Nowoczesne technologie w diagnostyce i terapii tętniaka aorty piersiowej.

Komórki pochodzące od pacjentów z rozpoznanym tętniakiem aorty piersiowej wydzielają charakterystyczne cząsteczki RNA. Wyniki badań zespołu dr Katarzyny Kozar-Kamińskiej ukażą się niebawem na łamach czasopisma branżowego Advances in Molecular Sciences.

Tętniak aorty piersiowej jest chorobą układu sercowo-naczyniowego, która przejawia się zwiększoną średnicą aorty o co najmniej 50% w stosunku do normy. Pacjenci z takim rozpoznaniem pozostają pod ścisłą kontrolą kardiologiczną i są kwalifikowani do operacji kardiochirurgicznej lub wewnątrznaczyniowego założenia protezy naczyniowej. Mechanizm powstawania tętniaka nie został jednoznacznie wyjaśniony. Choroba ma podłoże wieloczynnikowe, a jej ryzyko rośnie z wiekiem, u pacjentów z miażdżycą, nadciśnieniem tętniczym, niedomykalnością zastawki aortalnej, przewlekłą obturacyjną chorobą płuc i palących papierosy, oraz w przebiegu niektórych chorób genetycznych. 

Tętniak aorty przez długi czas może pozostawać bezobjawowy i jest wykrywany przy okazji diagnozowania innych chorób. Największym zagrożeniem związanym z obecnością tętniaka aorty jest jego rozwarstwienie lub pęknięcie. Dochodzi wówczas do masywnego krwotoku i bezpośredniego zagrożenia życia. W związku z tym intensywnie poszukuje się małoinwazyjnych, tanich i szybkich metod wykrywania tętniaka aorty. W ten nurt badań wpisuje się praca zespołu dr Katarzyny Kozar-Kamińskiej. Autorzy wskazują, że oznaczenie kilku cząsteczek RNA pozwala odróżnić tkankę pochodzącą od pacjenta z rozpoznanym tętniakiem aorty. W przyszłości takie wyniki mogą być wykorzystane do planowania nowoczesnych metod diagnostyki i terapii tętniaka aorty.

Dowiedz się więcej:

FitMedica partnerem medycznym AP Radość

Z przyjemnością informujemy, że FitMedica-Specjalistyczne Centrum Zdrowia nawiązała współpracę ze Stowarzyszeniem Akademia Piłkarska Radość.

Revision Masters Meeting Knee – Amsterdam 2018

Miło nam poinformować o uczestnictwie dr Rafała Kamińskiego w międzynarodowych warsztatach poświęconych operacjom rewizyjnym kolana.

Leczenie urazów w ortopedii

Jak skutecznie leczyć urazy kończyn dolnych? – na ten temat dyskutowali specjaliści z największych polskich ośrodków chirurgii urazowo-ortopedycznej.…