Poradnia dietetyczna

Poradnia FitMedica promuje zdrowy tryb życia, a więc aktywność fizyczną, prawidłowe odżywianie, regularne badania profilaktyczne oraz kontrolę stanu zdrowia. W ramach naszej działalności oferujemy wsparcie, pomoc i leczenie dietetyczne – dla osób dorosłych i dzieci. Zapraszamy osoby o szczególnych potrzebach żywieniowych, w tym sportowców i kobiety w ciąży oraz po porodzie, a także pacjentów, którzy zmagają się z niedożywieniem i otyłością.

Czym zajmuje się dietetyk?

Dietetyk to specjalista, który zajmuje się odżywianiem człowieka. Istotną część jego pracy stanowią działania edukacyjne Dietetyk koncentruje się na pomocy osobom, które zmagają się z nadwagą i otyłością oraz zaburzeniami odżywiania. Pod opiekę tego specjalisty trafiają pacjenci ze szczególnymi wymaganiami dietetycznymi, z nietolerancją konkretnych produktów i składników, wrażliwe na alergeny, jak również sportowcy i osoby aktywne o większym zapotrzebowaniu na konkretne składniki odżywcze. Dietetyk pomaga dostosować dietę do potrzeb organizmu w przypadku chorób przewlekłych lub po przebytych operacjach, szczególnie w obrębie układu pokarmowego.

Kiedy należy zgłosić się do poradni dietetycznej?

W poradni dietetycznej każdy pacjent otrzyma solidną porcję wiedzy, która pomoże mu komponować codzienne posiłki zgodnie z indywidualnym zapotrzebowaniem. Wsparcie dietetyka ma szczególne znaczenie dla osób z: 

Specjalistyczne Centrum Zdrowa FitMedica!

Oferujemy szeroki wachlarz konsultacji lekarskich
Skonsultuj swój przypadek podczas wizyty.

Specjalistyczne Centrum Zdrowa FitMedica!

Oferujemy szeroki wachlarz konsultacji lekarskich
Skonsultuj swój przypadek podczas wizyty.

Specjalistyczne Centrum Zdrowa FitMedica!

W jaki sposób przygotować się do wizyty w poradni?

Wizyta w poradni dietetycznej nie wymaga szczególnego przygotowania. Specjalista zapyta o nawyki żywieniowe, aktywność fizyczną, przyjmowane leki i ich dawki oraz występowanie chorób przewlekłych. Na wizytę w poradni dietetycznej Pacjent powinien zabrać wyniki badań dodatkowych, karty konsultacyjne z poprzednich wizyt bądź też kary informacyjne z pobytów w szpitalu, jeśli takie posiada.

Jak przebiega wizyta w poradni?

Wizyta rozpoczyna się od zebrania szczegółowego wywiadu żywieniowego. Dietetyk poszukuje odpowiedzi na pytania o cel wizyty, ogólny stan zdrowia pacjenta, poziom motywacji do wprowadzenia zmian, sposób odżywiania pacjenta i najbliższego otoczenia, preferowany styl życia, aktywność wysiłkową. Przeprowadza także analizę wyników badań dodatkowych oraz dzienniczka żywieniowego, jeśli był prowadzony. Podczas wizyty dietetyk wykonuje pomiary antropometryczne wzrostu i masy ciała, obwodu talii i pasa oraz pomiar składu procentowego ciała. W razie potrzeby skieruje Pacjenta na wykonanie specjalistycznych badań laboratoryjnych, które potwierdzą rozpoznanie. Wśród nich najczęściej zleca badanie morfologii krwi, CRP, enzymy wątrobowe, proteinogram, badanie ogólne moczu. Częstym zaleceniem jest również test pokarmowy. Dietetyk może skierować Pacjenta na konsultację do specjalistów innych poradni, np. endokrynologa lub gastrologa.

Badania wykonywane w poradni:

Dietetyk może skierować Pacjenta na konsultację do specjalistów innych poradni, np. endokrynologa lub gastrologa.

Dowiedz się więcej:

Otyłość – czym jest?

Otyłość – czym jest? Otyłość jest chorobą przewlekłą charakteryzującą się zwiększeniem ilości tkanki tłuszczowej w organizmie. Rozwój otyłości…

Dziecko z niedoborem masy ciała

Dziecko z niedoborem masy ciała Podstawą do opracowania sposobu leczenia dziecka z niedoborem masy ciała jest dokładna diagnostyka…

Co wspólnego mają otyłość, geny i jogging.

PLOS Genetics o wpływie różnych form aktywności fizycznej na otyłość związaną z obciążeniem genetycznym. Zachęcamy do lektury!