Rehabilitacja dzieci w Warszawie

W dzisiejszych czasach wady postawy u dzieci są bardzo często spotykane. Płaskostopie, odstające łopatki, niesymetryczne ustawienie barków, okrągłe plecy czy wystający brzuch to tylko niektóre objawy niepoprawnej postawy ciała u dzieci. Zazwyczaj zwracają na nie uwagę sami rodzice lub też nauczyciele w szkole. Co więc zrobić, by skutecznie zapobiegać pogłębianiu się tych zaburzeń?

Większość z nich wynika z niewłaściwego ustawienia ciała podczas codziennych czynności dziecka, takich jak siedzenie przy biurku, noszenie plecaka czy zabawa na podłodze. Niektóre dzieci mało chętnie uczestniczą w grach i zabawach ruchowych czy sporcie, co negatywnie wpływa na harmonijny rozwój układu mięśniowo-szkieletowego. Osłabione, niewyćwiczone mięśnie, przykurcze mięśniowe, zaburzenia ruchomości stawów utrwalają złe pozycje.

W trosce o zdrowie naszych najmłodszych pacjentów stworzyliśmy ofertę rehabilitacji dzieci, zapewniając Państwa pociechom najlepszą opiekę. Nasi specjaliści nie tylko pomogą zidentyfikować nieprawidłowości postawy ciała, ale też zaproponują profesjonalny program korekcyjny, dzięki któremu dziecko będzie mogło cieszyć się świetną formą fizyczną.

Jak rozwija się pozycja ciała u dziecka?

Kształtowanie postawy ciała dzieli się na kilka etapów i zaczyna już w okresie wewnątrzłonowym. Dochodzi wtedy między innymi do kształtowania się narządu ruchu. W zależności od wieku dziecka prawidłowa postawa ciała będzie się różniła ze względu na szybkość wzrastania i przyrostu masy ciała. W trakcie rozwoju dziecka występują dwa okresy krytyczne dla kształtowania się sylwetki. Pierwszy przypada na okres 6-7 lat, kiedy dziecko przechodzi ze środowiska przedszkolnego do kilkugodzinnego siedzenia w ławce w szkole, a także dźwigania plecaka wyładowanego ciężkimi podręcznikami i przyborami szkolnymi. Na tym etapie spada też szybkość wzrostu, rośnie za to tempo przyrostu masy kostnej i mięśniowej. Drugi okres przypada między 11 a 13 rokiem życia u dziewczynek, a u chłopców pomiędzy 13-14 rokiem życia. Związane jest to ze wzrostem długości kończyn (szczególnie dolnych, które mogą stanowić nawet 53% długości ciała), zmianą proporcji ciała oraz środka ciężkości. Istotna jest również większa wiotkość postawy, niejednorodny przyrost różnych odcinków ciała, a także wynikająca z dojrzewania burza hormonalna, która ma istotne znaczenie dla metabolizmu oraz zmian w rozwoju układu kostnego i mięśniowego.

Warto wiedzieć, że przyjmowanie przez dziecko w wieku dojrzewania nipoprawnej postawy ciała wynika również z obaw przed „dziwnymi zmianami”, jakim podlega ich ciało. Garbienie się może więc być przejawem chęci ukrycia powiększającego sie biustu u dziewcząt, jak i nagłego wzrostu u chłopców. Stąd też ważne jest uświadamianie dziecka, że wszystko, co dzieje się z jego ciałem w tym okresie jest zupełnie normalne.

Kiedy powstaje najwięcej wad postawy ciała?

Najwięcej wad postawy powstaje w pierwszym okresie. Wiąże się to z niewłaściwym sposobem noszeniem ciężkiego plecaka, zazwyczaj na jednym ramieniu, siedzeniem w pozycji „W” tzw. siad żaby – pozycja ta uwielbiana jest przez dzieci podczas zabawy na podłodze. Długotrwała oraz zła pozycja siadu przed ławką bądź przed komputerem (w przygarbieniu lub z podkurczoną jedną nogą) ma ogromny wpływ na kręgosłup dziecka. Otyłość, nadwaga, brak ruchu również wpływają na nieprawidłowe kształtowanie sylwetki.
Nie bez znaczenia jest również sposób w jak dziecko stoi czy się porusza – nieprawidłowe postawy ciała mogą rozwijać się w pozycji stojącej z jedną nogą wysuniętą do przodu, ze złączonymi kolanami, przy tendencji do pochylania sie w przód, a nawet przy szuraniu butami.

Takie zachowania dzieci, mogą utrwalać zaburzenia związane z rozwojem układu mięśniowo-szkieletowego, a ich rehabilitacja staje się zwykle konieczna.

 

Nieprawidłowe postawy ciała dziecka – jak je rozpoznać?

Najważniejsza jest dokładna obserwacja dziecka, ustawienia jego ciała w pozycji stojącej i w ruchu.

Jeśli coś nas niepokoi poprośmy dziecko, aby stanęło tyłem, rozebrane do bielizny i przyjrzyjmy się jak przebiega linia kręgosłupa, oceńmy symetryczność ramion, łopatek i talerzy biodrowych. W przypadku odchylenia się kręgosłupa od linii środkowej lub zmianę wysokości ustawienia ramion, łopatek lub talerzy biodrowych po jednej stronie ciała powinniśmy podejrzewać wadę postawy i zgłosić się na konsultację do specjalisty.

Do najczęstszych wad postawy u dziecka możemy zaliczyć między innymi:

  • skoliozę – jest to boczne skrzywienie kręgosłupa i występuje relatywnie najczęściej spośród wad postawy. Skrzywienie powstaje zazwyczaj w odcinku lędźwiowym lub piersiowym kręgosłupa. Wadę można rozpoznać spoglądając na dziecko z tyłu – kręgosłup nie przebiega w linii prostej, lecz odchyla się łukowato w lewą lub prawą stronę. Innym objawem jest niesymetryczne ułożenie łopatek, barków i talerzy biodrowych, można również dostrzec różnicę w głebokości wcięcia talii po obu stronach tułowia.
  • pogłębioną lordozę – w tej wadzie kręgosłup wygina się do przodu w odcinku lędźwiowym. Rodzic może to zaobserwować przy ocenie profilu dziecka – kręgosłup jest „wklęsły”, a brzuch wypięty do przodu. Wada może towarzyszyć innym chorobom, takim jak krzywica czy gruźlica, czasem natomiast wynika z braku ruchu i nadmiernych przeciążeń.
  • pogłębioną kifozę – ta nieprawidłowość w rozwoju kręgosłupa dotyczy odcinka piersiowego. Dziecko ma zaokrąglone plecy, w skrajnych przypadkach występuje garb. Klatka piersiowa wygląda na zapadniętą. Przyczyną powstawania może być np. uraz, infekcja, wada wrodzona kręgosłupa, jak i długie przebywanie w pozycji pochylonej.

Warto wspomnieć o płaskostopiu, które może prowadzić do zaburzeń w rozwoju prawidłowej postawy ciała. Należy pamiętać, że do 3 roku życia stopa dziecka przylega do podłoża całą powierzchnią. Dopiero w późniejszym wieku wykształca się w niej wgłębienie. Rodzic najłatwiej może ocenić, czy dziecko ma tę wadę na plaży, albo po kąpieli, kiedy maluch zostawia mokre ślady na podłodze. Widząc, że brakuje w nich charakterystycznego, łukowatego wycięcia, można mówić o płaskostopiu.

 

Jak zapobiegać wadom postawy?

Podstawą w dbaniu o zdrowy kręgosłup u każdej pociechy jest zagwarantowanie jej codziennej porcji ruchu. Sport, a w szczególności pływanie to najlepszy sposób na wzmocnienie mięśni odpowiedzialnych za utrzymanie prawidłowej postawy ciała. Woda skutecznie odciąża ciało, pozwalając jednocześnie na pracę wielu mięśni naraz. Poza tym ćwiczenia w wodzie to świetna zabawa dla każdego malca, który z pewnością chętnie będzie uczestniczyć w zajęciach na basenie.

Należy pamiętać, że rodzaj dyscypliny sportowej powinien być dostosowany do problemów zdrowotnych pacjenta. Na przykład przy skoliozie niewskazane jest uprawianie skoków czy dźwiganie ciężarów. Podobnie przy pogłębionej kifozie. Dziecko cierpiące na ten rodzaj skrzywienia kręgosłupa nie powinno też pływać na grzbiecie ani jeździć na rowerze.
Nie mniej istotne jest dbanie o odpowiednią dietę – przy braku ruchu, wysokokaloryczne posiłki mogą prowadzić do nadwagi i otyłości, co ma przełożenie na rozwój wad. Nadwaga bowiem obciąża znacznie kościec, który nie został jeszcze należycie wzmocniony mięśniami – tym samym nadmiar tkanki tłuszczowej zmusza dziecko do przyjęcia nieprawidłowej postawy.
Z drugiej strony należy również zadbać o to, aby dziecko miało odpowiednie warunki do nauki i zabawy – meble o dostosowanych wymiarach, specjalny fotel z profilowaniem, monitor komputera na adekwatnej wysokości, a także dobór odpowiedniego gabarytem plecaka to podstawa. Kiedy zaś pociecha ma tendencję do noszenia go na jednym ramieniu – warto zastanowić się nad zakupem wózka.

 

Konsultacja ze specjalistą jest najważniejsza

Jeśli pojawią się wątpliwości, czy rzeczywiście u dzieci występują zaburzenia postawy ciała i czy konieczna jest rehabilitacja, warto zgłosić się do odpowiedniego specjalisty. W tym celu zapraszamy na konsultacje do naszej poradni rehabilitacyjnej dla dzieci w Warszawie. Kompleksowa ocena postawy, która obejmuje badanie podmiotowe (wywiad) i przedmiotowe (badanie pacjenta) oraz testy diagnostyczne pozwoli określić czy rozwój fizyczny dziecka przebiega prawidłowo. Podczas badania sprawdza się m.in. ustawienie krzywizn kręgosłupa, symetrie barków, łopatek, ustawienie miednicy, kolan i stóp. Diagnozowane są również przykurcze mięśniowe, a także asymetrie wynikające z ich osłabienia.

 

Kiedy dziecku potrzebna jest rehabilitacja?

Jeśli podczas wizyty ujawnią się zaburzenia w obrębie układu ruchu dziecka lekarz ortopeda lub fizjoterapeuta może zalecić rehabilitację. W dużej mierze polega ona na ćwiczeniach korekcyjnych. Odbywają się one w formie terapii indywidualnej (dziecko – instruktor) ściśle dostosowanej do potrzeb konkretnego pacjenta. Zajęcia prowadzi wykwalifikowany fizjoterapeuta na sali gimnastycznej, która jest bardzo dobrze wyposażona w potrzebne do ćwiczeń przybory takie jak: drabinki, materace, poduszki sensoryczne, piłki, taśmy Thera-Band. Na sali, w której odbywa się rehabilitacja dzieci, znajduje się także ściana z lustrami, dzięki czemu każde z nich może obserwować i kompensować swoje ciało podczas ćwiczeń. Zajęcia prowadzone są w formie ćwiczeń, gier i zabaw. Dzięki temu dziecko bierze aktywny oraz chętny udział w zajęciach. Co ważne, dziecko zawsze dostaje zestaw ćwiczeń do domu, by utrwalać efekty osiągnięte podczas rehabilitacji.

Zapraszamy wszystkich rodziców na konsultacje swoich pociech do naszej placówki w Warszawie, ponieważ najważniejsze, żeby w porę rozpoznać problem u dziecka i wdrożyć odpowiednią rehabilitację. Efekt takiego postępowania jest zazwyczaj bardzo dobry i zapewnia prawidłowy rozwój ciała w przyszłości.

Dowiedz się więcej:

Wady postawy kręgosłupa u dzieci

WADY POSTAWY U DZIECI Większość polskich dzieci ma wady postawy. Skąd bierze się tak olbrzymi  problem? Wady postawy…

Lordoza szyjna – jej fizjologia, zaburzenia i sposoby postępowania

Lordoza szyjna – jej fizjologia, zaburzenia i sposoby postępowania Kręgosłup człowieka składa się z  kręgów, które tworzą odcinki.…

Zespół zamrożonego barku

Zespół zamrożonego barku Zamrożony bark (nazywany również jako zespół zamrożonego barku) to bolesna dolegliwość tego stawu, która uniemożliwia…