Nowoczesne technologie w diagnostyce i terapii tętniaka aorty piersiowej.

Komórki pochodzące od pacjentów z rozpoznanym tętniakiem aorty piersiowej wydzielają charakterystyczne cząsteczki RNA. Wyniki badań zespołu dr Katarzyny Kozar-Kamińskiej ukażą się niebawem na łamach czasopisma branżowego Advances in Molecular Sciences.

Tętniak aorty piersiowej jest chorobą układu sercowo-naczyniowego, która przejawia się zwiększoną średnicą aorty o co najmniej 50% w stosunku do normy. Pacjenci z takim rozpoznaniem pozostają pod ścisłą kontrolą kardiologiczną i są kwalifikowani do operacji kardiochirurgicznej lub wewnątrznaczyniowego założenia protezy naczyniowej. Mechanizm powstawania tętniaka nie został jednoznacznie wyjaśniony. Choroba ma podłoże wieloczynnikowe, a jej ryzyko rośnie z wiekiem, u pacjentów z miażdżycą, nadciśnieniem tętniczym, niedomykalnością zastawki aortalnej, przewlekłą obturacyjną chorobą płuc i palących papierosy, oraz w przebiegu niektórych chorób genetycznych. 

Tętniak aorty przez długi czas może pozostawać bezobjawowy i jest wykrywany przy okazji diagnozowania innych chorób. Największym zagrożeniem związanym z obecnością tętniaka aorty jest jego rozwarstwienie lub pęknięcie. Dochodzi wówczas do masywnego krwotoku i bezpośredniego zagrożenia życia. W związku z tym intensywnie poszukuje się małoinwazyjnych, tanich i szybkich metod wykrywania tętniaka aorty. W ten nurt badań wpisuje się praca zespołu dr Katarzyny Kozar-Kamińskiej. Autorzy wskazują, że oznaczenie kilku cząsteczek RNA pozwala odróżnić tkankę pochodzącą od pacjenta z rozpoznanym tętniakiem aorty. W przyszłości takie wyniki mogą być wykorzystane do planowania nowoczesnych metod diagnostyki i terapii tętniaka aorty.

Dowiedz się więcej:

Wesołych Świąt!

Spokojnych i rodzinnych Świąt Wielkiej Nocy, ładnej pogody, smacznego jajka i mokrego dyngusa życzy FitMedica

Jak postępować w szczególnie skomplikowanych złamaniach kończyn?

Na ten temat dyskutowali specjaliści w trakcie międzynarodowych warsztatów TEACH 6th European Trauma& Extremities Academic Courses for Healthcare.…

Terapia manualna w walce z bólem.

Z dumą informujemy, że nasz pracownik Pan mgr fizjoterpii Marcin Szumanski ukończył kolejny kurs dotyczący terpii manualnej oraz…