Rehabilitacja dzieci w Warszawie – co warto wiedzieć?

Badanie USG bioderek

W dzisiejszych czasach wady postawy u dzieci są bardzo często spotykane. Płaskostopie, odstające łopatki, niesymetryczne ustawienie barków, okrągłe plecy czy wystający brzuch to tylko niektóre objawy niepoprawnej postawy ciała u dzieci. Zazwyczaj zwracają na nie uwagę sami rodzice lub też nauczyciele w szkole. Co więc zrobić, by skutecznie zapobiegać pogłębianiu się tych zaburzeń?

Rehabilitacja dziecięca – co jest przyczyną nieprawidłowej postawy?

Większość z nich wynika z niewłaściwego ustawienia ciała podczas codziennych czynności dziecka, takich jak siedzenie przy biurku, noszenie plecaka czy zabawa na podłodze. Niektóre dzieci mało chętnie uczestniczą w grach i zabawach ruchowych czy sporcie, co negatywnie wpływa na harmonijny rozwój układu mięśniowo-szkieletowego. Osłabione, niewyćwiczone mięśnie, przykurcze mięśniowe, zaburzenia ruchomości stawów utrwalają złe pozycje.

W trosce o zdrowie naszych najmłodszych pacjentów stworzyliśmy ofertę rehabilitacji dzieci, zapewniając Państwa pociechom najlepszą opiekę. Nasi specjaliści nie tylko pomogą zidentyfikować nieprawidłowości postawy ciała, ale też zaproponują profesjonalny program korekcyjny, dzięki któremu dziecko będzie mogło cieszyć się świetną formą fizyczną.

Jak rozwija się postawa ciała u dziecka?

Kształtowanie postawy ciała dzieli się na kilka etapów i zaczyna już w okresie wewnątrzłonowym. Dochodzi wtedy między innymi do kształtowania się narządu ruchu. W zależności od wieku dziecka prawidłowa postawa ciała będzie się różniła ze względu na szybkość wzrastania i przyrostu masy ciała. W trakcie rozwoju dziecka występują dwa okresy krytyczne dla kształtowania się sylwetki. Pierwszy przypada na okres 6-7 lat, kiedy dziecko przechodzi ze środowiska przedszkolnego do kilkugodzinnego siedzenia w ławce w szkole, a także dźwigania plecaka wyładowanego ciężkimi podręcznikami i przyborami szkolnymi. Na tym etapie spada też szybkość wzrostu, rośnie za to tempo przyrostu masy kostnej i mięśniowej. Drugi okres przypada między 11 a 13 rokiem życia u dziewczynek, a u chłopców pomiędzy 13-14 rokiem życia. Związane jest to ze wzrostem długości kończyn (szczególnie dolnych, które mogą stanowić nawet 53% długości ciała), zmianą proporcji ciała oraz środka ciężkości. Istotna jest również większa wiotkość postawy, niejednorodny przyrost różnych odcinków ciała, a także wynikająca z dojrzewania burza hormonalna, która ma istotne znaczenie dla metabolizmu oraz zmian w rozwoju układu kostnego i mięśniowego.

Warto wiedzieć, że przyjmowanie przez dziecko w wieku dojrzewania nipoprawnej postawy ciała wynika również z obaw przed „dziwnymi zmianami”, jakim podlega ich ciało. Garbienie się może więc być przejawem chęci ukrycia powiększającego sie biustu u dziewcząt, jak i nagłego wzrostu u chłopców. Stąd też ważne jest uświadamianie dziecka, że wszystko, co dzieje się z jego ciałem w tym okresie jest zupełnie normalne.

Skolioza a dźwiganie – kiedy stosuje się rehabilitację dziecięcą?

Najwięcej wad postawy powstaje w pierwszym okresie. Wiąże się to z niewłaściwym sposobem noszeniem ciężkiego plecaka, zazwyczaj na jednym ramieniu, siedzeniem w pozycji „W” tzw. siad żaby – pozycja ta uwielbiana jest przez dzieci podczas zabawy na podłodze. Długotrwała oraz zła pozycja siadu przed ławką bądź przed komputerem (w przygarbieniu lub z podkurczoną jedną nogą) ma ogromny wpływ na kręgosłup dziecka. Otyłość, nadwaga, brak ruchu również wpływają na nieprawidłowe kształtowanie sylwetki.
Nie bez znaczenia jest również sposób w jak dziecko stoi czy się porusza – nieprawidłowe postawy ciała mogą rozwijać się w pozycji stojącej z jedną nogą wysuniętą do przodu, ze złączonymi kolanami, przy tendencji do pochylania sie w przód, a nawet przy szuraniu butami.

Takie zachowania dzieci, mogą utrwalać zaburzenia związane z rozwojem układu mięśniowo-szkieletowego, a ich rehabilitacja staje się zwykle konieczna.

 

Kiedy dziecko potrzebuje rehabilitacji?

Najważniejsza jest dokładna obserwacja dziecka, ustawienia jego ciała w pozycji stojącej i w ruchu.

Jeśli coś nas niepokoi poprośmy dziecko, aby stanęło tyłem, rozebrane do bielizny i przyjrzyjmy się jak przebiega linia kręgosłupa, oceńmy symetryczność ramion, łopatek i talerzy biodrowych. W przypadku odchylenia się kręgosłupa od linii środkowej lub zmianę wysokości ustawienia ramion, łopatek lub talerzy biodrowych po jednej stronie ciała powinniśmy podejrzewać wadę postawy i zgłosić się na konsultację do specjalisty.

Do najczęstszych wad postawy u dziecka możemy zaliczyć między innymi:

 • skoliozę – jest to boczne skrzywienie kręgosłupa i występuje relatywnie najczęściej spośród wad postawy. Skrzywienie powstaje zazwyczaj w odcinku lędźwiowym lub piersiowym kręgosłupa. Wadę można rozpoznać spoglądając na dziecko z tyłu – kręgosłup nie przebiega w linii prostej, lecz odchyla się łukowato w lewą lub prawą stronę. Innym objawem jest niesymetryczne ułożenie łopatek, barków i talerzy biodrowych, można również dostrzec różnicę w głebokości wcięcia talii po obu stronach tułowia.
 • pogłębioną lordozę – w tej wadzie kręgosłup wygina się do przodu w odcinku lędźwiowym. Rodzic może to zaobserwować przy ocenie profilu dziecka – kręgosłup jest „wklęsły”, a brzuch wypięty do przodu. Wada może towarzyszyć innym chorobom, takim jak krzywica czy gruźlica, czasem natomiast wynika z braku ruchu i nadmiernych przeciążeń.
 • pogłębioną kifozę – ta nieprawidłowość w rozwoju kręgosłupa dotyczy odcinka piersiowego. Dziecko ma zaokrąglone plecy, w skrajnych przypadkach występuje garb. Klatka piersiowa wygląda na zapadniętą. Przyczyną powstawania może być np. uraz, infekcja, wada wrodzona kręgosłupa, jak i długie przebywanie w pozycji pochylonej.

Płaskostopie – rehabilitacja u dzieci

Warto wspomnieć o płaskostopiu, które może prowadzić do zaburzeń w rozwoju prawidłowej postawy ciała. Należy pamiętać, że do 3 roku życia stopa dziecka przylega do podłoża całą powierzchnią. Dopiero w późniejszym wieku wykształca się w niej wgłębienie. Rodzic najłatwiej może ocenić, czy dziecko ma tę wadę na plaży, albo po kąpieli, kiedy maluch zostawia mokre ślady na podłodze. Widząc, że brakuje w nich charakterystycznego, łukowatego wycięcia, można mówić o płaskostopiu.

 

Jak wygląda rehabilitacja u dzieci?

Podstawą w dbaniu o zdrowy kręgosłup u każdej pociechy jest zagwarantowanie jej codziennej porcji ruchu. Sport, a w szczególności pływanie to najlepszy sposób na wzmocnienie mięśni odpowiedzialnych za utrzymanie prawidłowej postawy ciała. Woda skutecznie odciąża ciało, pozwalając jednocześnie na pracę wielu mięśni naraz. Poza tym ćwiczenia w wodzie to świetna zabawa dla każdego malca, który z pewnością chętnie będzie uczestniczyć w zajęciach na basenie.

Metody rehabilitacji dzieci

Istnieje wiele metod, które wykorzystuje się w trakcie rehabilitacji dzieci. Im wcześniej terapia zostanie rozpoczęta, tym lepsze przyniesie efekty niezależnie od metodyki. Z jakimi metodami, które umożliwiają proces rehabilitacji, możesz spotkać się w gabinecie fizjoterapeuty?

 • Terapia manualna.
 • Terapia tkanek miękkich.
 • Metoda MacKenzie.
 • Trójwymiarowa korekcja skolioz.
 • Trójwymiarowa manualna terapia stóp.
 • Metoda integracji sensorycznej
 • Kinesiotaping.

Wybór formy terapii w dużej mierze zależy od występujących wad postawy. Fizjoterapeuta w czasie rehabilitacji pomaga znaleźć rozwiązanie, które ograniczy udział wady postawy poprzez ćwiczenia i techniki, które jednocześnie nie są nudne i nie obciążają zbyt mocno organizmu.

O czym warto pamiętać przy wyborze rehabilitacji dla dzieci?

Należy pamiętać, że rodzaj dyscypliny sportowej powinien być dostosowany do problemów zdrowotnych pacjenta. Na przykład przy skoliozie niewskazane jest uprawianie skoków czy dźwiganie ciężarów. Podobnie przy pogłębionej kifozie. Dziecko cierpiące na ten rodzaj skrzywienia kręgosłupa nie powinno też pływać na grzbiecie ani jeździć na rowerze.
Nie mniej istotne jest dbanie o odpowiednią dietę – przy braku ruchu, wysokokaloryczne posiłki mogą prowadzić do nadwagi i otyłości, co ma przełożenie na rozwój wad. Nadwaga bowiem obciąża znacznie kościec, który nie został jeszcze należycie wzmocniony mięśniami – tym samym nadmiar tkanki tłuszczowej zmusza dziecko do przyjęcia nieprawidłowej postawy.
Z drugiej strony należy również zadbać o to, aby dziecko miało odpowiednie warunki do nauki i zabawy – meble o dostosowanych wymiarach, specjalny fotel z profilowaniem, monitor komputera na adekwatnej wysokości, a także dobór odpowiedniego gabarytem plecaka to podstawa. Kiedy zaś pociecha ma tendencję do noszenia go na jednym ramieniu – warto zastanowić się nad zakupem wózka.

 

Rehabilitacja dzieci w Warszawie – zacznij od konsultacji

Jeśli pojawią się wątpliwości, czy rzeczywiście u dzieci występują zaburzenia postawy ciała i czy konieczna jest rehabilitacja, warto zgłosić się do odpowiedniego specjalisty. W tym celu zapraszamy na konsultacje do naszej poradni rehabilitacyjnej dla dzieci w Warszawie. Kompleksowa ocena postawy, która obejmuje badanie podmiotowe (wywiad) i przedmiotowe (badanie pacjenta) oraz testy diagnostyczne pozwoli określić czy rozwój fizyczny dziecka przebiega prawidłowo. Podczas badania sprawdza się m.in. ustawienie krzywizn kręgosłupa, symetrie barków, łopatek, ustawienie miednicy, kolan i stóp. Diagnozowane są również przykurcze mięśniowe, a także asymetrie wynikające z ich osłabienia.

 

Wady postawy a rehabilitacja – kiedy umówić dziecko?

Jeśli podczas wizyty ujawnią się zaburzenia w obrębie układu ruchu dziecka lekarz ortopeda lub fizjoterapeuta może zalecić rehabilitację. W dużej mierze polega ona na ćwiczeniach korekcyjnych. Odbywają się one w formie terapii indywidualnej (dziecko – instruktor) ściśle dostosowanej do potrzeb konkretnego pacjenta. Zajęcia prowadzi wykwalifikowany fizjoterapeuta na sali gimnastycznej, która jest bardzo dobrze wyposażona w potrzebne do ćwiczeń przybory takie jak: drabinki, materace, poduszki sensoryczne, piłki, taśmy Thera-Band. Na sali, w której odbywa się rehabilitacja dzieci, znajduje się także ściana z lustrami, dzięki czemu każde z nich może obserwować i kompensować swoje ciało podczas ćwiczeń. Zajęcia prowadzone są w formie ćwiczeń, gier i zabaw. Dzięki temu dziecko bierze aktywny oraz chętny udział w zajęciach. Co ważne, dziecko zawsze dostaje zestaw ćwiczeń do domu, by utrwalać efekty osiągnięte podczas rehabilitacji.

Rehabilitacja dzieci – ćwiczenia w domu

Dopełnieniem rehabilitacji dzieci są również ćwiczenia wykonywane w domu, których celem jest podtrzymanie efektów z gabinetu fizjoterapeuty. Wszelką aktywność warto wykonywać pod nadzorem specjalisty prowadzącego rehabilitację, który ustali częstotliwość oraz intensywność ćwiczeń. Gimnastyka domowa wzmacnia układ mięśniowo-kostny dziecka, dlatego rehabilitacja dzieci w domu poprzez wykonywanie ćwiczeń w pozycji stojącej i leżącej jest zalecana. Oto kilka z ćwiczeń korygujących wykorzystywanych w rehabilitacji dzieci w domu:

 • Dziecko kładzie się na plecach, a następnie obejmuje rękami kolana i przyciąga je do klatki piersiowej. W tym czasie naprzemiennie napina mięśnie i rozluźnia. W wariacjach powtarza się te czynności również dla każdej z nóg podniesionych do klatki piersiowej pojedynczo.
 • Dziecko kładzie się na plecach z rękami odłożonymi za głową. Bierze głęboki wdech i zatrzymuje powietrze w płucach, jednocześnie prostując i utrzymując nogi około 40 cm nad ziemią przez około 5 sekund. Następnie powoli rozluźnia ciało.
 • Dziecko leży na brzuchu z rękami wyprostowanymi nogami i wyciągniętymi do przodu. Następnie podnosi ręce, głowę oraz nogi nad ziemią i wytrzymuje w pozycji około 5 sekund. Później rozluźnia ciało.

Rehabilitacja dzieci w domu przy wykorzystaniu ćwiczeń poprawia krążenia krwi i dotlenia organizm, pozwala poprawić ogólną sprawność ruchową i działa korygująco na układ kostno-mięśniowy.

Korzyści rehabilitacji u dzieci

Rehabilitacja dzieci korzystnie wpływa na poprawę występujących dysfunkcji. Regularne wizyty u fizjoterapeuty pozwalają poprawić mobilność i wyrównać napięcie mięśniowe. W efekcie wykonywania ćwiczeń korekcyjnych dziecko zyskuje większą kontrolę nad ruchem, a organizm odzyskuje funkcje, które zostały utracone.

Rehabilitacja dziecięca – Warszawa

Zapraszamy wszystkich rodziców na konsultacje swoich pociech do naszej placówki w Warszawie, ponieważ najważniejsze, żeby w porę rozpoznać problem u dziecka i wdrożyć odpowiednią rehabilitację. Efekt takiego postępowania jest zazwyczaj bardzo dobry i zapewnia prawidłowy rozwój ciała w przyszłości.

Dowiedz się więcej:

Rehabilitacja dzieci w Warszawie – co warto wiedzieć?

W dzisiejszych czasach wady postawy u dzieci są bardzo często spotykane. Płaskostopie, odstające łopatki, niesymetryczne ustawienie barków, okrągłe…

Ból głowy a schorzenia stawu skroniowo-żuchwowego

Ból głowy a schorzenia stawu skroniowo-żuchwowego Nieprawidłowości w budowie i funkcjonowaniu stawu skroniowo-żuchwowego mogą powodować ból głowy za…

Masaż i rehabilitacja kręgosłupa Warszawa

Według badań bóle kręgosłupa dotyczą nawet 80% dorosłych osób w krajach rozwiniętych. Szacuje się, że są drugim co…