USG bioderek

Rozwojowa dysplazja stawów biodrowych występuje u około 5% populacji noworodków i niemowląt, z przewagą dziewczynek w proporcji 5:1. Jest to najczęściej występująca wada rozwojowa narządu ruchu u dzieci, która może powstać w okresie wewnątrzmacicznym, okołoporodowym, noworodkowym, niemowlęcym, ale również we wczesnym dzieciństwie. Wczesne rozpoznanie dysplazji jest bardzo ważne i pozwala na wdrożenie odpowiedniego postępowania, co rokuje całkowitym wyleczeniem. Przychodnia FitMedica w Warszawie specjalizuje się w skutecznej diagnostyce i terapii tej choroby.

Dziecko, u którego nie rozpoznano dysplazji stawu biodrowego w wieku niemowlęcym utyka, ma trudności z poruszaniem się, charakterystyczny jest tzw. chód kaczki, czasem porusza się na palcach. Ryzyko rozwinięcia dysplazji stawu biodrowego jest większe u dzieci, których krewni I stopnia mieli rozpoznaną taką chorobę lub w przypadku porodów z położenia pośladkowego.

Podstawą profilaktyki i monitorowania postępów leczenia dysplazji stawów biodrowych jest wykonanie badania ultrasonograficznego, które pozwala ocenić anatomię stawów. USG bioderek wykonywane w naszej przychodni w Warszawie jest bezpieczną metodą diagnostyczną i stosuje się ją u dzieci do 6 miesiąca życia.

Badanie USG daje dużo lepszy wgląd w strukturę stawów niż zdjęcie RTG, ponieważ wieku niemowlęcym staw składa się z elementów chrzęstnych, włóknistych i mięśni, które nie są widoczne na klasycznym zdjęciu rentgenowskim.

Wskazania do USG stawów biodrowych u niemowląt (badanie preluksacyjne):

Profilaktyczne badanie lekarskie w kierunku dysplazji stawów biodrowych powinno być wykonane u każdego noworodka po urodzeniu, jeszcze w trakcie pobytu w szpitalu, a jego wynik wpisany do książeczki zdrowia dziecka. Badanie USG należy przeprowadzić między 6-12 tygodniem życia dziecka.

Warto zgłosić się do poradni specjalistycznej, jeżeli zaobserwujemy u dziecka objawy przeskakiwania w stawie biodrowym przy próbie odwiedzenia lub przywiedzenia nóżek. Mogą to wychwycić Rodzice podczas codziennej pielęgnacji malucha lub pediatra w czasie okresowych badań lekarskich. Wskazaniami do przeprowadzenia badania USG są również inne objawy, takie jak:

  • nienaturalne lub niesymetryczne ułożenie nóżek,
  • opór podczas poruszania kończyną dolną,
  • oszczędzanie jednej kończyny,
  • różnice w długości nóżek.
 

Przeciwwskazania do badania:

Nie istnieją przeciwwskazania do wykonania badania USG bioderek.

 

Jak przygotować niemowlę do USG bioderek?

USG bioderek należy do badań krótkich i bezbolesnych. Nie wiąże się z żadnym ryzykiem dla dziecka. Do badania nie trzeba się w szczególny sposób przygotowywać. Prosimy o założenie dziecku ubranka, które łatwo będzie zdjąć w gabinecie lekarskim oraz o zabranie ze sobą książeczki zdrowia dziecka i wyników wszystkich wcześniejszych konsultacji lub badań obrazowych.

 

Przebieg badania USG bioderek:

Badanie wykonuje się w pozycji leżącej, na kozetce. Należy rozebrać dziecko od pasa w dół i rozpiąć pieluszkę. Lekarz smaruje skórę dziecka w okolicy stawu biodrowego żelem i przykłada głowicę sondy. Zwykle pierwsza część badania polega na ułożeniu dziecka na boku, z nóżkami zgiętymi pod kątem 30 stopni. Lekarz ocenia wówczas anatomię stawu biodrowego.

W drugim etapie układamy dziecko na plecach, co umożliwia mu wykonywanie ruchów nóżkami, a lekarzowi przeprowadzenie oceny dynamicznej stawów.

Podczas wizyty lekarz dopyta Rodziców o obecność objawów, które mogą świadczyć o nieprawidłowościach stawu biodrowego. Wynik badania USG jest przedstawiony w skali Grafa. Jeśli odbiega od prawidłowego, lekarz ortopeda zaplanuje dalsze postępowanie i wyznaczy termin kontroli.

Siedzibą przychodni FitMedica jest Warszawa – zapraszamy na konsultacje Rodziców ze stolicy i okolic

Badania USG