USG bioderek

Badanie USG bioderek

Rozwojowa dysplazja stawów biodrowych występuje u około 5% populacji noworodków i niemowląt, z przewagą dziewczynek w proporcji 5:1. Jest to najczęściej występująca wada rozwojowa narządu ruchu u dzieci, która może powstać w okresie wewnątrzmacicznym, okołoporodowym, noworodkowym, niemowlęcym, ale również we wczesnym dzieciństwie. Wczesne rozpoznanie dysplazji jest bardzo ważne i pozwala na wdrożenie odpowiedniego postępowania, co rokuje całkowitym wyleczeniem. Przychodnia FitMedica w Warszawie specjalizuje się w skutecznej diagnostyce i terapii tej choroby.

Dziecko, u którego nie rozpoznano dysplazji stawu biodrowego w wieku niemowlęcym utyka, ma trudności z poruszaniem się, charakterystyczny jest tzw. chód kaczki, czasem porusza się na palcach. Ryzyko rozwinięcia dysplazji stawu biodrowego jest większe u dzieci, których krewni I stopnia mieli rozpoznaną taką chorobę lub w przypadku porodów z położenia pośladkowego.

Podstawą profilaktyki i monitorowania postępów leczenia dysplazji stawów biodrowych jest wykonanie badania ultrasonograficznego, które pozwala ocenić anatomię stawów. USG bioderek wykonywane w naszej przychodni w Warszawie jest bezpieczną metodą diagnostyczną i stosuje się ją u dzieci do 6 miesiąca życia.

Badanie USG daje dużo lepszy wgląd w strukturę stawów niż zdjęcie RTG, ponieważ wieku niemowlęcym staw składa się z elementów chrzęstnych, włóknistych i mięśni, które nie są widoczne na klasycznym zdjęciu rentgenowskim.

Wskazania do USG stawów biodrowych u niemowląt (badanie preluksacyjne):

Profilaktyczne badanie lekarskie w kierunku dysplazji stawów biodrowych powinno być wykonane u każdego noworodka po urodzeniu, jeszcze w trakcie pobytu w szpitalu, a jego wynik wpisany do książeczki zdrowia dziecka. Badanie USG należy przeprowadzić między 6-12 tygodniem życia dziecka. Badanie wykonane zbyt późno może spowodować, że ewentualną wadę trudniej będzie wyleczyć – kluczowe jest tutaj szybkie rozpoznanie, które może dać szansę na całkowite pozbycie się jej. Zignorowanie zmian w budowie bioder na etapie niemowlęcym może doprowadzić do wtórnych zmian strukturalnych (np.stopniowego spłycenia panewki, rozciągnięciu więzadeł), co w wielu przypadkach uniemożliwia nastawienie biodra do odpowiedniego poziomu.

Ile razy wykonać USG bioderek u niemowląt?

 

Warto pamiętać, że badanie bioderek u niemowląt należy powtarzać nawet jeśli podczas pierwszego USG nie wykryto nieprawidłowości. Kości i stawy małych dzieci charakteryzują się dużą plastycznością i rozwijają się bardzo intensywnie w pierwszych miesiącach życia. Aby upewnić się, że biodra zachowują prawidłową budowę, najlepiej przeprowadzić kolejne USG w 6 miesiącu życia dziecka, lub też wcześniej – jeśli tak zaleci lekarz. Wskazaniem do częstszego przeprowadzania USG u niemowląt są wykryte dysfunkcje

Kiedy zrobić USG bioderek u niemowląt?

 

Warto zgłosić się do poradni specjalistycznej, jeżeli zaobserwujemy u dziecka objawy przeskakiwania w stawie biodrowym przy próbie odwiedzenia lub przywiedzenia nóżek. Mogą to wychwycić Rodzice podczas codziennej pielęgnacji malucha lub pediatra w czasie okresowych badań lekarskich. Wskazaniami do przeprowadzenia badania USG są również inne objawy, takie jak:

  • nienaturalne lub niesymetryczne ułożenie nóżek,
  • opór podczas poruszania kończyną dolną,
  • oszczędzanie jednej kończyny,
  • różnice w długości nóżek.

 

Przeciwwskazania do badania:

Nie istnieją przeciwwskazania do wykonania badania USG bioderek.

Jak przygotować niemowlę do USG bioderek?

USG bioderek należy do badań krótkich i bezbolesnych. Nie wiąże się z żadnym ryzykiem dla dziecka. Do badania nie trzeba się w szczególny sposób przygotowywać. Prosimy o założenie dziecku ubranka, które łatwo będzie zdjąć w gabinecie lekarskim oraz o zabranie ze sobą książeczki zdrowia dziecka i wyników wszystkich wcześniejszych konsultacji lub badań obrazowych.

 USG bioderek niemowlęcych trwa zwykle około 20-30 minut.

Przebieg badania USG bioderek:

Jak wygląda USG bioderek u niemowląt? Badanie wykonuje się w pozycji leżącej, na kozetce. Należy rozebrać dziecko od pasa w dół i rozpiąć pieluszkę. Lekarz smaruje skórę dziecka w okolicy stawu biodrowego żelem i przykłada głowicę sondy. Zwykle pierwsza część badania polega na ułożeniu dziecka na boku, z nóżkami zgiętymi pod kątem 30 stopni. Lekarz ocenia wówczas anatomię stawu biodrowego.


W drugim etapie układamy dziecko na plecach, co umożliwia mu wykonywanie ruchów nóżkami, a lekarzowi przeprowadzenie oceny dynamicznej stawów.


Podczas wizyty lekarz dopyta Rodziców o obecność objawów, które mogą świadczyć o nieprawidłowościach stawu biodrowego. Wynik badania USG jest przedstawiony w skali Grafa. Jeśli odbiega od prawidłowego, lekarz ortopeda zaplanuje dalsze postępowanie i wyznaczy termin kontroli.


Wynik USG bioderek niemowlęcych określa się w czterostopniowej skali – wyróżniamy 4 typy (oraz ich podtypy). Ocena budowy stawu obejmuje między innymi stopień zagłębienia głowy kości w panewce oraz inne elementy świadczące o jego stabilności. 


  • typ I – staw biodrowy ukształtowany prawidłowo,

  • typ II – panewka jest ukształtowana w sposób wystarczający, tzn. jest w stanie utrzymywać głowę kości udowej,

  • typ III – wskazuje na nieprawidłowy rozwój stawu biodrowego (typ wady określa się za pomocą podtypu),

  • typ IV – wskazuje na dysplazję stawu biodrowego (kość udowa i panewka nie współpracują ze sobą). 

USG bioderek w Warszawie

W naszej przychodni w Warszawie przeprowadzamy USG bioderek niemowląt. Specjalizujemy się w diagnostyce nieprawidłowości w budowie stawów, a także w leczeniu chorób, takich jak dysplazja stawu biodrowego. 

 

Siedziba przychodni FitMedica znajduje się w Warszawie przy ulicy Bystrzyckiej 59 – zapraszamy na konsultacje Rodziców ze stolicy i okolic. Więcej informacji znajdą Państwo na naszej stronie: https://www.fitmedica.pl/oferta/usg/.

Badania USG