- 7 marca 2024
- Comment: 0
- Ortopedia
Jedną z naszych specjalizacji w Warszawie jest ortopedia nadgarstka i dłoni. Naszym pacjentom zaplanujemy kompleksową diagnostykę chorób w obrębie ręki, a także ich leczenie różnymi metodami. Pomagamy w szybkim powrocie do zdrowia po kontuzjach i urazach związanych z uprawianiem sportu lub nieprawidłowymi nawykami ruchowymi. Leczymy zwyrodnienia oraz choroby z pogranicza ortopedii i neurologii.
Nasze usługi w Warszawie, to:
- diagnostyka chorób i urazów w obrębie dłoni i nadgarstka,
- fizjoterapia i rehabilitacja,
- konsultacje w zakresie chirurgii ręki (skierowanie na zabieg),
- kontrola pozabiegowa,
- korygowanie wcześniejszego, nieprawidłowego leczenia.
- profilaktyka chorób nadgarstka,
- ograniczanie progresji zmian zwyrodnieniowych.
W artykule dowiesz się:
Ortopedia ręki w Warszawie – zakres usług
Dłoń i nadgarstek to skomplikowane struktury anatomiczne, które charakteryzują się dużym zakresem mobilności, jednocześnie są intensywnie używane każdego dnia. Są szczególnie narażone na urazy, przeciążenia, zwyrodnienia lub choroby o innej etiologii.
Kłopoty z nadgarstkiem mogą dotyczyć różnych tkanek budujących staw – kości, mięśni, ścięgien, więzadeł czy nerwów. Ze względu na wysoki poziom skomplikowania tych struktur, kluczowe znaczenie ma precyzyjna diagnostyka. Niekiedy – oprócz konsultacji ortopedycznej – wymaga także konsultacji neurochirurgicznej czy reumatologicznej.
Oferujemy szeroki wachlarz konsultacji lekarskich
Skonsultuj swój przypadek podczas wizyty.
Ortopedia nadgarstka i dłoni – diagnostyka
Badania, na jakie może skierować lekarz, to przede wszystkim:
- USG – badanie ultrasonograficzne pozwala ocenić stan tkanek miękkich
- Obrazowanie RTG – zdjęcie rentgenowskie pozwala uwidocznić ułożenie kości, ewentualne zwyrodnienia, złamania lub nadłamania.
- EMG – badania przewodnictwa nerwowego (mające zastosowanie na przykład w diagnozowaniu zespołu cieśni nadgarstka).
Ortopeda ręki może zalecić także wykonanie tomografii komputerowej (TK) lub rezonansu magnetycznego (MRI). Badania te pozwalają uwidocznić struktury stawu w trzech wymiarach, co jest bardzo pomocne w precyzyjnym diagnozowaniu i planowaniu pola operacyjnego. Niekiedy wykonuje się także badania laboratoryjne, na przykład przy podejrzeniu autoimmunologicznych chorób stawów.
Leczenie ortopedyczne nadgarstka i dłoni
W Warszawie można skorzystać z konsultacji lekarzy chirurgów ręki, ortopedów traumatologów, a także z konsultacji profesorskiej. Choroby, które leczymy w naszej poradni, to między innymi:
- uszkodzenie więzadeł w nadgarstku, niestabilność stawu,
- zespół cieśni nadgarstka,
- leczenie ganglionów (torbieli w obrębie stawu),
- zmiany zwyrodnieniowe, będące konsekwencją nieprawidłowych nawyków ruchowych lub chorób,
- urazy nadgarstka i dłoni, złamania, zwichnięcia, naderwanie ścięgien,
- nieprawidłowy zrost kości po złamaniu,
- palec zatrzaskujący,
- kciuk narciarza,
- jałowa martwica kości (choroba Preisera, choroba Kienbocka).
W klinice FitMedica w Warszawie realizujemy także fizjoterapię dla pacjentów po urazach ręki lub zabiegach w obrębie nadgarstka i dłoni.
Chirurgia ręki i nadgarstka
W naszej klinice skorzystasz z konsultacji chirurgów ortopedów, którzy kwalifikują do leczenia operacyjnego. Skierowanie na leczenie chirurgiczne zawsze poprzedza wywiad lekarski, a często także wykonanie badań wykluczających możliwość leczenia zachowawczego.
Operacje wykonuje się, gdy pacjent odczuwa silny ból, dyskomfort lub ograniczoną mobilność w stawie. Współcześnie chirurgia ręki korzysta z nowoczesnych, małoinwazyjnych metod mikrochirurgicznych, takich jak metody artroskopowe. Wiele zabiegów można wykonać w ramach chirurgii jednego dnia (nie wymagają hospitalizacji), z krótkotrwałym znieczuleniem miejscowym lub ogólnym.