Pomostowanie tętnic wieńcowych

Pomostowanie tętnic wieńcowych (lub pomostowanie aortalno-wieńcowe, by-passy)

Jest to procedura zabiegowa, która przywraca przepływ krwi do serca na skutek wytworzenia nowych połączeń naczyniowych omijających zwężenie/zamknięcie tętnicy wieńcowej. W trakcie operacji wykorzystuje się zdrowe naczynia pobierane od pacjenta z nogi, ręki, klatki piersiowej lub brzucha. Zabieg wykonywany jest przez kardiochirurga w warunkach sali operacyjnej, trwa od 3-6 godzin i wymaga zastosowania znieczulenia ogólnego. Dostęp do serca uzyskuje się zazwyczaj przez pośrodkowe rozcięcie mostka, można jednak wykonać procedurę mniej inwazyjną, z cięcia w lewym międzyżebrzu. Wykazano, że pomostowanie tętnic wieńcowych zmniejsza nasilenie objawów choroby wieńcowej, takich jak bóle w klatce piersiowej i duszność. W niektórych sytuacjach operacja może poprawić czynność skurczową mięśnia serca i zmniejszyć ryzyko zgonu z powodu choroby serca.

Wskazania do operowania by-pass

1. Nawracające bóle w klatce piersiowej, które wynikają ze zwężenia tętnic doprowadzających krew do mięśnia serca w sytuacji niewielkiego wysiłku lub w spoczynku (można rozważyć również angioplastykę)
2. Choroba tętnic wieńcowych dotyczy więcej niż 1 naczynia i dodatkowo towarzyszy jej osłabienie funkcji skurczowej mięśnia lewej komory serca.
3. Zwężenie znajduje się w początkowym odcinku naczyń wieńcowych.
4. Zwężenie jest niedostępne dla cewnika, zwężenie było wcześniej leczone angioplastyko, lecz bez efektu, doszło do restenozy w stencie (ponowne zwężenie).
Czasami operacja pomostowania jest wykonywana ze wskazań pilnych, np. w razie zawału serca, który nie może być skutecznie leczony innymi metodami.

Ryzyko operacyjne Pomostowania wieńcowego

Pomostowanie wieńcowe to operacja na otwartym serca i w związku z tym wiąże się z możliwością wystąpienia określonych powikłań. Do najczęstszych należą:
1. Krwawienie
2. Zaburzenia rytmu serca
Rzadziej zdarzają się:
3. Zakażenia rany operacyjnej
4. Zaburzenia pamięci lub zaburzenia poznawcze – zwykle ustępują w ciągu 6-12 miesięcy od zabiegu.
5. Uszkodzenie funkcji nerek
6. Udar mózgu
7. Zawał serca

Ryzyko powikłań jest proporcjonalne do ogólnego stanu zdrowia pacjenta w momencie kwalifikacji do leczenia. Ryzyko jest wyższe, jeśli pacjent cierpi na dodatkowe choroby, takie jak POChP, niewydolność nerek, cukrzyca lub choroba tętnic obwodowych, lub gdy operacja jest wykonywana ze wskazań pilnych.

Wyniki leczenia operacyjnego

Większość pacjentów odczuwa poprawę po leczeniu lub pozostaje bezobjawowa przez 10-15 lat. W miarę upływu czasu tętnice natywne lub pomosty naczyniowe mogą jednak ulec zwężeniu i dawać objawy choroby niedokrwiennej serca. Wykonanie operacji pomostowania tętnic wieńcowych nie usuwa bowiem przyczyny zwężenia naczyń – miażdżycy. Zabieg chirurgiczny należy koniecznie uzupełnić o zmianę stylu życia i właściwe leczenie farmakologiczne. Do standardowych zaleceń pooperacyjnych należą:

1. Zaprzestanie palenia papierosów
2. Właściwa kontrola cukrzycy
3. Zdrowa dieta, np. DASH
4. Zmniejszenie stężenia cholesterolu
5. Utrzymanie prawidłowej masy ciała
6. Prawidłowa kontrola ciśnienia tętniczego
7. Regularna aktywność fizyczna

W Centrum Zdrowia FitMedica oferujemy Państwu konsultacje u specjalistów, którzy zaplanują skuteczne leczenie po operacji kardiochirurgicznej. Zapraszamy również na spotkanie z dietetykiem i fizjoterapeutą, żeby ustalić bezpieczny program aktywności fizycznej.

Potencjalne efekty stosowania diety DASH

Podstawowym wskazaniem do stosowania diety DASH jest nadciśnienie tętnicze oraz podwyższony poziom cholesterolu we krwi. Z powodzeniem mogą ją jednak stosować osoby, które chcą uniknąć tych problemów zdrowotnych. To dobrze zbilansowana dieta, która dostarcza organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych. W wersji standardowej nie ma zaniżonej kaloryczności, nie powoduje więc ani osłabienia, ani niedoborów. To nie tylko zasady żywienia – to styl życia, bezpieczny dla każdego, niezależnie od wieku.

Dieta DASH została opracowana z myślą o pacjentach chorujących na nadciśnienie tętnicze oraz osobach, którym leży na sercu profilaktyka. Nie jest to “cudowna dieta” na której schudniesz 10 kg w 2 tygodnie. Udowodniono jednak jej pozytywny wpływ na zdrowie układu krążenia, w tym niwelowanie nadciśnienia tętniczego.

Skuteczność diety DASH udowodniono licznymi badaniami. Jedno z pierwszych zostało przeprowadzone w 1992 roku przez National Institute of Health (NIH) w Ameryce Północnej. Osobom włączonym do badania zalecono przestrzeganie wyłącznie zaleceń dietetycznych, tak by wynik nie został zakłócony jakimikolwiek innymi czynnikami. Wzięły w nim udział zarówno osoby zdrowe, jak i chorujące na nadciśnienie tętnicze.

Interwencja dietetyczna obniżyła skurczowe ciśnienie krwi o około 6 do 11 mm Hg u oby grup badanych. To właśnie na podstawie wyników tych badań włączono dietę DASH do zaleceń medycznych jako terapię farmakologiczną pierwszego rzutu wraz z modyfikacją stylu życia. Zapraszamy do naszej poradni dietetycznej.

Dowiedz się więcej:

Ambulatoryjny pomiar ciśnienia tętniczego (abpm, holter ciśnieniowy)

W naszej przychodni oferujemy Państwu możliwość wykonania całodobowej, ambulatoryjnej rejestracji ciśnienia tętniczego.  Dysponujemy nowym, lekkim i cichym aparatem…

Niewydolność serca

Niewydolność serca Niewydolność serca jest zespołem objawów, który spowodowany jest uszkodzeniem mięśnia sercowego. Jest to poważne schorzenie, którego…

Holter EKG Warszawa

Rejestrator holterowski EKG to niewielkie urządzenie, które pozwala na zapis rytmu serca w czasie codziennej aktywności oraz w…