Przy nadczynności tarczycy produkowana jest zbyt duża ilość hormonów

Nadczynność tarczycy

To stan, w którym tarczyca produkuje zwiększoną ilość hormonów. Wpływa to znacząco na przyspieszenie metabolizmu i manifestuje się utratą masy ciała, szybką lub nieregularną czynnością serca, nadmiernym poceniem się, zwiększoną drażliwością. Jest kilka opcji leczenia nadczynności tarczycy: leki przeciwtarczycowe, jod radioaktywny lub operacja chirurgiczna. Znakomita większość pacjentów dobrze odpowiada na te formy terapii.

 

Objawy nadczynności tarczycy 

Są bardzo różnorodne i przypominają dolegliwości w innych chorobach. Do najczęściej podawanych objawów należą:

– Nagła utrata masy ciała, pomimo dobrego apetytu
– Szybka lub nieregularna czynność serca, kołatania serca
– Zwiększony apetyt
– Drażliwość, nerwowość
– Drżenia rąk i palców
– Nadmierne pocenie się
– Zaburzenie cyklu miesięcznego
– Niska tolerancja ciepła
– Przyspieszona perystaltyka jelit, biegunki
– Powiększenie tarczycy (wole)
– Zmęczenie, osłabienie siły mięśniowej
– Kłopoty ze snem
– Scieńczenie skóry
– Osłabienie i wypadanie włosów

Objawy nadczynności tarczycy są często mniej nasilone u pacjentów w starszym wieku. Przyjmowanie leków, takich jak beta-adrenolityki może maskować dolegliwości związane z tą chorobą.

Oftalmopatia Graves’a

Zdarza się w przebiegu autoimmunologicznej nadczynności tarczycy, zwłaszcza u palaczy. Jest to choroba oczodołu, w której dochodzi do obrzęku mięśni i tkanek związanych z gałką oczną. Oko jest wypychnięte do przodu, poza oczodół. Do typowych objawów należą:

– Wytrzeszcz
– Zaczerwienienie i obrzęk gałek ocznych
– Dyskomfort lub ból gałek ocznych
– Nietolerancja światła, zamazane widzenie, trudności z poruszaniem gałkami ocznymi

 

Nadczynność tarczycy – przyczyn

– Choroba Graves’a-Basedowa – najczęstsza przyczyna nadczynności tarczycy; należy do zaburzeń o podłożu autoimmunologicznym, kiedy organizm produkuje przeciwciała o swoistości wobec komórek tarczycy. Przeciwciała te mają charakter aktywujący i stymulują produkcję hormonów tarczycy, czasami wiążą się również z tkankami miękkimi oczodołu (oftalmopatia Graves’a) i skóry, zwłaszcza na kończynach dolnych (dermopatia Graves’a).

– Nadczynne guzki tarczycy (toksyczny gruczolak tarczycy, wole wieloguzkowe toksyczne, choroba Plummera) – choroba polega na powstaniu łagodnego rozrostu tkanki w obrębie tarczycy (gruczolaka), który powoduje powięszenie gruczołu i czasami jest odpowiedzialny za nadmierną produkcję hormonów.

– Zapalenie tarczycy – obecność stanu zapalnego może powodować przeciekanie do krwi dodatkowej porcji hormonów, która zwykle jest przechowywana jako rezerwa w pęcherzykach tarczycy. Podostre zapalenie tarczycy prowadzi do bolesnego jej powiększenia. Pozostałe postaci zapalenia przebiegają bezboleśnie.

 

Nadczynność tarczycy – czynniki ryzyka

Nadczynność tarczycy, zwłaszcza w przebiegu choroby Graves’a-Basedowa zdarza się rodzinnie, częściej u kobiet niż u mężczyzn. Warto porozmawiać z lekarzem o ew. potrzebie monitorowania czynności tarczcy, jeżli ktoś bliski w rodzinie ma rozpoznaną chorobę tarczycy.

 

Nadczynność tarczycy – powikłania

– Choroba serca – jedno z poważniejszych powikłań nieleczonej nadczynności tarczycy. Nadmiar hormonów tarczycy skutkuje szybką czynnością serca w spoczynku i w trakcie wysiłku, wpływa na powstawanie zaburzeń rytmu serca (np. migotania przedsionków), prowadzi do rozwoju niewydolności krążenia. Podjęcie leczenia nadczynności tarczycy powoduje zazwyczaj ustąpienie dolegliwości.
– Osteoporoza – nadmiar hormonów tarczycy upośledza wbudowywania wapnia do kości. Kości stają sie kruche i łamliwe.
– Oftamopatia Graves’a – nieleczona prowadzi do utraty wzroku.
– Dermopatia Graves’a – zaczerwienienie i obrzek skóry, najczęściej w obrebie goleni i stopy.
– Przełom tarczycowy – skrajna postać nieleczonej nadczynności tarczycy. Objawy choroby ulegają gwałtownemu nasileniu. Pojawia się gorączka, bardzo szybka czynność serca, zaburzenia świadomości. Jest to stan bezpośredniego zagrożenia i wymaga natychmiastowej interwencji lekarskiej.

Zapraszamy Państwa do Centrum FitMedica na konsultacje do specjalistów w dziedzinie endokrynologii i chirurgii. Wykonujemy również badania ultrasonograficzne na wysokiej klasy aparacie firmy General Electrics.

Dowiedz się więcej:

Dobry endokrynolog Warszawa​

Endokrynologia jest dziedziną medycyny, która zajmuje się zaburzeniami gruczołów wydzielania wewnętrznego. Gruczoły te stanowią element układu endokrynnego, w…

Endokrynolog dziecięcy

W FitMedica zapraszamy do skorzystania z konsultacji z endokrynologiem dziecięcym. Trzeba pamiętać, że choroby endokrynologiczne, występujące w rodzinie,…

Nadczynność tarczycy

Nadczynność tarczycy To stan, w którym tarczyca produkuje zwiększoną ilość hormonów. Wpływa to znacząco na przyspieszenie metabolizmu i…