu jaki stanowią naczynia obwodowe. Im więcej krwi pompuje serce oraz im węższe i sztywniejsze są naczynia krwionośne, tym wyższe wartości ciśnienia tętniczego. Choroba rozwija się przez wiele lat i długo nie daje żadnych objawów. Niekontrolowane, wysokie ciśnienie tętnicze krwi zwiększa ryzyko poważnych problemów zdrowotnych, w tym zawału serca lub udaru mózgu. Na szczęście, wysokie artości ciśnienia krwi można łatwo oszacować. Nowoczesna diagnostyka kardiologiczna pozwala również wykryć uszkodzenie naczyń i serca, nawet w okresie bezobjawowym. Jeśli wiesz, że Twoje ciśnienie krwi przekracza dopuszczalne normy, umów się na wizytę do kardiologa, tak, żeby wcześnie rozpocząć leczenie.

Objawy nadciśnienia tętniczego

Większość pacjentów z wysokim ciśnieniem tętniczym krwi przez długi czas nie prezentuje żadnych objawów choroby. Pewna grupa może zgłaszać tępe bóle głowy, zawroty głowy lub krwawienia z nosa już na wczesnym etapie choroby. Zwykle jednak objawy występują, gdy ciśnienie krwi osiąga wartości zagrażające zdrowiu.

Przyczyny nadciśnienia tętniczego

Wyróżnia się dwa typy nadciśnienia tętniczego: Nadciśnienie pierwotne – występuje u większości pacjentów. Rozwija się stopniowo przez wiele lat. Nie jest znana przyczyna wysokich wartości ciśnienia tętniczego. Nadciśnienie wtórne – dotyczy pacjentów, u których można wskazać przyczynę choroby. Wysokie ciśnienie pojawia się zazwyczaj nagle, osiąga znaczne wartości, słabiej też reaguje na standardowe leczenie.

Wśród przyczyn wtórnego nadciśnienia można wyróżnić:

– choroby nerek i nadnerczy – choroby tarczycy – wrodzone wady naczyń krwionośnych (np. koarktacja aorty) – niektóre leki przeciwbólowe, niesteroidowe leki przeciwzapalne, steroidy, – doustne środki antykoncepcyjne – kokaina, amfetamina – nadużywanie alkoholu – obturacyjny bezdech senny

Jak często kontrolować ciśnienie krwi?

Kontrolę ciśnienia tętniczego krwi przeprowadza lekarz internista lub specjalista podczas każdej wizyty w ambulatorium. Po skończeniu 18 r.ż warto mierzyć ciśnienie tętnicze nie rzadziej niż co 2 lata. Jeśli lekarz rozpoznał już wcześniej chorobę nadciśnieniową lub inne czynniki ryzyka sercowo-naczyniowego, zaleci częstsze monitorowanie wartości ciśnienia.

Czynniki ryzyka nadciśnienia tętniczego

Wiek – ryzyko sercowo-naczyniowe rośnie wraz z wiekiem. Do ok. 45 r.ż. nadciśnienie tętnicze częściej dotyczy mężczyzn. Kobiety mają większe ryzyko tej choroby po 65 r.ż.

Obciążenie rodzinne – wysokie wartości ciśnienia częściej występują wśród członków rodziny pacjenta z rozpoznaną chorobą.

Nadwaga i otyłość – im wyższa masa ciała tym więcej krwi musi być dostarczone do tkanek, żeby zapewnić właściwy dowóz tlenu i substancji odżywczych. Im większa objętość krwi krążącej w łożysku naczyniowym tym wyższe ciśnienie tętnicze.

Brak aktywności fizycznej – skutkuje często wyższą spoczynkową i wysiłkową czynnością serca. Wzrost liczby skurczów serca w ciągu minuty obciąża mięsień serca większą pracą. Rośnie też siła nacisku strumienia krwi na ściany naczyń. Brak aktywności fizycznej prowadzi również do przyrostu wagi.

Palenie papierosów – palenie lub żucie tytoniu wywołuje natychmiastowy, przejściowy wzrost cisnienia tętniczego. Poza tym związki chemiczne obecne w tytoniu uszkadzają wewnętrzną warstwę ściany naczyń krwionośnych. Jest to przyczyną zwężenia naczyń i prowadzi do wzrostu oporu naczyniowego. Bierne palenie również skutkuje wzrostem ciśnienia tętniczego.

Dużo soli (sodu) w diecie – prowadzi do zatrzymania wody w organizmie i zwiększenia objętości krwi krążącej co przekłada się na wzrost ciśnienia tętniczego.

Niedobór potasu w diecie  – potas reguluje stężenie sodu w komórkach. Zbyt mała ilość potasu skutkuje akumulacją sodu w organizmie.

Niskie stężenie witaminy D – nie wyjaśniono z całą pewnością, czy niskie stężenie witaminy D ma wpływ na ryzyko rozwoju nadciśnienia tętniczego. Postuluje sie udział witaminy D w regulacji aktywności enzymu produkowanego przez nerki (reniny), który wpływa na wysokość ciśnienia krwi.

Nadużywanie alkoholu – więcej niż 1 drink dziennie dla kobiety oraz mężczyzny po 65 r.ż. i ponad 2 dla mężczyzyny przed ukończeniem 65 r.ż. może wpływać na wysokość ciśnienia krwi. Przewlekłe nadużywanie alkoholu prowadzi do uszkodzenia mięśnia serca i rozwoju kardiomiopatii.

Stres Niektóre choroby przewlekłe, takie jak niewydolność nerek, obturacyjny Bezdech senny

Dowiedz się więcej:

Echokardiogram Warszawa

Echo serca jest to badanie diagnostyczne, które umożliwia obrazowanie serca i dużych naczyń za pomocą fal dźwiękowych. ECHO…

ECHO serca dziecka w FitMedica Warszawa

Badanie jest wykonywane w celu oceny budowy i funkcji serca. Do uzyskania obrazu aparat ECHO wykorzystuje fale dźwiękowe.…

Niewydolność serca

Niewydolność serca Niewydolność serca jest zespołem objawów, który spowodowany jest uszkodzeniem mięśnia sercowego. Jest to poważne schorzenie, którego…