USG jamy brzusznej​ i nadnerczy

Badanie USG brzucha

USG jamy brzusznej jest podstawową metodą do obrazowej diagnostyki narządów wewnętrznych jamy brzusznej. Za pomocą USG brzucha ocenia się strukturę i wielkość wątroby, drogi żółciowe i pęcherzyk żółciowy, trzustkę, śledzionę, nerki, nadnercza oraz węzły chłonne. Przy użyciu techniki dopplerowskiej obrazujemy aortę i jej główne odgałęzienia: tętnice trzewne, nerkowe i biodrowe. Badanie jest bezbolesne i nieinwazyjne. USG jamy brzusznej znajduje zastosowanie do diagnostyki u dzieci i kobiet w ciąży.

 USG brzucha można wielokrotnie powtarzać – w naszej przychodni wykonują je specjaliści radiolodzy, którzy posiadają wieloletnie doświadczenie w wykonywaniu specjalistycznych badań. Zapraszamy Państwa na konsultacje oraz na profesjonalne USG powłok brzusznych w Warszawie – zapewniamy kompleksową pomoc medyczną i usługi na najwyższym poziomie.

USG jamy brzusznej – kiedy zgłosić się na badanie?

W naszej warszawskiej przychodni oferujemy nieinwazyjną diagnostykę narządów wewnętrznych. Lekarze wykonują badania przy użyciu najnowszych urządzeń, które gwarantują wysoką jakość. Badanie USG jamy brzusznej ma na celu wykrycie zmian powstałych w budowie narządów oraz określenie ich funkcjonowania. Dzięki diagnozie możliwe jest wykrycie chorób i przewlekłych stanów chorobowych. Wskazaniem do USG jamy brzusznej są między innymi:

 • bóle w jamie brzusznej ostre lub przewlekłe, również nieregularne i nawracające,
 • trudności z oddawaniem moczu i stolca,
 • uporczywe wymioty lub biegunka,
 • przebyty uraz w obrębie jamy brzusznej,
 • powiększenie obwodu brzucha,
 • wyczuwalne guzy w jamie brzusznej,
 • krwawienie z dróg rodnych,
 • utrata masy ciała,
 • zażółcenie skóry i białkówek,
 • krwawienie z przewodu pokarmowego lub dróg moczowych,
 • niedokrwistość,
 • utrzymująca się gorączka, której przyczyny są nieznane,
 • nieprawidłowe wyniki badań laboratoryjnych wątrobowych lub nerkowych.

Przygotowanie do badania USG jamy brzusznej:

Przed przeprowadzaniem badania wymagane jest odpowiednie przygotowanie do USG. Jego brak skutkuje złą diagnozą oraz wynikami, które będą niezgodne z prawdą przez zalegający na żołądku pokarm. Jak przygotować się do USG jamy brzusznej? Po pierwsze – należy zgłosić się na badanie do naszej kliniki w Warszawie na czczo lub po 6 godzinach przerwy od ostatniego posiłku. Następnie po wystawieniu recepty należy zażyć przepisane leki o zwykłej porze z konieczną ilością płynów. Przed badaniem nie zaleca się picia kawy i palenia papierosów. Na około godzinę wcześniej prosimy przyjąć dodatkowe 1,5 L płynów i powstrzymać się przed oddaniem moczu (wypełnienie pęcherza moczowego). Prosimy zapoznać się z tym, co jeść przed USG jamy brzusznej – prosimy przestrzegać tych zaleceń. W dniu poprzedzającym badanie zastosować dietę lekkostrawną, bez owoców i ciemnego pieczywa, a u osób z tendencją do wzdęć zaleca się również spożycie kolacji przed godziną 19 i podanie preparatu Espumisan 40 mg (2 tabletki na noc i 2 tabletki rano).

 

USG jamy brzusznej – czy jest bezpieczne?

Ultrasonografia to jedna z technik obrazowych, która służy do dokładnej oceny stanu narządów, naczyń i stawów. W porównaniu do niektórych technik badania takich jak, np. rentgen, tomografia czy rezonans magnetyczny USG jamy brzusznej cechuje się bezpieczeństwem zarówno dla osoby badanej, jak i tej wykonującej badanie. Do tej pory nie odnotowano żadnego negatywnego wpływu ultradźwięków na ludzkie tkanki – w porównaniu do badań wykorzystujących np. promieniowanie jonizujące.

Jak przebiega badanie USG w naszej warszawskiej przychodni?

Badania rozpoczyna się zwykle od zebrania krótkiego wywiadu na temat dolegliwości pacjenta. USG jest wykonywane w pozycji leżące na wznak. Na brzuchu pacjenta rozprowadzany zostaje specjhalny żel, który umożliwia wykonać dokładną diagnozę, która określa stan narządów wewnętrznych w okolicach brzucha. Lekarz następnie przesuwa głowicę przyrządy w różnych kierunkach – obraz jest widoczny na monitorze komputera. Lekarz ma możliwość wykonania zdjęć w trakcie badania. USG jamy brzusznej trwa około 15 minut.

Badania USG