Ortopedia dziecięca – Warszawa

Ortopedia dziecięca warszawa

Diagnoza, leczenie oraz rehabilitacja – na tych trzech filarach opiera się ortopedia dziecięca w klinice FitMedica w Warszawie. Nasi doświadczeni specjaliści kompleksowo podchodzą do leczenia najmłodszych pacjentów, dbając o ich prawidłową postawę i pełną sprawność już od pierwszych miesięcy życia. 

Ortopeda dziecięcy w Warszawie – zakres usług

W naszej klinice w Warszawie zajmujemy się diagnozowaniem i leczeniem schorzeń aparatu ruchu u noworodków, niemowląt, dzieci i młodzieży.

Diagnostyka i profilaktyka układu ruchu

W Warszawie wykonujemy wielokierunkową diagnostykę chorób i schorzeń układu ruchu. Dobrze dobrany zestaw badań pozwala wykryć przyczynę i charakter nieprawidłowości, a dzięki temu wdrożyć prawidłowe leczenie, dopasowane do indywidualnej sytuacji młodego pacjenta.

W ramach diagnostyki lekarz może zlecić wykonanie określonych badań, takich jak:

 • Badania fizykalne, w tym pomiary antropometryczne pozwalające ocenić rozwój dziecka.
 • RTG – zdjęcie rentgenowskie, które pozwala ocenić ułożenie kości, stan tkanki kostnej oraz wykryć pęknięcia, złamania lub zwyrodnienia.
 • USG – badanie tkanek miękkich, obrazujące m.in. stan ścięgien, więzadeł i innych struktur w obrębie stawów.
 • Tomografię komputerową (TK) – badanie rentgenowskie pozwalające dokładnie zobrazować badane struktury (w tym kości, tkanki miękkie, naczynia krwionośne) w 2D lub 3D.
 • Rezonans magnetyczny (MRI) – badanie pozwalające zobrazować badany obszar w trzech wymiarach, dzięki wykorzystaniu pola magnetycznego. Charakteryzuje się wyższą precyzją niż tomografia w zakresie oceny tkanek miękkich.

Tomografia i rezonans wymagają współpracy od dzieci starszych lub zastosowania narkozy u dzieci młodszych, ze względu na czas badania (od kilku minut do godziny) i konieczność pozostawania w  bezruchu.

Leczenie zachowawcze oraz rehabilitacja

Ortopeda dziecięcy zajmuje się leczeniem chorób i schorzeń układu ruchu o różnej etiologii. Zaliczamy do nich między innymi:

 • urazy (m.in. złamania, zwichnięcia, stłuczenia),
 • wady wrodzone, takie jak dysplazja stawów biodrowych czy stopa końsko-szpotawa,
 • wady nabyte, takie jak skolioza, choroba Perthesa, nadmierna koślawość lub szpotawość stawów,
 • bóle stawów różnego pochodzenia.

Lekarze ortopedzi po postawionej diagnozie wdrażają indywidualnie dopasowany plan leczenia, który może obejmować:

 • czasowe unieruchomienie,
 • rehabilitację,
 • edukację i profilaktykę,
 • zmianę nawyków.

Specjaliści ortopedii dziecięcej zajmują się także planowaniem rehabilitacji i tworzeniem zaleceń pozwalających skorygować wady postawy. Po przeprowadzeniu diagnostyki lekarz może wdrożyć leczenie zachowawcze (które nie obejmuje interwencji chirurgicznej) lub – jeśli konieczne – skierować na zabieg.

Jak wygląda wizyta u ortopedy dziecięcego w Warszawie?

Wiemy, że w przypadku młodych pacjentów konieczne jest indywidualne podejście – każdego podopiecznego traktujemy z empatią, budując poczucie bezpieczeństwa.

Wizytę u ortopedy dziecięcego rozpoczynamy od dokładnego wywiadu, podczas którego rodzic (lub sam pacjent) może dokładnie opisać zauważoną dysfunkcję – kiedy się pojawiła, jakie są jej objawy. Po wywiadzie lekarz przystępuje do badania oraz wykonania niezbędnych testów. Dzięki temu możliwe jest wyeliminowanie lub potwierdzenie poszczególnych schorzeń, co pozwala na trafną diagnozę. W celu dokładniejszego potwierdzenia rozpoznania specjalista może dodatkowo zlecić badania obrazowe – między innymi zdjęcie rentgenowskie, USG, rezonans magnetyczny lub tomografię komputerową.

Pierwsza wizyta u ortopedy dziecięcego – jak się przygotować?

Aby wizyta u ortopedy dziecięcego przebiegła sprawnie i bezstresowo, warto się odpowiednio do niej przygotować. Jak to jednak zarobić?

Należy przede wszystkim zadbać o prawidłowe ubranie dziecka – takie, które łatwo można zdjąć do badania. Dlatego też dobrym wyborem będą rozpinane bluzy oraz luźniejsze spodnie, których ściąganie i zakładanie jest szybkie oraz nie generuje dodatkowych bodźców stresowych.

W przypadku starszych, a co za tym idzie – bardziej świadomych – dzieci, wizyta u ortopedy może wiązać się ze stresem. Przed wizytą należy więc porozmawiać z dzieckiem, wyjaśnić mu, dlaczego wizyta jest konieczna. Warto także przedstawić przebieg wizyty, aby dziecko wiedziało, co dokładnie będzie działo się w gabinecie. W ten sposób badanie będzie dla pociechy bezstresowe, a wizyta u lekarza nie będzie wiązała się ze strachem.

Skontaktuj się z nami w celu umówienia wizyty dla Twojego dziecka!