Spacer po lesie
  • 29 maja 2023
  • Comment: 0
  • Porady

Spacer dobry na wszystko

Jedna z najprostszych i najmniej wymagających aktywności fizycznych- czyli spacer! Ma dobroczynny wpływ dla naszego zdrowia zarówno fizycznego jak i psychicznego. Jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które nie mogą pozwolić sobie na uprawianie sportu ze względu na przeciwwskazania od lekarza czy  możliwości fizyczne.

Zgodnie z wytycznymi  WHO z 2020 roku należy wykonywać minimum 10 tysięcy kroków dziennie, aby zachować prawidłową kondycję, dobre zdrowie, poprawić jakość snu, zredukować poziom stresu czy po prostu się zrelaksować. Więc jeśli coś Cię dręczy, borykasz się z problemami to idź na spacer!

Pamiętaj, że spacer ma wiele zalet! Podczas długich spacerów organizm dotlenia się, co bezpośrednio wpływa na poprawę koncentracji  i zdolności intelektualnych.

Regularna aktywność fizyczna może znacznie wpłynąć na zminimalizowanie ryzyka wystąpienia wielu chorób tj. choroby układu krążenia, cukrzyca typu 2, rak piersi i okrężnicy. Ma również ogromne znaczenie dla zdrowia psychicznego, gdyż zmniejsza objawy demencji i poprawia samopoczucie.

Ponadto jak każda aktywność fizyczna niesie ze sobą szereg pozytywnych korzyści tj.:

  • zmniejszenie ryzyka otyłości;
  • powstrzymanie lub opóźnienie rozwoju nadciśnienia tętniczego;
  • opóźnienie zmian chorobowych w kościach, mięśniach i stawach;
  • obniżenie ryzyka chorób sercowo-naczyniowych;
  • zachowanie funkcji motorycznych, siły i koordynacji ruchowej;
  • zmniejszenie masy ciała i poprawę sylwetki.

Aby spacerowanie przynosiło więcej korzyści, warto spróbować treningu interwałowego, czyli spacerować raz szybciej, raz wolniej zmieniając naprzemiennie tempo marszu. Podobny efekt uzyskamy, jeśli trasa naszego spaceru będzie przebiegać przez tereny pagórkowate o zróżnicowanych wysokościach. Spacery w formie trening aerobowego są zalecane przez lekarzy jaki i dietetyków czy fizjoterapeutów. Niemniej wszyscy są zgodni co do jednego, że wysiłek fizyczny w formie spaceru  dostosowany do indywidualnych potrzeb i możliwości, jest niezbędny do utrzymania prawidłowych procesów życiowych.

A może warto wybrać się na spacer do lasu? Przebywanie wśród zieleni to wspaniała kuracja obniżająca poziom stresu i oczyszczająca umysł, a dzięki ekspozycji na światło słoneczne zwiększa syntezowanie witaminy D. Ponadto kontakt z naturą jest potrzebny wszystkim ludziom, dlatego spacer, zwłaszcza w otoczeniu zieleni daje Nam poczucie wolności oraz oddech od codziennych spraw i problemów.

Dowiedz się więcej:

Ambulatoryjny pomiar ciśnienia tętniczego (abpm, holter ciśnieniowy)

W naszej przychodni oferujemy Państwu możliwość wykonania całodobowej, ambulatoryjnej rejestracji ciśnienia tętniczego.  Dysponujemy nowym, lekkim i cichym aparatem…

Niewydolność serca

Niewydolność serca Niewydolność serca jest zespołem objawów, który spowodowany jest uszkodzeniem mięśnia sercowego. Jest to poważne schorzenie, którego…

Holter EKG Warszawa

Rejestrator holterowski EKG to niewielkie urządzenie, które pozwala na zapis rytmu serca w czasie codziennej aktywności oraz w…