Otyłość u dzieci i młodzieży

Otyłość należy do chorób cywilizacyjnych, a liczba dzieci z nadmierną masą ciała wciąż rośnie.

Przyczyn otyłości jest wiele. Najczęstszą z nich jest dodatni bilans energetyczny, co oznacza, że liczba kalorii dostarczanych wraz z pożywieniem jest większa, niż liczba kalorii przez nas wykorzystywanych. Przyczyną tego stanu jest łatwy dostęp do żywności przetworzonej, wysokokalorycznej, bogatej w tłuszcze i cukry proste, coraz większe porcje, nieregularność spożywania głównych posiłków, ich opuszczanie i jednocześnie częste podjadanie kalorycznych przekąsek. Z drugiej strony przyczynia się do tego ograniczona aktywność fizyczna i preferowanie siedzącego trybu życia.

Szczególnie niepokojące jest to, że zaburzenia związane z otyłością występują w coraz młodszej grupie wiekowej i mogą być początkiem chorób w późniejszym wieku.

Do negatywnych konsekwencji zdrowotnych otyłości należy: podwyższone stężenie cholesterolu całkowitego i LDL, trójglicerydów, podwyższone stężenie insuliny, nieprawidłowa tolerancja glukozy, nadciśnienie tętnicze, stłuszczenie wątroby, zaburzenia kostno-stawowe, bezdech senny oraz zaburzenia emocjonalne. W konsekwencji prowadzą one do rozwoju miażdżycy, chorób układu krążenia, cukrzycy typu II oraz większej predyspozycji do chorób nowotworowych w wieku dorosłym.

Leczenie otyłości u dzieci i młodzieży jest trudne, złożone oraz długotrwałe, a jego podstawą jest zmiana stylu życia polegająca na zmianie sposobu żywienia oraz zwiększeniu aktywności fizycznej. Otyłość u najmłodszych jest problemem całej rodziny, dlatego zmiany nawyków żywieniowych nie powinny dotyczyć tylko samego dziecka.

Młody, rozwijający się organizm jest bardzo wrażliwy na niedobór składników odżywczych, dlatego dziecko z otyłością musi być pod stałą kontrolą, a leczenie powinno być prowadzone przez specjalistów. Dietetyk skupi się przede wszystkim na czynnikach ryzyka otyłości, na które mamy wpływ i które możemy modyfikować oraz eliminować, zapewniając jednocześnie prawidłowo zbilansowaną dietę, która nie doprowadzi do niedoborów pokarmowych a zapewni prawidłowy rozwój dziecka.

FitMedica – Specjalistyczne Centrum Zdrowia zaprasza do korzystania z pomocy naszych doskonałych specjalistów.

Dowiedz się więcej:

Poradnia dietetyczna

Poradnia FitMedica promuje zdrowy tryb życia, a więc aktywność fizyczną, prawidłowe odżywianie, regularne badania profilaktyczne oraz kontrolę stanu…

Testy na nietolerancje pokarmową

Nietolerancja pokarmowa spotykana jest u ok. 45% populacji. Często jest ona przyczyną długotrwałych, niepokojących objawów chorobowych, które są…

Dobry dietetyk Warszawa

Otyłość i nadwaga to problemy coraz większej liczby osób na całym świecie. Proces gubienia nadprogramowych kilogramów nigdy nie…