USG ortopedyczne

Badanie USG biodra

Klinika Fitmedica w Warszawie oferuje nowoczesne USG ortopedyczne dla dorosłych i dzieci. Badanie jest bezbolesne i pozwala na nieinwazyjną ocenę stawów, ścięgien i struktur więzadłowych. Zalecamy wykonanie go m.in. po urazach stawów i tkanek miękkich, w przypadku choroby reumatycznej, zniekształceń i obrzęku wokół stawów, oraz wad wrodzonych.

Zaletą wykonania USG ortopedycznego w naszej przychodni w Warszawie jest możliwość przeprowadzenia oceny dynamicznej, czyli w trakcie ruchu. Wykonujemy badania w obrębie narządu ruchu, takie jak: USG barku, łokcia, nadgarstka i palców, biodra, kolana, stawu skokowego, ścięgna Achillesa, oraz stawów biodrowych u niemowląt.

 

Wskazania do badania USG ortopedycznego (USG narządu ruchu):

  1. Stan po urazie stawów i ścięgien
  2. Choroba reumatyczna stawów
  3. Zniekształcenia w obrębie stawów
  4. Obrzęk stawów
  5. Wady wrodzone narządu ruchu
 

Przygotowanie do badania USG ortopedycznego (USG narządu ruchu):

Te badania nie wymagają specjalnych przygotowań.

 

Przebieg badania:

Zależy od okolicy ciała, która jest przedmiotem badania. Należy odsłonić całą badaną okolicę. USG rozpoczyna się zwykle od zebrania krótkiego wywiadu na temat dolegliwości pacjenta. Badanie trwa ok. 15 minut. Obraz jest widoczny na monitorze komputera. Lekarz ma możliwość wykonania zdjęć w trakcie badania.

 

Przeciwwskazania do wykonania USG ortopedycznego

Istnieje kilka przeciwwskazań do wykonania badania. Należą do nich: infekcje, otwarte rany, uszkodzenia kości, a także oparzenia występujące w obszarze podlegającym badaniu.

Wykonywane w naszej przychodni w Warszawie USG ortopedyczne pozwala na szczegółową ocenę stanu więzadeł, mięśni i powierzchni stawowych, szybkie wykrywanie guzków, torbieli i krwiaków, daje również możliwość uwidocznienia ciał wolnych w obrębie stawu.

W zakres badania USG ortopedycznego wykonywanego w FitMedica wchodzić może:

  • USG dłoni – zalecane w przypadku urazów, wystąpienia dolegliwości bólowych, obrzęków oraz zaburzeń czucia. Pozwala ocenić rozległość i lokalizację zmian patologicznych, a także określić postępy leczenia. Dzięki badaniu możliwa jest skuteczna diagnostyka zespołów uciskowych, np. cieśni nadgarstka czy zmian patologicznych, takich jak gangliony.
  • USG stawu kolanowego – stanowi istotny element diagnostyczny w pourazowej ocenie kolana. Pozwala określić rozległość uszkodzeń w zakresie aparatu więzadłowego oraz ścięgien, lub je wykluczyć. Umożliwia również ustalenie przyczyny bólu stawu kolanowego, ograniczenia wyprostu czy zgięcia w stawie.
  • USG stawu ramiennego – służy do diagnostyki bólu, ograniczenia siły mięśniowej i zakresu ruchów w stawie. Badanie umożliwia zobrazowanie poszczególnych elementów stawu w ruchu i prześledzenie ich wzajemnej interakcji. Ta metoda pozwala na określenie przyczyny większości powszechnie spotykanych objawów, które często określane są szerokim pojęciem “bolesnego barku”.
  • USG stawu łokciowego – badanie, dzięki któremu możliwa jest ocena wysięku wewnątrzstawowego, obecności ciał wolnych, torbieli, stanu zapalnego kaletek lub nadkłykci, tj. “łokcia tenisisty” i “łokcia golfisty”, zespołu kanału nerwu łokciowego. Dodatkowo pozwala na obrazowanie zmian pourazowych, np. zerwania ścięgna mięśnia trójgłowego i dwugłowego ramienia.
  • USG stawu skokowego i stopy – pozwala ustalić przyczyny dolegliwości i stopień uszkodzenia włókien oraz procesów naprawczych w obrębie więzadeł oraz ścięgien stawu skokowego i stopy. Szczegółowa diagnostyka ultrasonograficzna i rtg skutecznie wpływa na proces leczenia. Wskazaniami do wykonania USG stawu skokowego mogą być: zmiany pourazowe i zapalne, bóle przeciążeniowe, zaczerwienienie lub obrzęk.
Badania USG Warszawa: