Choroby układu krążenia i serca stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia i życia.

Pomostowanie tętnic wieńcowych (lub pomostowanie aortalno-wieńcowe, by-passy)

Jest to procedura zabiegowa, która przywraca przepływ krwi do serca na skutek wytworzenia nowych połączeń naczyniowych omijających zwężenie/zamknięcie tętnicy wieńcowej. W trakcie operacji wykorzystuje się zdrowe naczynia pobierane od pacjenta z nogi, ręki, klatki piersiowej lub brzucha. Zabieg wykonywany jest przez kardiochirurga w warunkach sali operacyjnej, trwa od 3-6 godzin i wymaga zastosowania znieczulenia ogólnego. Dostęp do serca uzyskuje się zazwyczaj przez pośrodkowe rozcięcie mostka, można jednak wykonać procedurę mniej inwazyjną, z cięcia w lewym międzyżebrzu. Wykazano, że pomostowanie tętnic wieńcowych zmniejsza nasilenie objawów choroby wieńcowej, takich jak bóle w klatce piersiowej i duszność. W niektórych sytuacjach operacja może poprawić czynność skurczową mięśnia serca i zmniejszyć ryzyko zgonu z powodu choroby serca.

Wskazania

1. Nawracające bóle w klatce piersiowej, które wynikają ze zwężenia tętnic doprowadzających krew do mięśnia serca w sytuacji niewielkiego wysiłku lub w spoczynku (można rozważyć również angioplastykę)
2. Choroba tętnic wieńcowych dotyczy więcej nż 1 naczynia i dodatkowo towarzyszy jej osłabienie funkcji skurczowej mięśnia lewej komory serca
3. Zwężenie znajduje się w początkowym odcinku naczyń wieńcowych
4. Zwężenie jest niedostępne dla cewnika, zwężenie było wcześniej leczone angioplastyko, lecz bez efektu, doszło do restenozy w stencie (ponowne zwężenie)
Czasami operacja pomostowania jest wykonywana ze wskazań pilnych, np. w razie zawału serca, który nie może być skutecznie leczony innymi metodami.

Ryzyko operacyjne

Pomostowanie wieńcowe to operacja na otwartym serca i w związku z tym wiąże się z możliwością wystąpienia określonych powikłań. Do najczęstszych należą:
1. Krwawienie
2. Zaburzenia rytmu serca
Rzadziej zdarzają się:
3. Zakażenia rany operacyjnej
4. Zaburzenia pamięci lub zaburzenia poznawcze – zwykle ustępują w ciągu 6-12 miesięcy od zabiegu
5. Uszkodzenie funkcji nerek
6. Udar mózgu
7. Zawał serca

Ryzyko powikłań jest proporcjonalne do ogólnego stanu zdrowia pacjenta w momencie kwalifikacji do leczenia. Ryzyko jest wyższe jeśli pacjent cierpi na dodatkowe choroby, takie jak POChP, niewydolność nerek, cukrzyca lub choroba tętnic obwodowych lub gdy operacja jest wykonywana ze wskazań pilnych.

Wyniki leczenia operacyjnego

Większość pacjentów odczuwa poprawę po leczeniu lub pozostaje bezobjawowa przez 10-15 lat. W miarę upływu czasu tętnice natywne lub pomosty naczyniowe mogą jednak ulec zwężeniu i dawać objawy choroby niedokrwiennej serca. Wykonanie operacji pomostowania tętnic wieńcowych nie usuwa bowiem przyczyny zwężenia naczyń – miażdżycy. Zabieg chirurgiczny należy koniecznie uzupełnić o zmianę stylu życia i właściwe leczenie farmakologiczne. Do standardowych zaleceń pooperacyjnych należą:

1. Zaprzestanie palenia papierosów
2. Właściwa kontrola cukrzycy
3. Zdrowa dieta, np. DASH
4. Zmniejszenie stężenia cholesterolu
5. Utrzymanie prawidłowej masy ciała
6. Prawidłowa kontrola ciśnienia tętniczego
7. Regularna aktywność fizyczna

W Centrum Zdrowia FitMedica oferujemy Państwu konsultacje u specjalistów, którzy zaplanują skuteczne leczenie po operacji kardiochirurgicznej. Zapraszamy również na spotkanie z dietetykiem i fizjoterapeutą, żeby ustalić bezpieczny program aktywności fizycznej.

Dowiedz się więcej:

Dobry kardiolog Warszawa

Kardiologia jest dziedziną medycyny, która obejmuje diagnostykę i leczenie chorób serca oraz naczyń. Jest to ważna dziedzina medycyny…

Badania EKG

EKG, czyli elektrokardiografia spoczynkowa, to nieinwazyjne i bezbolesne badanie wykonywane w celu rejestracji czynności elektrycznej serca i oceny…

Echokardiogram Warszawa

Echo serca jest to badanie diagnostyczne, które umożliwia obrazowanie serca i dużych naczyń za pomocą fal dźwiękowych. ECHO…